Sahte Maske Nasıl Anlaşılır? Ne Yapmak Gerekir? – Hekim Tavsiyeleri

Sahte Maske Nasıl Anlaşılır? Ne Yapmak Gerekir?

Devam eden koronavirüs pandemisi sırasında daha fazla insanın maske takması gerektiğinden , yetkililer sahte N95 maskelerinin satın alınması ve kullanılması konusunda  toplumu uyardılar. N95 maske ve diğer koruyucu yüz maskeleri ile ilgili bilinmesi gerekeneler.

Son birkaç ay içinde hatalı yüz maskeleri satın alan hastaneler ve ilk müdahale ekipleri rapor edildi . Çin’den ithal edilen birçok maske ABD güvenlik standartlarını karşılamadı .

Ancak, potansiyel sağlık riskleri yaratan sadece sahte maskeler değildir. Bazı şehirlerde hava valfli maskeler yasaklanmıştır, çünkü giyenin etrafındaki diğer kişilere bulaşmasını önlemede etkisizdirler.

İster bir ön sağlık çalışanı olun, ister köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda sadece maske takıyor olun, maskenizin sadece sizin için değil, başkaları için de güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

N95 maskesini kusurlu yapan nedir?

Burada en büyük endişe yaratan maskeler, federal sağlık kuruluşlarının sağlık çalışanlarının giymesini tavsiye ettiği N95 Filtreli Yüz Maskeleri olarak da bilinen N95 maskeleridir.

Bu popüler maskeler, küçük havadaki partiküllerin en az% 95’inin filtrelenmesini sağlamak için Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) tarafından onaylanmıştır. Burun ve ağız çevresinde oluşan bir conta ile yüze tam oturması için tasarlanmıştır. Uygun şekilde giyilirse, N95, cerrahi bir yüz maskesi tarafından sağlanan koruma seviyesini aşacaktır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre, kusurlu maskeler, malzeme veya yüze uyum ve uygulama nedeniyle daha düşük koruma seviyeleri sunar .

N95 maskemin taklit olup olmadığını nasıl anlarım?

ABD’de yapılan N95 maskeleri, solunum cihazının ambalajı üzerinde veya içinde bir NIOSH onay etiketine sahip olacaktır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, birkaç istisna dışında, bu etiket solunum cihazının kendisinde değildir .

NIOSH onaylı respiratörler de her zaman aşağıdaki atamalara sahip olacaktır: N95, N99, N100, R95, R99, R100, P95, P99 veya P100.

COVİD 19 hakkında önemli bilgiler

Sahte ürünlerde bazen aşağıdakilerden biri veya daha fazlası bulunur:

  • Kafa bandı yerine kulak halkaları
  • Maskenin dış yüzünde, ekshalasyon valfinde (varsa) veya kafa kayışlarında eksik bir test ve sertifika onay numarası
  • Filtreleme yüz parçası maskesinde iz yok
  • NIOSH kısaltması gibi yanlış yazımlar
  • Her türlü dekorasyon
  • Çocuklar için onay, çünkü çocuklar için NIOSH onaylı solunum cihazları yoktur.

İthal N95 tarzı maskeler ne olacak?

Avustralya, Brezilya, Japonya, Güney Kore ve Meksika dahil olmak üzere diğer ülkelerden ithal edilen ve NIOSH tarafından salgını sırasında kullanımı onaylanmış bazı solunum maskeleri vardır. Bazı onaylı maske üreticileri Çin’de, ancak CDC, Çin’in de birçok sahte ürünün kaynağı olduğunu söylüyor. Ajansın onaylanan içe aktarılmış maskeler listesini  burada görebilirsiniz .

KOVİD 19 MASKE KULLANIMI NASIL OLMALI?

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın