Koronavirüs den Nasıl Korunuruz? Evde kal güvende kal! Ne demek?

Yine güncel bir konu ile sizlerin karşısındayız. Bu sefer konumuz hem çok güncel, hem de çok önemli. Özellikle 60 yaş üzerindeki insanlar için hayati tehlikeye sahip olan bir virüs var. Koronavirüs Covit-19 dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Dünyanın sonu geldi, bunlar kıyamet alametleri gibi bir çok göz korkutucu söylem dolaşıyor. İnsanı bunalıma sokabilecek boyutta söylentiler dolaşıyor. Bunlar doğru mu? Bu işin sonu nereye gidecek?

Devam

Tetanoz

Tetanoz, Clostridium tetani bakterisinin sporlarının neden olduğu akut bulaşıcı bir hastalıktır . Sporlar çevrenin her yerinde, özellikle toprak, kül, bağırsak yolları / hayvanların ve insanların dışkısında ve cildin ve tırnak, iğne, dikenli tel vb.gibi paslı aletlerin yüzeylerinde bulunur. antiseptikler, sporlar yıllarca hayatta kalabilir.

Herkes tetanoz alabilir, ancak hastalık, tetanoz toksoid içeren aşılarla yeterince aşılanmamış yeni doğan bebeklerde ve hamile kadınlarda özellikle yaygın ve ciddidir. Hamilelik sırasında veya hamileliğin bitiminden sonraki 6 hafta içinde tetanoza “maternal tetanus”, yaşamın ilk 28 günü içindeki tetanusa “yenidoğan tetanoz” denir.

Devam

Kanser

Kanser, vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilecek geniş bir hastalık grubu için genel bir terimdir. Kullanılan diğer terimler malign tümörler ve neoplazmlardır. Kanserin tanımlayıcı özelliklerinden biri, normal sınırlarının ötesinde büyüyen ve daha sonra vücudun bitişik kısımlarını istila edebilen ve diğer organlara yayılabilen anormal hücrelerin hızlı bir şekilde oluşturulmasıdır, ikinci sürece metastaz denir. Metastazlar kanserden ölümün önemli bir nedenidir.

Devam

Gıda Zehirlenmesi

Clostridium botulinum, düşük oksijen koşullarında tehlikeli toksinler (botulinum toksinleri) üreten bir bakteridir.
Botulinum toksinleri bilinen en ölümcül maddelerden biridir.
Botulinum toksinleri sinir fonksiyonlarını bloke eder ve solunum ve kas felçlerine yol açabilir.
İnsan botulizmi, gıda kaynaklı botulizm, bebek botulizmi, yara botulizmi ve inhalasyon botulizmi veya diğer zehirlenme türlerine atıfta bulunabilir.
Yanlış işlenmiş gıdaların tüketilmesinden kaynaklanan gıda kaynaklı botulizm, hızlı bir şekilde teşhis edilmez ve antitoksin ile tedavi edilirse nadir fakat potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır.
Ev yapımı konserve, konserve veya fermente gıdalar yaygın bir gıda kaynaklı botulizm kaynağıdır ve hazırlanması ekstra dikkat gerektirir.

Devam

Kuduz Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Aşısı

Kuduz hayvan kaç günde ölür? İnsan kuduz olursa ne olur? Kuduz neden olur? Kuduz kişiden kişiye bulaşır mı? sorularının cevabı için okuyunuz. Kuduz hayvan kaç günde ölür? Insan kuduz olursa ne olur? Kuduz neden olur? Kuduz kişiden kişiye bulaşır mı?

Kuduz ile İlgili Önemli Gerçekler
Kuduz, 150’den fazla ülke ve bölgede meydana gelen, aşı ile önlenebilir bir viral hastalıktır.
Köpekler, insan kuduz ölümlerinin ana kaynağıdır ve insanlara tüm kuduz bulaşmalarının% 99’una katkıda bulunur.

Devam

Kızamık Nedir Tedavisi Nasıl Olur? Aşı Etkili mi?

Kızamık Hakkında Önemli Gerçekler
Güvenli ve uygun maliyetli bir aşı mevcut olmasına rağmen, 2018’de, dünya çapında, çoğunlukla beş yaşın altındaki çocuklar arasında 140.000’den fazla kızamık ölümü meydana geldi.
Kızamık aşısı, dünya çapında 2000-2018 yılları arasında kızamık ölümlerinde% 73’lük bir düşüşe neden oldu.
2018’de, dünyadaki çocukların yaklaşık% 86’sı, 2000 yılında% 72 olan rutin sağlık hizmetleri yoluyla ilk doğum günlerine kadar bir doz kızamık aşısı aldı.
2000-2018 döneminde kızamık aşısı, tahmini 23.2 milyon ölümü önledi ve kızamık aşısı, halk sağlığında en iyi alımlardan biri haline geldi.

Devam
× WhatsApp ile randevu alın