Tetanoz – Hekim Tavsiyeleri

Tetanoz

Tetanoz ile ilgili Önemli Gerçekler

 • Tetanoz, Clostridium tetani bakterisinin sporları ile bir kesik ya da yaranın enfeksiyonu ile edinilir ve çoğu vaka 14 gün içinde enfeksiyondan meydana gelir. Tetanoz kişiden kişiye bulaşamaz.
 • Tetanoz, tetanoz toksoid içeren aşılarla (TTCV) aşılama yoluyla önlenebilir. Bununla birlikte, tetanozdan iyileşen insanlar doğal bağışıklığa sahip değildir ve tekrar enfekte olabilir.
 • Bildirilen tetanoz vakalarının çoğu TTCV ile yeterince aşılanmamış yeni doğan bebekler ve anneler arasında doğumla ilişkilidir.
 • 2015 yılında, büyük ölçüde TTCV ile artan aşılama nedeniyle, 1988’den bu yana% 96’lık bir azalma olan yenidoğan tetanozdan yaklaşık 34.000 yenidoğan öldü.
 • 2016 yılında dünya genelinde bebeklerin% 86’sına 3 doz difteri-tetanoz-pertussis (DTP) içeren aşı yapıldı.

Tetanoz, Clostridium tetani bakterisinin sporlarının neden olduğu akut bulaşıcı bir hastalıktır . Sporlar çevrenin her yerinde, özellikle toprak, kül, bağırsak yolları / hayvanların ve insanların dışkısında ve cildin ve tırnak, iğne, dikenli tel vb.gibi paslı aletlerin yüzeylerinde bulunur. antiseptikler, sporlar yıllarca hayatta kalabilir.

Herkes tetanoz alabilir, ancak hastalık, tetanoz toksoid içeren aşılarla yeterince aşılanmamış yeni doğan bebeklerde ve hamile kadınlarda özellikle yaygın ve ciddidir. Hamilelik sırasında veya hamileliğin bitiminden sonraki 6 hafta içinde tetanoza “maternal tetanus”, yaşamın ilk 28 günü içindeki tetanusa “yenidoğan tetanoz” denir.

Hastalık dünyanın birçok yerinde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir, ancak özellikle aşılama kapsamının düşük olduğu ve temiz olmayan doğum uygulamalarının yaygın olduğu düşük gelirli ülkelerde veya ilçelerde. Yenidoğan tetanoz, göbek kordonunu kesmek için steril olmayan aletler kullanıldığında veya göbek kütüğünü örtmek için kontamine materyal kullanıldığında ortaya çıkar. Kirli elleri olan veya kontamine olmuş bir yüzey üzerinde yapılan teslimatlar da risk faktörleridir.

2015 yılında, yaklaşık 34.000 yenidoğan yenidoğan tetanozdan öldü; bu rakam, tahmini 787.000 yenidoğan bebeğin yaşamlarının ilk ayında tetanozdan öldüğü 1988’den% 96 oranında azaldı. Bununla birlikte, birçok ülkede erkeklerde bağışıklık azalması ve sınırlı doz alma fırsatı nedeniyle sünnet geçiren ergen ve yetişkin erkeklerde tetanoz riski artar.

Tetanoz Belirtileri ve Tetanoz Tanısı

Tetanozun kuluçka süresi enfeksiyondan 3 ila 21 gün sonra değişir. Çoğu vaka 14 gün içinde ortaya çıkar.Belirtiler şunları içerebilir:

 • çene krampları veya ağzı açamama
 • sırt, karın ve ekstremitelerde kas spazmları
 • Ani ağrılı kas spazmları sıklıkla ani sesler tarafından tetiklenir
 • yutma zorluğu
 • nöbetler
 • baş ağrısı
 • ateş ve terleme
 • kan basıncında veya hızlı kalp atış hızında değişiklikler.

Yenidoğan tetanusta semptomlar, genellikle yenidoğanın emememesi veya emzirememesi ve aşırı ağlamadan önce gelen kas spazmlarını içerir.Tetanoz klinik özelliklere dayanarak teşhis edilir ve laboratuvar onayı gerektirmez. Doğrulanmış bir yenidoğan tetanoz vakasının WHO tanımı, yaşamın ilk 2 gününde normal emme ve ağlama yeteneğine sahip, ancak yaşamın 3 ila 28 günleri arasında bu yeteneğini kaybeden ve katılaşan veya sertleşen bir bebekte meydana gelen bir hastalıktır. spazmlar.

Neonatal olmayan tetanozun WHO tanımı, aşağıdaki belirtilerden en az birini gerektirir: kişinin sırıtıyor gibi göründüğü yüz kaslarının sürekli bir spazmı veya ağrılı kas kasılmaları. Bu tanım bir yaralanma veya yara öyküsü gerektirmesine rağmen, belirli bir yarayı veya yaralanmayı hatırlayamayan hastalarda tetanoz da ortaya çıkabilir.

Tetanoz Tedavisi

Tetanoz aşağıdakileri gerektiren tıbbi bir acil durumdur:

 • hastanede bakım
 • insan tetanoz immün globulin (TIG) adı verilen ilaçla acil tedavi
 • agresif yara bakımı
 • kas spazmlarını kontrol etmek için ilaçlar
 • antibiyotikler
 • tetanoz aşısı.

Tetanozdan iyileşen insanlar doğal bağışıklığa sahip değildir ve tekrar enfekte olabilir ve bu nedenle aşılanmalıdır. 

Tetanozzu Önleme

Tetanoz, küresel olarak rutin aşılama programlarına dahil edilen ve doğum öncesi bakım temasları sırasında uygulanan tetanoz toksoid içeren aşılarla (TTCV) aşılama yoluyla önlenebilir.

Yaşam boyu korunmak için WHO, bir bireyin 6 doz (3 birincil artı 3 destekleyici doz) TTCV almasını önerir. 3 dozluk primer seriler 6 haftalıkken başlamalı ve sonraki dozlar dozlar arasında minimum 4 hafta ara ile verilmelidir. 3 güçlendirici doz tercihen yaşamın ikinci yılında (12-23 ay), 4-7 yaşlarında ve 9-15 yaşlarında verilmelidir. İdeal olarak, takviye dozları arasında en az 4 yıl olmalıdır.

Tetanoza karşı korunmak için kullanılan ve hepsi diğer hastalıklar için aşılarla birleştirilen birçok aşı türü vardır:

 • Difteri ve tetanoz (DT) aşıları
 • Difteri, tetanoz ve boğmaca (boğmaca) (DTaP) aşıları
 • Tetanoz ve difteri (Td) aşıları
 • Tetanoz, difteri ve boğmaca (Tdap) aşıları

Yenidoğan tetanoz, üreme çağındaki kadınların hamilelik sırasında veya hamilelik dışında TTCV ile aşılanmasıyla önlenebilir. Ek olarak, sağlam tıbbi uygulamalar, doğum sırasında temiz doğum ve kordon bakımı ve cerrahi ve diş prosedürleri için uygun yara bakımı da dahil olmak üzere tetanoz hastalığını önleyebilir.

Ulusal programların onlarca yıldır yüksek aşı kapsamı sağladığı ülkelerde, tetanoz insidans oranları çok düşüktür.

Tetanoz için WHO Yanıtı

Küresel yenidoğan tetanoz eliminasyonu hedefi, tüm ülkelerde yenidoğan tetanozunu (her bölgede 1000 canlı doğumda birden az neonatal tetanoz vakası olarak tanımlanan) bir halk sağlığı sorunu olarak azaltmak için Dünya Sağlık Asamblesi’nde 1989 yılında başlatılmıştır.

Maternal ve Neonatal Tetanoz eliminasyonu (MNTE) Girişimi, 1999 yılında UNICEF, WHO ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından başlatılarak MNTE’nin bir halk sağlığı sorunu olarak hedefini canlandırdı.

Nisan 2018 itibarıyla MNTE’ye ulaşmamış 14 ülke var.

MNTE elde edildikten sonra, eliminasyonun sürdürülmesi hem hamile kadınlar hem de çocuklar için rutin bağışıklama aktivitelerinin sürekli olarak güçlendirilmesini, temiz doğumlara erişimin sürdürülmesi ve arttırılmasını, güvenilir neonatal tetanoz sürveyansı ve mümkün olduğunda okul bazlı bağışıklamanın başlatılması ve / veya güçlendirilmesini gerektirecektir. .

MNTE’yi sürdürmek ve tüm insanları tetanozdan korumak için DSÖ, çocukluktan ergenliğe kadar tüm kişilere 6 doz tetanoz içeren aşı verilmesini önerir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın