Zirkonyum Diş Kaplama – Hekim Tavsiyeleri

Zirkonyum Diş Kaplama

Son yıllarda ön plana çıkan zirkonyum diş kaplama  ideal bir diş hekimliği malzemesidir. Diş hekimliğinde zirkonyum diş kaplama porselenlerin dezavantajlarını gidermek için geliştirilen yeni nesil diş kaplamasıdır

2021 Zirkonyum Diş Fiyatları? 2021 yılında Zirkonyum Diş Fiyatları Artacak mı?

Ön diş estetiği

Zirkonyum diş kaplama estetik diş hekimliğinde doğal görünüşü ve biyolojik uyumu ile adından her geçen gün daha fazla söz ettirmektedir. Zirkonyum diş fiyatlarında enflasyon oranında artış olabilir, ancak 2021 zirkonyum diş fiyatlarındaki artış enflasyon oranlarını geçmeyecektir.
Zirkonyum diş kaplama bilgisayar tasarımı ile hatasız üretildiği için, kullanım ömrünün de uzun olması beklenir. Ağızda uzun süre kullanılabilen zirkonyum diş kaplamalar zaman içerisinde yapım maliyetlerini fazlası ile geri ödemiş olurlar. Hem estetik olmaları hem de ağızdaki kesik diş ile tam uyum sağlamaları zirkonyum diş kaplamalarının en büyük avantajlarındandır.

Avuç dolusu para verip ağzında kemik gibi dişlere dolaşan birçok insan var. Bu nedenle toplumda takma diş yapıldığı zaman belli olur ve çirkin olur diye yanlış bir kanı oluşmuştur. Diş hekimliğinde laboratuvar çalışmaları hekimin ağızda çalıştığı kadar hassas ve özenli yapılmalıdır. Metal alt yapılı porselenlerde eritilen metalin dökümü ile porselen alt yapısı oluşturulduğu için bu erimiş metalin sertleşmesi sırasında oksit ve büzülme meydana gelmektedir.

Diş hekimlerinin zirkonyum diş kaplama tercih etme nedenleri şunlardır

 • RENK :Zirkonyum diş kaplamalar, metal alt yapılı klasik porselen diş köprülerinden farklı olarak, alt yapıda metal yerine, beyaz renkli zirkonyum maddesi kullanılır.
 • DAYANIKLILIK: Son teknoloji ürünü bu beyaz zirkonyum altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilen bir malzemedir.
 • Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında en büyük avantaj, metal olmadığı için zirkonyum altyapı da beyaz renkli olduğu için diş etine ve çevreye koyu bir renk olan metal rengini yansıtmamasıdır. Bu sayede diş etinde morluk ve koyu renk oluşmaz.
 • IŞIK YANSITMA: Zirkonyum malzemesi metal porselenlerde olduğu gibi allerjik reaksiyon yaratmaz. Ayrıca, ışık yansıtma özelliği sayesinde tam estetik bir görünüm sağlar.
 • HATASIZ ÜRETİM: Zirkonyum diş yapımında scanner denilen tarayıcı kamera kullanılır. Bu tarayıcı yardımı ile elde edilen diş görüntüleri bilgisayara yüklenir. Daha sonra diş altyapı tasarımları (CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir. Zirkonyum tozunun sıkıştırılması ile oluşturulmuş bloklardan kazınarak elde edilen zirkonyum diş altyapısı böylece hatasız olarak imal edilir.
  Estetik diş hekimliğinin göstermiş olduğu gelişmeler diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere oldukça dayanıklı ve diş renginde olan ‘zirkonyum diş’ kullanılmaya başlanılmıştı. Uzun zamandır başarı ile kullanılan zirkonyum diş kaplamalarının tek dezavantajı zirkonyum diş fiyatlarının porselen diş fiyatlarına göre daha pahalı olmasıdır.

Uzun dönemde de biyolojik olarak diş eti ile uyumlu olduğu için diş eti çekilmesine neden olmaz.

Estetik Diş Uygulamaları

Estetik diş hekimliğinin amacı yaptığımız kaplamanın kendi dişiniz gibi olmasıdır. Dişin uzunluğu ve genişliğinin yani sıra rengi ve yüzey özelliklerinin doğal dişinize benzemesi yüz şekliniz ile uyum sağlaması temel hedeflerimizdendir.
Bunun yanı sıra diş kaplamasının diş eti ile uyumlu olması ve kapanışa uyum sağlamasına gereklidir.
Bütün bu özellikleri bir diş kaplamasında sağlayabilmek için bilgi dikkat ve emek gerekir. Kullanılan malzemeler de bu unsurları tamamlar ve ortaya güzel bir iş çıkar. Senelerce kendi dışınız gibi kullanabileceğiniz estetik zirkonyum diş kaplamalar sizi rahat hissettirmek, rahat gülmenizi ve çiğnemenizi sağlamak için özenle hazırlanır.
Estetik beklentiler nedeni ile zirkonyum diş kaplama metal alt yapılı porselen diş kaplamalardan daha çok tercih edilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Diş Ne Zaman Yapılır?

Zirkonyum porselen diş kaplama diş hekimliğinde kullanılan metalsiz estetik diş kaplama malzemesidir.
Zirkonyum diş, metal porselen diş kaplamasına göre daha estetik ve doğal dişe benzeyen bir görüntü verir.
Zirkonyum diş kaplamada dişeti kenarında renklenme oluşmaz.
Bilgisayar destekli üretim sayesinde diş etine oturması hatasızdır.
Zirkonyum kaplama diş sağlamdır.
Zirkonyum diş kaplamalar dişeti çekilmesi yapmaz.
Zirkonyumdan yapılan diş kaplamaları allerjik reaksiyon oluşturmazlar.
Dişetlerimiz zaman içerisinde doğal olarak biraz çekilirler.
Zirkonyum porselen kaplamalı dişlerde, dişeti çekilse bile dişeti altından gri metal değil dişle aynı renkte zirkonyum yansıyacaktır. Bu durum estetik açıdan sizi rahatsız etmeyecektir.
Kırık dişlerin onarımında kaplama yapılacak ise zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Eski dolgularda rengi ve yapı bozulmuş ise estetik düzeltilmesinde zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Çok fazla madde kaybı olan dişlerde zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Beyazlatma ile sonuç alınmayan ileri derecedeki diş renklenmelerinde estetik zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Dişlerinde tedavi ihtiyacı olan hastalarda ve önceden dişleri kesilmiş hastalara yapılacak yeni uygulamalarda zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Metal destekli diş köprüsü veya tek diş kaplaması olanlarda zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
Aşırı madde kaybı olan dişlerde estetik zirkonyum diş kaplama kullanılabilir.
Zirkonyum kaplama; metal destekli porselen diş kaplamaların kullanıldığı tüm uygulamalarda iyi bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama ve Diş Estetiği

Hassas ölçü sistemleri ile diş eti üzerine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Diş eti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin diş eti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyumun açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar. Yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır.

Bir başka önemi konu da yüzün çıkıntısıdır. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveksliğe uyumlu olmalıdır. Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerinin uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir. Ten rengi ve göz rengi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Yapılan dişlerin hastaya ait görüntüsü verebilmesi için dikkatli bir şekilde bütün unsurlar dengelenerek diş hazırlanmalıdır. Hastanın da görüşleri dikkate alınarak provada son düzenlemeler yapılır.

Bir diğer önemli konu hastanın cinsiyetidir.

Bayanlarda daha yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılırken erkekler için köşeli keskin kenarlı dişler daha uygun olmaktadır. Hastalar için olduğu kadar diş hekimlerini de mutlu eden zirkonyum dişler maliyetlerinin yüksek olması dışında bir dezavantaj oluşturmadılar.

Diş Teknisyeni ve Zirkonyum Diş Kaplama

Laboratuvarlar zirkonyum diş yapmak için hatırı sayılır bir altyapı maliyeti yükünün altına girmişlerdir. Bu yatırım diş teknisyenleri için iyi bir geri dönüş oldu. Diş teknisyenleri yüksek fiyatlarla başladıkları bu malzemeyi artık daha uygun fiyatlar ile yapabilmekteler. Diş eti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin diş eti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyum’un açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar.

Hassas ölçü sistemleri ile diş eti üzerine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Kaplama kenarlarının diş eti ile uyumunun iyi olmaması sorunu çoğu zaman diş etinde dolaşımın bozulmasına ve diş eti iltihabı ile diş eti kanamasına neden olmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Ağza yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır. Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri dikkate alınarak konturlar ayarlanmalıdır. Bir başka önemli konu da yüzün bombe sidir. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveksliğe uygun olmalıdır. Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerinin uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir.

Zirkonyum Alt Yapı Nasıl Üretilir?

Scanner denilen kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları(CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.Zirkonyum geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kuron restorasyonlarında, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

Zirkonyum 40 yıldan fazla zamandan beri endüstriyel amaçlar için kullanılmaktadır. Fevkalade sağlam ve %100 biyolojik uyumluluğa sahip bir malzemedir. Bu sebepten dolayı kulak , parmak ve kalça protezlerinde kendisine artan bir kullanım alanı bulmaktadır. Zirkonyum diş hekimliğinde kronlar, köprüler ve implantlarda kullanılır. Malzemenin doğal beyaz yapısı istenen diş renginde renklendirme yapmaya olanak tanır. Zirkonyum mükemmel biyolojik uyumluluğa ve estetik görünüme sahip, yüksek kaliteli kronlar ve implant için olanak tanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Yaptıranlar Memnun mu?

Bildiğimiz (kıymetli) metal tabanlı restorasyonların Zirkonya ile değiştirilmesi tamamen mümkündür, fakat bu konuda özel eğitimli teknisyenler tarafından gerçekleştirilmelidirler. Zirkonzahn ayrıca Prettau Zirkonya adı verilen yeni bir malzeme de geliştirmiştir. Bu malzeme yüksek ışık geçirgenliğine sahiptir ve %100 full zirkon yapılarda kullanım için oldukça cazip bir malzemedir. Öğrenilmesi gereken, özel bir renklendirme tekniği gerektirir.

Protezler de Zirkonyum ile Üretilebilir mi?

Evet, eğer zirkonyumun fiziksel özellikleri göz önüne alınırsa ve doğru bir şekilde gözlemlenirse, eğitimli bir diş teknisyeni bu tür restorasyonları oluşturabilir. Zirkonyum diş kapalama, klasik porselen diş kaplama kadar bilinmemektedir. Bu nedenle bu yazıda özellikle “zirkonyum diş” kaplamanın ne olduğunu anlatıp sonra zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama arasındaki farkların ne olduğunu açıklamaya çalışacağım. Zirkonyum diş kaplamanın en büyük özelliği estetik olarak mükemmel sonuçlar vermesidir.

Özellikle zirkonyum diş kaplama tercih etmemizin nedenleri;

Zirkonyum diş kaplamalar, metal alt yapılı klasik porselen diş köprülerinden farklı olarak, alt yapıda metal yerine, beyaz renkli zirkonyum maddesi kullanılır. Son teknoloji ürünü bu beyaz zirkonyum altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilen bir malzemedir.

Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında en büyük avantaj, metal olmadığı için zirkonyum altyapı da beyaz renkli olduğu için diş etine ve çevreye koyu bir renk olan metal rengini yansıtmamasıdır.Bu sayede diş etinde morluk ve koyu renk oluşmaz.

Zirkonyum malzemesi metal porselenlerde olduğu gibi allerjik reaksiyon yaratmaz. Ayrıca, ışık yansıtma özelliği sayesinde tam estetik bir görünüm sağlar.

 

Zirkonyum (zirkonyum porselen diş kaplaması) geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kuron restorasyonlarından, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron – köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

Estetik diş hekimliğinin göstermiş olduğu gelişmeler ile 2000’li yıllardan itibaren diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere oldukça dayanıklı ve diş renginde olan ‘zirkonyum diş’ kullanılmaya başlanılmıştı. uzun zamandır başarı ile kullanılan zirkonyum diş kaplamalarının tek dezavantajı zirkonyum diş fiyatlarının porselen diş fiyatlarına göre daha pahalı olmasıdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Vücutta Allerji Yapar mı?

Zirkonyum diş kaplama içerisinde metal bulunmaz. Alerjik reaksiyonlar porselenden değil porselene destek sağlayan metal alt yapıdan kaynaklanır.

Porselen altındaki metal bir alaşımdır ver içerisinde Cr, Co, Ni, Pb, Au, Ag gibi maddeler de yer alır. Kişiden kişiye değişmekle beraber allerjik reaksiyon bu elementlerden birine veya birkaçına birden gelişebilmektedir.

Titanyum Altın gibi kıymetli metaller ile yapılan porselen kaplamalarda alerji olmamakta ancak bu malzemelerin fiyatları yüksek ve estetik olarak da zirkonyum kadar başarılı sonuçlar vermemektedirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları:

1-Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.
Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar.
3-Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.
4-Zirkonyum diş kaplama alerjik reaksiyon yapmayan bir malzemedir.
5-Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
6-Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti kenarında porselenin altındaki metalin renginden dolayı gri bazen mor renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.
7-Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan zirkonyum diş kaplamalarda soğuk sıcak hassasiyeti minimum olacaktır.
8-Zirkonyum porselenler yeterli çiğneme direncine sahiptirler. Bu özellikleri (dayanma kuvvetleri) sayesinde zirkonyum diş kaplamalar arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
9-Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
10-Zirkonyum diş kaplama ağızda metalik tat vermez.
11-Zirkonyum diş kaplama diş eti kenarlarındaki koyu renklenmeye neden olmazlar.
12-Zirkonyum porselen diş kaplamalar daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü verirler.
13-Dişeti dostu olan zirkonyum vucutta ve diş etinde allerjik reaksiyon oluşturmaması.
14-Cad cam sistem ile tam diş üzrine uyumlu mükemmel zirkonyum diş kaplamalar yapılabilir.
Zirkonyum diş kaplama estetik özelliklerinin yanında allerji yapmadığı için de çok tercih edilen diş kaplaması olmuştur.
Zirkonyum diş kaplama yapımında kullanılan bloklar pahalı olmasına rağmen estetik ve dayanıklı olduklarından uzun yıllar bozulmadan size hizmet edebilecekler.

Zirkonyum destekli porselenler, metal destekli restorasyonlara kıyasla ne kadar dayanıklıdır?

Metal destekli restorasyonlara karşı bir dezavantaj söz konusu değildir. Restorasyonlar tam uyum sağlar ve zirkonyanın porselen desteği yeterlidir.

Zirkonyumun bilinen metal-seramik yapılara kıyasla yaşlanması ve dayanıklılık kaybı nasıldır?

Bütün malzemeler yaşlanır, metaller bile. Metallerin bükülme direnci eskimeden önce 500 MPa civarındadır. ICE Zirkonyanın ise 1400 MPa dır. %30 direnç kaybı varsayımıyla bile (ki bunu henüz kanıtlayabildi olmamıştır) zirkonya hala 980 MPa bükülme direncine sahip kalmaktadır.

 • Zirkonyum Diş Kapalama fiyatlarının diğer porselen diş kaplama fiyatlarına göre pahalı olmasına rağmen artık çok sık yapılmasının elbette nedenleri vardır.Aşağıda zirkonyum porselen diş kaplama avantajlarını bulabilirsiniz. Zirkonyum ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
 • ısı yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.
 • Işığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.
 • metal destekli porselenler gibi bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü olmaz. Zirkonyum diş aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir.
 • alt yapısında metal olmadığı için kapalama ile diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
 • çay, sigara, kahve gibi dış etkenlerle renk değişikliği yapmamaktadır.
 • Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.

Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurlarken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Zirkonyum alt yapılı porselenlerde alerji riski yoktur. Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel…vb.) allerji yapmaz.

Zirkonyum malzemesi vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

Zirkonyum diş kaplama diş etiyle uyumu çok iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Kuron ve Köprü Yapımı

Zirkonyum veya porselen diş köprüsü yaparken dikkat edilmesi gereken konular.

Protezin ağızda dişler ve alveol ile normal bir şekilde oturması, ve de hasta tarafından yabancı cisim duygusunun algılanmaması amacında olunmalıdır.

Bunun için ağızda var olan dişler ve alveol dediğimiz damak kemiğinin dikatli incelenmesi gerekir.

İyi uyumlu ve hastanın kolay alışabileceği bir kuron köprü diş kaplaması yapmak için aşağıdaki durumlar değerlendirilmelidir.

a. Dişin kuron ve kök yapıları.
b. Dişlerin duruş şekli
c. Damak keniği (Alveol ) nin durumu
d. Dikey ve yatay yöndeki kapanışlar
e. Diş eti sağlığı ve yapışma yeri
f. Diş çürükleri ve pulpa ile olan ilişkiler
g. Diş le kemiğin bağlantısını sağlayan periodontal ligamentlerin sağlığı
h. Dişlerdeki aşınmalar
l. Dişlerdeki renklenmeler

Zirkonya seramikleri, kuron ve köprü diş tedavilerinde porselen altında kullanılan metal yerine kullanılır. Dayanıklı olması ve estetik özellikleri zirkonyum un kullanılmasına sebep olur. Yüksek bükülme dayına sayesinde diş hekimliğinde ideal diş kaplama malzemesi istenilen özellikler sağlanır. Bilgisayar teknolojileri sayesinde bilgi terk etmektir tartarım ardından bilgisayar desteği ile üretim aşamaları kullanılarak Hazırlanması diğer bir arardı avantajlıdır. Bu sayede hatasız tasarım ve üretim yapılabilmektedir. Yüksek hassasiyet sayesinde yapılan diş kaplaması üzerinde tam bir mutluluk konusudur. Kaplamanın bir tehlike nedir ilerde hastalık bir şekilde senin artık gerek yok. Bilgisayar tasarımı ve bilgisayar destekli üretim sayesinde bu ihtiyaçlar yeterince karşılarına gitmektedir metalin İsterler olur etkileri ortadan kaldırılır.

(Bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim) üretim teknikleriyle hazırlanabilmeleri, çok üyeli ve arka bölge köprü protezlerinin yapımında elde edilen hassasiyet ve kolaylıklar, bu materyallerin kullanımına olan ilgiyi arttırmaktadır. Malzemenin yüksek eğme dayanımı, baskı kuvvetleri altında kristal yapının değişim göstermesiyle meydana gelen faz değişimi ile açıklanmaktadır. Seramiğinin genel yapısı, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri anlatılmakta ve diş hekimliğinde aynı amaçlarla kullanılan benzer malzemelerle avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmaktadır.

Zirkonyum diş ile ilgili en çok merak edilen zirkonyum kaplama fiyatı diş köprüsü fiyatları tek diş kaplama fiyatları ve yamuk diş için zirkonyum uygulaması hakkında www.drsertac.com/zirkonyum sayfasından bilgi alabilirsiniz.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 2 / 5. Oy sayısı: 3

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Zirkonyum Diş Kaplama” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın