Dr Serdar Kızılkaya Böbrek Sağlığı İçin Su Tüketiminin Önemine Değindi. – Hekim Tavsiyeleri

Dr Serdar Kızılkaya Böbrek Sağlığı İçin Su Tüketiminin Önemine Değindi.

BÖBREK SAĞLIĞIMIZ VE SU

Böbreklerimiz vücudumuz için gerekli olan su​ ve​ tuz dengesini sağlayan, vücudumuzdan toksinleri uzaklaştıran çok önemli bir organımızdır. Kanımızdan uzaklaştırılması gereken toksinleri kanımızı süzerek uzaklaştırır. Böbreklerde süzülen toksinler idrar yolu ile vücuttan atılır. Toksinlerin atılması bedenimiz için hayati önem taşır. Böbreklerimiz vücudumuzun su ve tuz dengesini sağlamak için bu süzmenin miktarını ​hassas bir şekilde ​ayarlar. Yani vücudumuzda yeterli su olmayınca kanı süzme ve toksinleri atma hızı da yavaşlar.

Vücudumuzun %60’ı sudan oluşmaktadır. Vücudumuzdaki her hücre ve organ düzgün çalışabilmek için suya ihtiyaç duy​a​r. ​​Vücut ısımızı normal tutabilmek için, eklemlerimizin düzgün çalışması için, kanımızdaki toksik maddelerin vücuttan terleme, idrar ve bağırsaklarla atılması için yine suya ihtiyaç vardır.

​​“”Vücut ısımızı normal tutabilmek için, eklemlerimizin düzgün çalışması için, kanımızdaki toksik maddelerin vücuttan terleme, idrar ve bağırsaklarla atılması için yine suya ihtiyaç vardır.​””

Böbreğimiz toksinleri atmanın dışında bazı hormonları salgılayarak kan yapımına da katkıda bulunur. Kan basıncının ayarlanmasını sağla​r. Ayrıca ​ vücudumuzun kalsiyum dengesinin korunmasına​ da ​ katkı sağlar.

​“”Böbreklerimiz vücudumuz için olmaz ise olmaz organlarımızdan bir tanesidir.​””

Bu yüzden ​​böbreklerimiz vücudumuz için olmaz ise olmaz organlarımızdan bir tanesidir. Böbrek sağlığımızı korumanın temel kurallarından bir tanesi, ihtiyaç duyduğu miktarda suyu ona sağlamaktır. Böbreklerimizin düzgün çalışması için mutlaka yeterince su tüketilmelidir.  Yeterince su tüketmediğimiz zaman böbrekler vücuttan uzaklaştırması gereken toksinleri ​atamaz. Kanı ​yeterince süzemeyece​ğinden, vücudumuzun su ve tuz dengesini sağlamakta da yetersiz​​ kalacaktır. Yetersiz su tüketimi maalesef böbrek sağlığımızı da tehlikeye sokmak​t​dır. Yeterince su tüketmediğimiz zaman böbreklerimiz zarar görmeye başlar. İdrar yolu enfeksiyonuna daha çok yakalanırız​. Bu durumda enfeksiyon riskimiz artabilir​. Böbreklerimiz için zararlı olan böbrek taşı oluşma riskimiz de​ artar.

-Günlük ​​Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Kişilerin günlük su tüketimi birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle günlük su ihtiyacımızı net bir rakamla ifade etmek çok doğru olmaz. Ancak genel olarak erkekler için günlük önerilen su miktarı 3 litre, Kadınlar için bu miktar 2.3 litredir diyebiliriz. Bu miktarlar böbrek sağlığı normal olan kişiler içindir. Özel bazı sağlık sorunlarında bazen kısıtlamalar bazen de daha fazla miktarda su tüketimi gerekebilmektedir.

“”Kişilerin sağlık durumu, aktiviteleri, cinsiyetleri, bazen kullandıkları ilaçlar su ihtiyaçlarını değiştirebilir.””

Günlük tüketimemiz gereken su miktarı, bazı koşullarda daha fazla olabilir. Yaz aylarında, çok sıcak ortamlarda fiziki aktivite ile terlediğimizde, teşhis amaçlı yapılan ilaçlı tetkikler sonrasında daha fazla su içmemiz gerekebilir.

-Su İhtiyacımız Ne Zaman Artar?

Fiziksel aktivite yaptığımızda, çok terleyeceğimiz ve solunum yoluyla çok su kaybedeceğimiz için ekstra bir su ihtiyacımız olur. Aşırı nemli ve sıcak havalarda su ihtiyacımız yine artar. Özellikle yaz aylarında, ateşimiz yüksek olduğunda, ishal ve kusma yaşadığımızda su ihtiyacımız artar. Gebelikte ve süt veren annelerde su ihtiyacı artar.

Su ihtiyacımızı sadece içtiğimiz saf sudan değil bazı meyve ve sebzelerden de destekleyebiliriz. Yaz aylarında özellikle karpuz gibi besinlerin tüketilmesi sıvı ihtiyacımıza destek olabilir.

Kafeinli içecekleri su ihtiyacımız için pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü kafeinin vücuttan su kaybettirici özelliği vardır. Aşırıya kaçmadan yaz aylarında ara ara soda tüketimini de tavsiye ediyoruz. Yaz aylarında terleme ile kaybettiğimiz vücut tuzlarımızı soda ile yerine koyabiliriz.

Yeterince Su İçip İçmediğimizi Nasıl Anlayacağız?

 En basit cevap susuzluk hissi duyabiliriz, ağız kuruluğumuz olur ve idrarımızın rengi koyulaşır. Bu durumlarda mutlaka içilen su miktarını arttırmamız gerekir.

Çok Fazla Su İçmemiz Zararlı mı?

Çok fazla su içmek nadiren zararlı olabilir, ihtiyacımızın üzerinde su içtiğimiz zaman vücut tuzlarımızdan sodyum çok düşer, bu da sağlığımızı tehdit edebilir.

Uzm.Dr.Serdar KIZILKAYA

İç Hastalıklar Uzmanı

 

 

 

 

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın