SALLANAN ÖN DİŞ İÇİN İMPLANT MI ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA MI? – Hekim Tavsiyeleri

SALLANAN ÖN DİŞ İÇİN İMPLANT MI ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA MI?

Diş problemleri her insan için farklı olabiliyor. Kimi insan yaygın diş çürüklerinden şikayet ederken kimi insan diş eti kanamasından muzdarip. Günümüz modern diş hekimliği uygulamalarında bütün sorunlar için bir çözüm bulmak mümkün. Bu yazıda sallanan ön diş için en iyi tedavi seçeneği ile ilgili bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’dan aldığımız bilgileri size aktarmak istiyoruz. Ön diş estetiği ile ilgili yazıyı da okuyabilirsiniz

Doktorumuz 25 yıldan uzun süredir gerçekleştirdiği başarılı diş tedavileri, estetik diş kaplamalar ve implant uygulamaları ile ünlenmiş bir hekim. Kendisi ile İstanbul Küçükçekmece Florya Cennet Korudent Diş kliniğinde görüştük. Bize sallanan ön diş için tedavi seçeneklerini diş tedavi fiyatları ve implant fiyatları hakkında bilgiler verdi. Kendisine teşekkür ederek aldığımız bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz.

Bakın neler öğrendik!

ÖN DİŞLERİN SALLANMAMASI İÇİN

Merhaba, özellikle ön diş bölgesinde sorun çıktığında en kısa sürede çözüme kavuşturulması önerilir. Diş sallanması da ne demeyin. Dişler çevresinde bulunan kemik ile periodontal lifler aracılığı ile bağlantı kurarlar. Diş ile kemik arasındaki bu bağlantıda sorun yaşandığında dişlerinizin sallandığını hissetmeye başlarsınız. Diş diliniz  değdiğinde bile sallanır.

Bu durumda ne yapmak gerekir? Öncelikle belirtmek istediğim önemli bir konu var. Daha önceki konuşmalarımızda da bahsettiğim gibi, düzenli diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması son derece önemli. Ancak bu sayede ortaya çıkan sorunların ilerlemeden teşhis edilmesi mümkün. Erken teşhis de bütün hastalıklar için olduğu gibi diş problemlerinde de kurtarıcı.

Düzenli diş kontrollerini ve diş taşı temizliği işlemlerini yaptıranların pek endişe etmemelerini söyleyebilirim. Çünkü kolay kolay böyle bir durum ile karşılaşmazlar. Zamanında yapılan bakımlar sayesinde diş ve diş eti sağlığı korunacağı için diş sallanması problemi yaşanmaz. Ancak siz benim dişim sallanıyor diye hissediyor iseniz ciddi bir sorun var demektir.

Özellikle ön diş sallanması ciddi bir diş sorunudur. Diş sallanması nasıl engellenir diye sormak yerine önce bu sallanmanın nedenini ortaya çıkarmak gerekir. Bazı hastalar da ön dişim sallanıyor ne yapabilirim diye soruyor genellikle.

Neden genellikle ön diş sallanır? Bu sorunun yanıtı gayet açık aslında. Ön diş kökleri ince olduğu için kemik bağlantısı zayıf olur. Bu nedenle ön diş sallanması yaygın rastlanılan bir sorundur. Sallanan diş yapışır mı? Nereye yapıştırmak istiyorsunuz. Diğer dişler sağlam ise onlar ile destek alacak şekilde splint yapılabilir. Toplumda sallanan diş yapıştırma olarak bilinen işlem diğer dişlerden destek alınarak dişlerin hareketinin engellenmesidir.

SALLANAN DİŞ TEDAVİSİ

Diş eti miktarına bağlı olarak altında bulunan kemik durumu da incelenmelidir. Diş eti enfeksiyonu genellikle kemik kaybına neden olur. Bu durumda sallanan diş için fazla ümitkar olmayınız. Diş kendisini destekleyecek kemikten mahrum ise çekimden başka ihtimal kalmamıştır.

Ön diş sallanması durumunda sallanmanın nedeni araştırılır. Ön diş bölgesine travma gelmesi nedeni ile diş sallanması var ise dunun tedavisi mümkün olacaktır. Dİşlerin canlılığı kontrol edilir. Kanal tedavisi ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Gerekiyor ise sabit veya hareketli splint yapılır. Düzenli kontroller ile dişin durumu takip edilir. Genellikle travmanın şiddetine bağlı olmak kaydı ile kemik kaybı olmayan vakalar başarı ile tedavi edilebilmektedir.

DİŞ SALLANMASI NASIL ENGELLENİR?

Diş Eti Tedavisi
Diş Eti Tedavisi

Ön dişim sallanıyor ne yapabilirim? Diyen hastalar için verecek kısa ve doğru bir cevap yok. dişiniz neden sallanıyor? Öncelikle bunun doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekli.

Diş eti iltihabı, kemik kaybı, travma gibi farklı nedenler ile sallanan dişler için yapılacak işlemler de farklı olacaktır.

Diş apsesi olan dişler de sallanır. Bu apse tedavi edildiğinde sallanma tamamen kaybolur. Ama kemik kaybı nedeni ile sallanan dişler için pek ümitli olmamak gerekiyor.

SALLANAN DİŞE KANAL TEDAVİSİ YAPILIR MI?

Bazı durumlarda diş pulpasnında oluşan enfeksiyonlar dişin sallanmasına neden olabilir. Bu durumun hekim tarafından tespit edilmesi ve alınan röntgen ile diş kökü etrafında yeterli kemik hacminin bulunması durumunda diş sallanması tedavi edilebilir. Dişe yapılacak kanal tedavisi ve periodontal diş temizliği sonrasında diş sallanmasının durması mümkündür.

Ancak sık gördüğümüz bir durum olan ağız bakımının isteilen seviyelerde yapılmaması dişin çevre dokularında yıkıma neden olur. Diş çevresinde bulunan sert dokunun yitirilmesi sonrasında dişte sallanma oluşur.  Diş sallanması genellikle ilk önce alt ön dişlerde ortaya çıkar. Bu durumda dişlerin çekilmesi gerekir.

Porselen diş kaplama zirkonyum diş kaplama arasındaki fark
Porselen diş kaplama zirkonyum diş kaplama arasındaki fark

SALLANAN DİŞE ZİRKONYUM

Yandaki resimde ön diş kaplaması yaptırmış bir hastanın eski diş köprülerinide sallanma ve diş eti çekilmesi olduğunu görüyorsunuz.

Diş çekimi kemik kaybı nedeni ile gerçekleştiğinde eksik diş bölgesine implant diş yapımı da zora girer. Bu alanda dikey ve yatay yönde içerisine implantın yerleşeceği kemik bulunmaz. Bu nedenle kemik kaybı nedeni ile çekilen dişler için eğer yan tarafında bulunan dişlerin kemik destekleri iyi ise estetik diş köprüleri önerilir.

Örneğin alt dört dişin kaybedildiği vakala için boş alanın her iki tarafında bulunan iki diş destek alınır. Duruma göre bu sayı dört diş olarak da planlanabilir. Destek dişlerin periodontal sağlıklarının iyi olması istenir. Hasta bakım ve kontroller konusunda titiz davrandığında yapılan zirkonyum diş kaplamayı da seneler boyu sağlıklı bir şekilde kullanabilir.

Her şeye rağmen zaman içerisinde diğer dişlerde de periodontal sorunlar ortaya çıktığında bütün dişlerin çekilerek yerine tam çene dişsiz ağızda implant uygulaması yapılabilir. Bu sayede hem hasta kendi dişlerini maksimum sürede kullanmış olur. Hem de implant tedavisi için maddi imkanlarını hazırlamış olur.

SALLANAN DİŞE İMPLANT

Yukarıda da belirttiğim gibi sallanan diş bölgesinde kemik kaybı olması nedeni ile implant uygulaması tercih edilmez. Ancak yaygın kemik kayıplarında bütün dişlerin çekilmesi gerektiğinde durum tersine döner. Diş köprüsü veya zirkonyum diş kaplama için destek alınacak diş kalmaz. Hareketli bir protezin getireceği zorlukalar da bilinmekte. Bu durumda sallanan dişlerin tamamının çekilmesini takiben implant uygulaması uygun olacaktır. Şimdi aklınızdan peki kemik eridi ve azaldı implant için kemik gerekliydi diye düşündüğünüzü hissediyorum. Hemen anlatayım.

Çene kemiğinin diş köklerini saran üst tabakası daha süngerimsi yapıda ve kolay hacim kaybeden özelliktedir. Bir diş sallanarak çekildiğinde implantı yerleştireceğimiz kemik derin bölgede yer alır. Estetik olarak yan dişler ile uyum mümkün olmaz. Diğer taraftan implantın yanındaki dişte de zaman içerisinde sallanma riski vardır. Diş kaybedildiğinde onun da yerine implant uygulaması yapılabilir.

Ancak her diş kaybedildiğinde eksik kalan bölgeye implant yapılması demek implantların gereksiz yere fazla sayıda ve kuvvet dağılımına uygun olmayan yerlerde konumlanması demektir. Diğer taraftan da yanındaki dişte bulunan mikro organizmaların implant çevresine de zarar vermesi ve implant ile etrafındaki kemik bölgesinde enfeksiyon odağı oluşması demektir.

İşin özeti diş eti hastalığı nedeni ile sallanan dişlerin yerine biyolojik uyumlu estetik diş kaplaması olan zirkonyum diş kaplama yapımı tercih edilmelidir. Destek olarak yeterli diş var ise implant önermemekteyim. Nedenleri

  1. Estetik başarı sağlanamaz. Diş boyu ile implant üzerine uygulanan dişin boyu farklı olur.
  2. Dişler arasında bulunan papil sağlanamaz. Hem temizleme zorluğu hem de estetik sorun oluşur.
  3. Diğer dişerde oluşacak enfeksiyonlar implantı da olumsuz etkileyecek
  4. Diş çekildikçe yapılacak implantların dağılımları, açıları tam dişsiz ağız için uygulama yapılması gerektiğinde sorun olacaktır.

Kısaca anlatmak gerekir ise diş sallanmasında tedavi seçeneği mümkün olmadığında dişler çekilmelidir. Komşu dişlerden destek alınarak diş köprüleri uygulanabilir. Mümkün ise zirkonyum kaplama şeklinde değil ise porselen diş köprüleri kullanılır. Yapılan diş köprüleri de zaman içerisinde sorun çıkarıp sallanmaya başlar ise tam dişsiz ağız için implant uygulaması gerçekleştirilir.

Diş kaplama yapılırken zirkonyum mu porselen mi yaptırayım diye Soran hastalar var bazıları da porselen mi zirkonyum mu diye soruyor. Zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama arasındaki farkları anlattıktan sonra sanırım bu soruya daha net bir cevap vermiş olacağız. Hekimler zirkonyum diş kaplamayı tavsiye ettiğinde hastalar peki kaplama zararlı mı diye sorabiliyor. Zararlı diye meslekte zirkonyum kaplamaların porselen diş kaplamalara göre önemli üstünlükleri olduğunu biliyoruz.

ön diş implant

153

1.898

%8,1

2,9

sallanan diş yerine oturur mu

112

1.585

%7,1

5,6

sallanan dişlerin sağlamlaştırılması

56

1.470

%3,8

9,1

diş sallanması

25

1.232

%2

9,9

sallanan diş

25

1.035

%2,4

9,4

on diş sallanması hakkındaki tüm sorular

73

883

%8,3

3,3

dişim sallanıyor

12

863

%1,4

9,9

sallanan diş tedavisi

19

779

%2,4

8,5

sallanan diş yapıştırma

95

688

%13,8

1,8

diş sallanmasına ne iyi gelir

18

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.2 / 5. Oy sayısı: 272

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın