Neden Zirkonyum Kaplama – Hekim Tavsiyeleri

Neden Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum estetik diş tedavilerinde sık kullanılan tedavi uygulamalarından birisidir. Bu yazıda zirkonyum kaplama yapımı, zirkonyum diş avantajları, zirkonyum renkleri hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. Bu yazıda sadece zirkonyum diş yapımı ve fiyatları yok. Zirkonyum diş kaplama üretimi, zirkonyum diş renkleri, önce sonra görüntüler arasındaki farklar, diş rengi ve zirkonyum ve zirkonyum diş yaptıranlar forum sitelerinde neler söylüyor hepsine göz atacağız.

Zirkonyum Diş Yapımı

Zirkonyum kaplamalar bilgisayar destekli üretim ile yapılırlar. İyi ve kaliteli zirkonyum diş kaplama için birden fazla bileşenin bir araya gelmesi gerekir. Önce diş hekimi dişleri düzgün bir şekil vermelidir. Diş şekillendirmesi büyük önem taşır. Diş eti ile diş kaplamasının birleştiği alan diş eti sağlığı için önemlidir. Diş eti kanamaları bu ufak ayrıntılarda yapılan hatalar nedeni ile olur. Diş hazırlayan diş hekimi kesim miktarını ve biçimini doğru uygulamalıdır. Karşı çenedeki dişlerin pozisyonları ve yan dişler ile olan mesafe önemlidir.

Tecrübeli ve dikkatli bir hekimin kestiği dişler ne kadar mükemmel olur ise olsun iyi bir diş ölçüsü olmadan sonuca ulaşmamak mümkün olamaz. Ölçü malzemesi kalitesi ölçü hassasiyetine etki eder. Silikon ölçüler ile ince detaylar modele aktarılır. En iyi ölçü diş teknisyeninin önüne gitmelidir ki teknisyen iyi bir iş çıkarabilsin.

Diş teknisyeni ölçüyü dijital ortama aktarır. Bu son derece hassas bir  çalışma olanağı sunar. Bilgisayara geçen ağız yapısı artık bilgisayar programının yönlendirmesi ile ideal diş şeklinde kaplamayı hazırlar. Diş teknisyeni elde edilen kaplama alt yapısını model üzerinde ağızdaki diğer dişlere göre şekillendirerek renk ve estetiği sağlar.

 Zirkonyum nasıl yapılıyor öğrendik mi?

Zirkonyum Diş Renkleri

Doğal diş görüntüsü doğal diş ile uyumlu olduğu için tercih edilir. Doğal görüntü metal altyapı ile uygulanan porselen diş kaplamalar ile elde edilemez. Metalin ışık geçirmemesi en büyük handikaptır. Metal üzeri opak ismi verilen renk kapatıcı ile örtülür. Opak toz sıvı karışımı olabildiği gibi krem şeklinde uygulanabilen opaklar da mevcuttur. Renk uyumunda problem yaşatan metalin kullanılmadığı zirkonyumlar estetik diş sonuçları için büyük avantaj sağlarlar.

Renk tonunu belirlemek için Vita ve Ivoclar firmalarının renk skalası kullanılır. 16 farklı diş tonu bulunan ıvoclar renk skalasında 1M1 renk en açık doğal renktir. Renkler 1 2 3 4 gurupta incelenir. Her grupta M R ve L alt grupları vardır. Renk küresi baz alınarak oluşturulan üç boyutlu skala sistemi olan Ivoclar renk skalası  içerisinde kahverengi ve sarı tonları bulunduran alt renkler ile doğal diş rengini elde etmeyi kolaylaştırır.

Renk seçiminde Vita ve Ivoclar skalasından bahsettik. Vita porselen diş renkleri de B1,B2,B3,A1,A2,A3,A3,5,C1,C2

Zirkonyum ve porselen diş kaplama için diş rengi seçimi A1 B 1 1M!1 1M2 renk nasıl?
Zirkonyum ve porselen diş kaplama için diş rengi seçimi A1 B 1 1M!1 1M2 renk nasıl?

Zirkonyum A2 diş rengi, zirkonyum A1 diş rengi ve zirkonyum B2 diş rengi en sık kullanılan renklerdir. Açık beyaz renk istendiğinde VİTA renk skalasına göre B1 renk tercih edilir. Bu renk ten rengi, göz rengi, saç rengi ile uyumlu olduğunda tercih edilmelidir.

Ivoclar renklerine göre 1M1 yani B1 renk beyaz olan tercih edilir.

Bir bakışta görülebilen güzel dişler 

Doğal diş tonlarını içeren alan, tüm renk dağılımı içinde sadece küçük bir bölümdür, ancak hafiflik, renk ve renk faktörlerine dayanarak kendi renk dünyasını sağlar. VITA klasik A1-D4 ® sistem 16 doğal diş tonları ve uluslararası yıllardır kurulmuştur birini sunuyor temel bir çözümdür. VITA SİSTEMİ 3D-MASTER ® 26 doğal diş tonları sunar, ayrıca bilimsel olarak geliştirilen diş rengi uzayda bilinen tüm doğal diş tonları sistematik birçok dünya çapında başarıyla  kullanılmıştır.

VITA Toothguide 3D-MASTER ® , Ağartılmış Tonları ile
• Üç adımda diş tonu tayini
• 26 doğal ve sistematik olarak düzenlenmiş diş tonları; buna ek olarak, diş beyazlatma için üç renk (VITA Ağartılmış Tonlar)
• Açık renk, renk ve renk açısından gölge örneklerinin açık organizasyonu
• Karıştırma ile ara renk tonları oluşturma imkanı

Zirkonyum Avantajları

Zirkonyum altındaki diş çürür mü diye soranlara ölçü iyi alınıp diş doğru hazırlandı ise senele boyu sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz diyorum. Yani dişiniz asla çürümez demek oluyor bu. Ama tek şaert var dişin iyi yapılması. Bu da fiyatlara yansıyor. İyi bir zirkonyum diş kaplama ucuz olamaz. Zirkonyum diş fiyatları hekimin işçiliği, kullanılan malzeme, laboratuvar işçiliği ve klinik giderleri ile doğrudan bağlantılıdır.

Zirkonyum alerjisi olmayan bir malzemedir. Bu nedenle metal porselenler ile bu sorunu yaşayanlar için gönül rahatlığı ile kullanılabilen bir malzemedir. Zirkonyum diş bakımı kendi dişlerimize bakmamız gerektiği gibi bakmalıyız. Doğru fırçalama tekniğini diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.

En iyi marka Alman üretimi iki dev firmanın ürünleridir. Uzakdoğu malzemeleri hiç kullanmadığımız için onlar hakkında bir yorum yapmam mümkün değil. İyisini yap bir defa yap prensibi ile en iyi markalar Vita, Zirkonzahn, GC ve Lava ie çalışıyoruz.

Zirkonyum ile porselen diş arasındaki farkı anlamak için diş kaplamasının içerisinde metal olup olmadığına bakılır. Zirkonyum un metal içermemesi estetik ve biyolojik olarak önemli faydalar sağlamaktadır.

Zirkonyum gülüş tasarımı için sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Diş eti ile uyumlu olması ve uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi nedeniyle tercih edilir.

Zirkonyum görseller için liki takip ediniz.

Zirkonyum diş kaplama yaptıranlar kimler? Sadece ünlüler mi bu dişi yaptırabiliyor. Artık zirkonyum yaptıran kadın erkek genç yaşlı diye bir ayrım kalmadı. Zirkonyum yaptıran ünlüler parmak ile gösterilirken şimdi yaptırmayan yok diyelim mi?
Zirkonyum zararlımı veya zirkonyum dişin zararları nelerdir diye soranlara şaşırıyorum. Bu malzemeden daha iyi bir malzeme yok. Biyolojik uyum konusunda tereddüt yok çünkü.

Zirkonyum Diş Kaplama Renkleri

Zirkonyum diş kaplama için renk seçimi önemli bir aşamadır. Ağızdaki diğer dişler, hastanın istek beklentileri, ten rengi, göz rengi ve saç rengi gibi unsurlar diş kaplama rengi belirlenmesinde etkili olurlar. Renk seçiminde kullanılan örneklere skala denilir.

Zirkonyum diş rengini değiştirmek istiyorsanız provada değiştirilmesi gerekir. Diş bitim yapıldıktan sonra renk değişikliği yapılamaz.

Zirkonyum A1 diş rengi zirkonyum B1 diş rengi ile karşılaştırıldığında B 1 renk daha açıktır.

Zirkonyum renkelerini açıktan koyuya doğru A1 A2 A3 A3,5 A4 olarak sıralayabiliriz.

B tonlarında zirkonyum renkeleri B1 B2 B3 olarak sıralanır ve A renkleri B renklerinden daha koyudur.

zirkonyum A2 diş rengi en çok kullanılan renktir. Çünkü doğal dışı en yakın olan renka iki rengiler. Bütün dişlerin kaplanması gerektiğinde ise biraz daha açık olan renkler tercih ederler. Genellikle P1 ve A1 renkleri bütün dişlerin kaplama yapıldığı nda tercih edilen renkler olarak bilinir.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 211

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın