Diş Estetiği – Hekim Tavsiyeleri

Diş Estetiği

Güzel dişler ve sağlıklı gülüşler kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Diş estetiği uygulamaları ile artık diş doktorları sadece sağlıklı dişler yapmakla kalmıyor güzel görünümlü gülüşler elde etmemizi de sağlıyor. İlk görünümün ne denli önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Sosyal hayatta da iş yaşantımızda da güzel dişler ve bembeyaz gülüşler son derece önemli artık.

Ön diş estetiği

Diş estetiği konusunda uzman olan bir diş hekiminden aldığımız bilgileri sizinle paylaşmak istedik. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya sayısız mesleki konferans ve kongreye katılarak kendisini geliştiren başarılı bir diş hekimi. Bugün ize diş estetiği uygulamaları için klinikte ne tür tedaviler uyguladıkları ile ilgili bilgiler alacağız kendilerinden.

Merhaba, öncelikle yoğun klinik çalışmalarınız arasında bize zaman ayırdığınız için size teşekkür ederiz.

Memnuniyet ile. Diş hekimliğindeki uygulamalar o kadar hızlı ilerliyor ki sadece biz hekimlerin bu tedavileri takip etmesi yeterli değil. Sizin gibi yayıncılar aracılığı ile insanların da gelişmelerden haberdar olması belki de onlar için uygun bir tedaviyi öğrenip bu konudaki hayallerine kavuşmasına neden olabilir. Mesela artık diş teli takmadan şeffaf plaklar ile ortodonti tedavisi yapılabiliyor.

Şimdi size sırası ile diş estetiği ile ilgili ne tür işlemler yapıldığından bahsedeyim. Kısa ve anlaşılır olmasına dikkat etmeme rağmen bazı yerlerde konu iyi anlatılamaz ise lütfen beni uyarınız. Tam anlaşılır bir bilgi paylaşımı olduğunda daha faydalı olacağı kanaatindeyim çünkü.

ESTETİK DİŞLER DEYİNCE!

Beyaz dişler diş estetiği için yeterli olamıyor maalesef. Dudaklar, yüz hatları göz ve ten rengi, diş etlerinin durumu birbirleri ile bir uyum içerisinde olduğunda estetik dişlerden bahsetmek mümkün. Dişlerin anatomik ve fizyolojik olarak olması gereken yerlerde olması ve üzerilerinin temiz olması da yetmiyor. Bembeyaz ve düzgün sıralanışı bir diş yapısı olan kişi güldüğünde diş etleri fazla görünüyor ise o kişide estetik bir gülüşten bahsedemeyiz.

Diş tedavilerinde implant, estetik zirkonyum diş kaplama ve porselen laminate veneer diş.

Biz diş hekimleri olarak beyaz ve pembe estetikten bahsediyoruz. Sonrasında da bu iki önemli bileşenin birbiri ile uyumu gerekiyor. Diş hekimi olarak dudak ve diş eti bizim için pembe estetik demek. Dişler ise beyaz estetik unsuru. Her ikisini dengelemek istediğimizde ise diş hekimliğinin birden fazla branşını çalıştırmak gerekebiliyor.

 

  • Periodontoloji
  • Protez
  • Cerrahi
  • Ortodonti
  • Tedavi
  • Endodonti

bu disiplinlerin birbiri ile uyumlu olarak çalışması sayesinde kişi güzel bir gülümsemeye kavuşabilmektedir.

DİŞETİ ESTETİĞİ

Estetik diş
Estetik diş

Peki bu branşlar ne yapar? Periodontoloji diş eti hastalıklarını tedavi eder. Diş eti kanaması ve diş eti hastalıkları asıl çalışma alanıdır. Diş eti estetiği için uzatma veya kısaltma gibi işlemlerde diş eti hastalıkları uzmanı olarak bilinen periodontoloji uzmanı çalışma yapar. Bu sayede gummy smile denilen diş etleri ve damağın fazla göründüğü durum belirli ölçülerde düzeltilebilmektedir. Bazen plastik cerrahi girişimlerden de destek alınarak diş estetiği elde edilebilir.

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA
DİŞ BEYAZLATMA

Diş rengi ne kadar açık olur ise diş estetiği de o kadar beğeni toplamaktadır. Artık kendi dişlerinizi kesmeden ve kaplama yapmaya gerek kalmadan çoğu zaman başarılı bir şekilde beyazlata biliyoruz. Bu işlem klinikte birkaç saat içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Diğer teknikte ise evde diş plakaları içerisine uygulanan diş beyazlatma ilaçları kullanılmakta.

DİŞ BEYAZLATMA FİYATI

Diş beyazlatma fiyatları eskisi kadar yüksek fiyatlı işlemlerden de değil artık. Makul fiyatlar ile diş beyazlatma işlemleri yapılabilmekte. Sizin dişlerinizin ne kadar ve hangi fiyat ile beyazlatılabileceğini söyleyebilmemiz için muayene olmanız gerekiyor.

Diş Beyazlatma Süresi

Tek seans olabildiği gibi birden fazla defa da diş beyazlatılması için çalışma yapılması gerekebilmekte. Diş renginiz ve hedeflenen diş rengine göre uygulanacak teknik hekim tarafından belirlenmekte. Diş beyazlatma fiyatları da bu neden ile farklılık göstermektedir. Zor beyazlayan dişlerin diş beyazlatma fiyatları doğal olarak daha yüksek fiyatlar ile yapılmaktadır.

DİŞ KAPLAMALAR

Protez bilim dalı doğal diş görünümünde estetik dişlerin yapılmasından mes’uldür. Günümüzde empress diş kaplama, laminate veneer, zirkonyum diş kaplama uygulamaları tatmin edici sonuçlar vermektedir. Ancak işlemlerin kaliteli malzemeler ile ve tecrübeli ellerde yapılması gerekir. Malzemenin adı ne olursa olsun kalitelisi olmalıdır. Diş kaplama malzemelerinin çeşitlendiği son dönemlerde hekim hastası için en uygun yöntemi tavsiye etmekle yükümlüdür. Ancak diş fiyatlarının yüksek olması nedeni ile en iyi diş kaplamaları yapılması nispeten daha az olabilmekte. Her ne kadar biz kliniğimizde yeterinde üst kalitede malzemeler kullanarak güzel sonuçlar elde ediyorsak da bazı kliniklerde bu malzemelerin hiç kullanılmadığını görmek ve duymak inanın bizleri üzmekte. O tür kliniklerdeki hastalar da elde edilebilecek en iyi görünümden mahrum kalmaktadırlar.

İMPLANT MI KAPLAMA MI?

Diş hekiminiz size diş röntgeni ve klinik muayene sonrası implant için uygun bir hasta olmadığınızı söyledi ise eksik diş bölgesini diş kaplama ile rehabilite edeceksiniz demektir. Bazen hareketli protezler de çözüm olsa da mümkün ise diş köprüsü uygulaması yapılır. Diş köprüsünde de en çok tercih edilen malzeme zirkonyum kaplama malzemesidir. Çok uzun olmayan köprülerde zirkonyum diş köprüler ile estetik ve sağlıklı çözümler üretile bilinmektedir. İmplant fiyatları ile zirkonyum diş fiyatları de merak edilen diş estetiği fiyatlarından dır. Ancak muayene olduğunuzda diş estetiği fiyatları ile ilgili sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Tek diş eksikliğinde köprü ve implant yapımı
Tek diş eksikliğinde köprü ve implant yapımı

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA FİYATI

Mesela zirkonyum diş kaplama için kullanılan malzemelerin hepsi zirkonyum dur. Ucuz zirkonyum diş kaplamalar ile hastalar önemli sorunlar yaşayabilmekte diş eti kanaması, ağız kokusu, eklem problemleri  ve en önemlisi diş ağrısı gibi sorunlar yaşayabilmektedirler. İyi bir malzeme ve dikkatli bir işçilik ile ucuz zirkonyum diş kaplama yapılması mümkün değildir.

LAMİNATE VENEER DİŞ ve FİYATI

Bu laminate veneer dişler çok ünlüdürler. Ama doğru düzgün yapan ve yaptıran da yok aslında. Klinik endikasyon dediğimiz uygulanabilirlikleri sınırlıdır. Ancak uygun vak’alarda mükemmel sonuçlar vermektedirler. Fiyat olarak laminate veneer diş fiyatları zirkonyum diş fiyatları ile kıyaslanır ise, laminate diş fiyatı daha yüksektir. Bunda sistemin hassasiyet gerektirmesi ve uygulama zorluğu önemli pay sahibidir. Malzeme için yapılan harcama da daha yüksek maliyetlidir. Bir laminate veneer için 200-300 € ödenmesi gerekir.

EMPRESS DİŞ ve FİYATI

Laminate veneer diş kaplama için uygun olmayan bir ağızda en iyi sonucu almak istediğimizde zirkonyum diş kaplamadan önceki tercihimiz empress diş kaplama olmaktadır. Cam seramik olan bu malzeme çok aşırı dayanıklı olmamak ile birlikte günlük yaşantımızdaki besinlerin öğütülmesi için yeterli dirence sahiptirler.

Empress diş fiyatları zirkonyum diş fiyatı ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Bir empress diş için en az 250-300 € ödemek gerekir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 194

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın