Koronavirüs den Nasıl Korunuruz? Evde kal güvende kal! Ne demek? – Hekim Tavsiyeleri

Koronavirüs den Nasıl Korunuruz? Evde kal güvende kal! Ne demek?

Yine güncel bir konu ile sizlerin karşısındayız. Bu sefer konumuz hem çok güncel, hem de çok önemli. Özellikle 60 yaş üzerindeki insanlar için hayati tehlikeye sahip olan bir virüs var. Koronavirüs Covit-19 dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Dünyanın sonu geldi, bunlar kıyamet alametleri gibi bir çok göz korkutucu söylem dolaşıyor. İnsanı bunalıma sokabilecek  boyutta söylentiler dolaşıyor. Bunlar doğru mu? Bu işin sonu nereye gidecek?

Bu yazıda sizlere bununla ilgili bilgi vermek istedim. Şu anda 100 den fazla ülkeyi etkisi altına alan bir pandemi var ortada. Tabii ki durum ciddi. Dünya sağlık örgütü (WHO) ve bütün ülkelerin en üst düzey mercileri konu hakkında açıklamalar yapıyor.

Türkiye Ne Durumda?

Türkiye’de de durum farklı değil. Özellikle yurt dışından gelenler için Kırmızı alarm çoktan verildi bile. Trkiye’nin şu ana kadar bu hastalık bakımından avantajlı durumda olduğu söyleniyor. Bugüne kadar görünen vaka sayısı yoğun bakımdaki hasta sayısı ve test sonucu pozitif çıkan kişi sayısı göz önüne alındığında gerçekten durum böyle. Bu avantajı nasıl kullanabiliriz krizi en hafif nasıl atlatabiliriz?

Bu hastalığı yenmek için elimizde çok önemli bir silahımız var !

Korona virüs aşısının henüz bulunmamış olması, hastalık tedavisi için kesin sonuç verecek tedavi protokollerinin ve ilaçların tom olarak belirlenmemiş olması çok büyük bir dezavantaj. Ancak elimizde çok önemli bir silahımız var. İletişim kanalları iletişim kanallarını doğru kullanırsak Pandeminin hızını kesip bilim adamlarına ve tıbbi laboratuvarlara Zaman kazandırmış olacağız. Ayrıca virüsün insandan insana geçerken mutasyona uğrayıp insana zarar verme riskinin daha da azalması sağlanmış olacak.

Silahı Doğru Kullanmak

Elimizdeki iletişim silahını ilk başlarda yanlış kullandık. hastalık Türkiye’ye ilk geldiği dendiği andan itibaren marketleri büyük bir hücum oldu. Talan olmasa da rafların hızlı bir şekilde boşalması ve medyanın bunu birazda abartarak yansıtması hem fiyatların artmasına hem de ürünlerin zor bulunmasına neden oldu.

İnsanların çevresindeki insanlara bakarak ve medyada gördükleri ile iletişim silahını kendi kendine vurmak için kullandığını gördük. Döviz fiyatları da arttı borsa düştü eldiven maske dezenfektan bulunmaz hale geldi ve devletin de buna tepkisi oldu. Haksız kazanç elde etmek isteyenlere cezalar verilmeye başlandı. Bu Duruma devletin tepkisi oldu ve fırsatçılık yapanlara cezalar verilmeye başlandı. Ancak bu iş cezayla çözülecek boyutta değil. Toplum olarak bilinçli olmalı paniğe kapılmadan karaborsacılara fırsat vermeden kenetlenmek zorundayız.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın