Bütün Dişler İmplant Olur mu? – Hekim Tavsiyeleri

Bütün Dişler İmplant Olur mu?

Her konuda olduğu gibi ağız bakımında da işin kolayına kaçmak istiyoruz. İmplant tedavisinin yaygınlaşması ve radyo televizyon internet gibi mecralarda sıkça anlatılması insanlarda dişlerimi her ne olursa olsun nasıl olsa implant tedavisi var implant yaptırırım düşüncesini aşılıyor. Neden bunu söylüyorum bilim bakalım? Son aylarda bana hocam bütün dişlerimi çekip implant yapsak nasıl olur diye soran hasta sayısı artmaya başladı. Bana çok saçma gelen hatta beni kızdıran bu soru aslında hastalar için gerçekten merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri bir konu. İlk başlarda gülerek çok üzerinde durmasam da artık insanları bu konuda bilinçlendirmek ve doğruları anlatmak gerektiğini düşünüyorum. Bütün dişler implant olur. Ama ne zaman?

İmplant Ne Zaman Yapılmalı?

Dişler  kaybedildiğinde onların estetik ve fonksiyonel eksikliklerini yerine getirmek amacı ile implantlar yapılır. Yoksa dişleri çekip kendi dişlerimizden daha iyi olduğu için implant yapmak diye bir şey yok tabii ki. Ayrıca her diş eksikliği içinde implant uygulaması uygun olmamaktadır. İmplantın güvenli bir şekilde yerleştirilebilmesi için öncelikle kemik hacminin yeterli olması gerektiğini her zaman bur buluyoruz.

Bunun dışında kapanış için yeterli mesafe olmazsa implantın ön ve arkasındaki dişlerin pozisyonlarının implant yerleştirmek için uygun olması gibi bir çok teknik detay var. Düşün öldüğü gibi her eksik diş için hemen pat diye implant koymak mümkün olamıyor. Plansız bir şekilde koyulan implantlar da sorun olarak yaşantımızı olumsuz etkiliyor. Ayrıca diş eksikliği için tek tedavi alternatifinin de implant olmadığını bilmek lazım. Bazı durumlarda diş köprüleri yani porselen ve zirkonyum diş kaplama yapımı implantlardan daha verimli daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olabilmekte.

Bütün Dişlere İmplant

Mecbur kalmadıkça uygulamıyoruz ama sıklıkla da mecbur kaldığımız bir işlem bütün dişlere implant uygulaması. Genellikle dişlerin sallanmaya başlaması ile genç denilebilecek yaşlarda bütün dişler kaybedilebiliyor. Diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi ile kendisini belli etmeye başlayan bu rahatsızlık kemik ile diş arasındaki bağlantının zayıflaması ve kemik hacminin de erimesi ile yaygın diş kaybına neden olmakta. Aşağıda gördüğünüz hastam 50 yaşında bir erkek hasta idi. Üst damağa 6 implant uygulaması sonrasında sabit dişlerini yerleştirdik. Kendi dişleri gibi kullanacağı bu porselen diş kaplamaları belki de kendi dişlerinden daha uzun ömürlü olacak.

implant bütün dişlere yapılır mı
Bütün dişlere implant yapımı

Bütün dişlere implant olarak telaafuz edilse de aslında hiçbir zaman 32 implant uygulaması olmaz. Genellikle her çene için 6 ile 8 implant uygulaması tercih edilir. İmplantların birbirlerinden belirli mesafede olmalar gerekir. Kemik ile implant bağlantısının uzun ömürlü olması için dolaşım sisteminin bozulmaması gerekir. Bu nedenle implantlar çok sık yerleştirilmezler. Aralarında en az 3 mm mesafe bırakılması gerektiği bilimsel olarak açıkça ortaya koyulmuştur.

Alt Çenede Bütün Dişlere İmplant

Alt çenede de bütün dişlere implant ihtiyacı ortaya çıktı ise 6 veya 8 implant tercih edilir. Sabit diş yapmak için en az 4 implant olarak bilinen  ALL ON + konsepiti arka azı dişleri olmadığı için şahsen benim ilk tercihim değildir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya genellikle 6 ile 8 implant olduğunda hastaların konforlu bir biçimde çiğneme ve estetik ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. www.drsertac.com sitesinde implant diş fiyatları ve bütün dişlere implant konusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın