Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir? – Hekim Tavsiyeleri

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Diş hekimi korkusu sadece dişlerinizi kaybetmenize neden olmuyor. Diş sorunları ile birlikte genel sağlığımızda zarar görüyor ve yaşam kalitemiz de önemli bir kayıp yaşıyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalarda diş ekimi korkusunun psikolojik ve sosyal hayatımıza önemli derecede etkileyen bir problem olduğu ortaya konuldu.

Diş hekimi korkusu insanı psikolojik ve sosyal olarak ağır şekilde etkiler. Diş doktoruna başvur olmadığı için yaşanan diş çürüyor diş eti hastalığı ağız kokusu estetik problemler kişide utanma özgüven eksikliği ve sosyal izolasyon duyguları yaratır.

Gelir ve eğitim gibi sosyal refahın kilit unsurları da diş hekimi korkusu ile bağlantılı olabilmektedir. Özgüven eksikliği yaratan dış problemleri kişinin ekonomik gelirinde ve eğitiminde olumsuz rol oynar.

Para Kaybı

İnsanların, diş hekimi korkusu olması daha düşük bir gelirde olma ihtimalini arttırır. Bu da ağız sağlığının bozuk olması ile ilgili bir sonuçtur. İnsanların neredeyse yarıya yakını diş hekimi korkusu yaşar. Bu bazen fobi bazen de endişe seviyesinde kalabilmektedir.

Toplum sağlığı ve koruyucu hekimlik uygulamaları kişinin diş hekimi korkusunun üstesinden gelmesi gerektiğini bunu başarırsa ağız ve diş sağlığının çok daha iyi duruma çıktığını söylemektedir. Toplumda diş ekimi korkusu yaklaşık %20 oranındadır. Bu kadar yaygın olan diş hekimi korkusunu yenmek hiç de zor değildir aslında.

Koruyucu Hekimlik

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Uzmanlar öncelikle diş problemleri çıkmadan önce koruyucu önlemler kapsamında diş hekimi ziyaretlerinin yapılması gerektiğinin altını çizmekteler. Kontrol için gidilen diş randevularında ortama alışmak hekimle tanışmak ve iyi bir iletişim kurmak mümkün olur.

Dişlerde çürüme ağrı veya diş eti hastalığı gibi ağrılı iltahaplı problemli bir durumda diş hekimine gidildiğinde kaygı düzeyi çok daha yüksek olmaktadır. Bu gibi işlemlerin tedavisinde de genellikle anestezi uygulaması veya tedavi sırasında kanama gibi durumlar ortaya çıkar. Bu da kişinin kaygı seviyesini arttıran olumsuz bir faktördür.

Diğer taraftan,“Korku nedeniyle diş hekimi ziyaretinden kaçınmak, diş çürümesi veya diş eti hastalığının erken belirtileri gibi ağız sağlığı sorunlarının eksik olması riskini doğurur, etkili bir şekilde tedavi etmek için çok geç olana kadar tedavisi.

Diş hekimi korkusu yaşaması özgüvenin de kayıp ve piskolojisinde de bozukluklar yaratabilir. Bu durum sosyal hayattaki ilişkilerine ve hatta kariyerine etki edebilmektedir. 

Hastalık Ortaya Çıktıktan Sonra

Tedavi edilmeyen diş eti hastalığı, kalp hastalığı ve diyabet gibi sistemik hastalıklarla bağlantılı olduğu için potansiyel olarak önemli sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Gerçekten dişçiye gitmekten korkmanıza gerek yok.

Modern diş hekimliği, diş endişenizi temel alabileceğiniz korkutucu hikayelerden çok farklı ve modern tekniklerle tüm diş tedavileri artık tamamen ağrısız bir biçimde tedavi etmektedir.. Gerçekten dişçiye gitmekten korkmanıza gerek yok. ”

 İstanbul Korudent diş polikliniği kurucusu diş hekimi Sertaç Kızılkaya’dan diş hekimine olan korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

1-Araştırmanı yap

İnsanlar kendilerini emin ellere teslim etmek isterler. Bu nedenle güvenebileceğim bir hekim olması gerekir. Diş ekimine gitmeden önce aradığı özellikleri taşıyan iyi bir diş ekimi bulmak için biraz araştırma yapmak gerekebilir. Çevrenizdeki insanlara, eş, dost, arkadaş, akraba, komşu veya diş hekimine gidip tecrübe edinmiş kişilerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Ve hekimler için yapılan yorumları okuyup size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

‘İyi bir diş hekimi’ bulmak için biraz araştırma yapın.

“Arkadaşlarınızla ve ailenizle diş hekimiyle olan olumlu deneyimleri hakkında konuşun, bu sizin için doğru olan diş hekimini bulmanıza yardımcı olabilir.

İkimizde bir çok insan diş hekimini internette yapılan yorumlara bakarak bulabiliyor. Bunun için www.doktorunubul.com sitesine bakabilirsiniz

2-Randevu ayarlamak

İnsanlar yol haritasını çizdikten sonra kendilerini daha iyi hissederler. Aldığınız randevunun sabahın ilk randevularından birisi olmasına özen gösterin. Bu sayede gün içerisinde endişelerini kafanızda kurgu yapmamış olacaksınız.

Diş hekimi randevusunda en önemli an ilk temas andadır. Diş hekimine endişeli olduğunuzu belirttim. Endişe sebeplerinizi aktarın.

İletişim karşılıklı birbirini anlama sanatıdır. Diş hekimi size yardımcı olmak için orada unutmayın. Sizin gibi endişeli bir çok hastayla daha önceden iletişim kurarak onların sorunlarını giderdiğine emin olabilirsiniz.

3-Anlatın ve Soru Sorun

Kafamızdaki soruları ve endişeleri açıkça dile getirin. Endişenizi sebebini hekiminize anlatın. Daha önce geçirdiğiniz olumsuz tecrübeler varsa bunlardan da bahsedebilirsiniz.

Bu, ilk seans endişenizi gidermenize yardımcı olacaktır. 

“Randevunuza gelince, iletişim anahtardır. Diş hekimleri endişeli hastalara alışkındır. Sizin gibi diş hekimi korkusu ile karşılaşan diş hekimleri size tahmin ettiğinizden çok daha fazla yardımcı olacaktır. 

“Onlarla olacak olan her şeyi tartışın, bir sorunuz varsa sorun ve aklın yolundan ayrılmayın. 

“Mümkün olduğunca fazla bilgi edinerek endişenizi yatıştırmaya yardımcı olmalısınız.”

4-Destek almak

“Biraz destek almak için bir ele ihtiyacınız varsa, aldığınızdan emin olun. Diş hekimleri, ihtiyacınız olan desteği vermek için randevunuza bir arkadaşınızı veya aile üyesini götürmenizden çok mutlular. Ancak onların da korkmadığından emin olun.

“Eğer ek desteğe ihtiyacınız varsa, diş hekimleri tedavi sırasında yanınızda bir şeyler almanız sırasında müzik dinlemenizden memnun olacaklardır. Sizi sakin tutmaya yardımcı olacak her şey herkes için faydalıdır.

“Muayene veya tedavinizden sonra,“ Keşke daha önce gelseydim ”diyerek oradan  çıkacaksınız ve bir sonraki ziyaretiniz sizin için çok daha kolay olacaktır.”

Diyen diş hekimi diş hekimi korkusu olan hastalarla zaman ayırarak sağlıklı bir iletişim kurmanın onların korkusunu büyük oranda geçirdiğini yine de endişeli olan hastalar için de sedasyon veya genel anestezi gibi yöntemler sayesinde diş tedavilerine yapabildiklerini ifade etti.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın