Sağlıklı Beslenme – Hekim Tavsiyeleri

Gıda Zehirlenmesi

Clostridium botulinum, düşük oksijen koşullarında tehlikeli toksinler (botulinum toksinleri) üreten bir bakteridir.
Botulinum toksinleri bilinen en ölümcül maddelerden biridir.
Botulinum toksinleri sinir fonksiyonlarını bloke eder ve solunum ve kas felçlerine yol açabilir.
İnsan botulizmi, gıda kaynaklı botulizm, bebek botulizmi, yara botulizmi ve inhalasyon botulizmi veya diğer zehirlenme türlerine atıfta bulunabilir.
Yanlış işlenmiş gıdaların tüketilmesinden kaynaklanan gıda kaynaklı botulizm, hızlı bir şekilde teşhis edilmez ve antitoksin ile tedavi edilirse nadir fakat potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır.
Ev yapımı konserve, konserve veya fermente gıdalar yaygın bir gıda kaynaklı botulizm kaynağıdır ve hazırlanması ekstra dikkat gerektirir.

Devam

FLAKKA

Florida da son bir yılda 70 den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan flakka 2014 yılında Amerika da ortaya çıktı. Maddenin kullanımına bağlı yaşam kayıplarının giderek artması sonucunda gerekli hukuki düzenleme yapıldı ve madde birçok ülkede yasaklandı.Türkiye de özellikle İstanbul da Flakka isimli uyuşturucunun emareleri görülmeye başlandığı için polis dikkatlerini bu madde ile ilgili araştırmaya verdi. Son aylarda narkotik polisinin bazı denetimlerinde bu maddeye ulaşması dikkatleri bu lanet kimyasala çevirdi.

Devam

Diş Kaybını Önlemek İçin 10 Yöntem!

​Ön bölge diş yapımında zirkonyum diş kaplama uygulamaları kullanılmaktadır. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları kadar kötü yapılan diş dolguları, kanal tedavileri ve diş kaplamaları da diş kaybına neden olmaktadır. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan diş kaybını önlemek için altın değerinde bilgiler aldık. Yazıyı mutlaka okumalısınız.

Devam
× WhatsApp ile randevu alın