20 Yaş Dişleri Çekilmeli mi? Yirmilik Diş Sorunları – Hekim Tavsiyeleri

20 Yaş Dişleri Çekilmeli mi? Yirmilik Diş Sorunları

Zamanında çıkmayıp, gömülü olarak kalan 20 yaş dişlerinin rahatsızlık yaratma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yılmaz, bu dişlerin çene cerrahları tarafından alınması gerektiğini vurguladı.

Gömük Dişler Ne Gibi Sorunlar Yaratır?

20 yaş dişleri ağzımızda en son çıkan dişlerimiz. Problem yaşatmadan süren yirmi yaş dişleri olduğu gibi çene kemiği içerisinde yer bulamadığı için veya sürme açısı doğru olmadığı için problem yaşanan yirmilik dişler de mevcut. Çekilmesi gereken yirmilik dişlerin sorunsuz olarak sürebilecekleri bir yer mevcut değildir. Yer bulamayan veya eğri sürmeye çalışan yirmilik dişler bazen gömük, bazen yarı gömük olarak kalabilmektedir.

Dişin tam olarak çıktığı durumlar gözlense bile ağız temizliği esnasında ulaşılması zor bir bölgede yer almaları sebebiyle, etraflarında biriken gıda artıkları çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Öndeki dişin çürümesine neden olabilir. Yeterli temizliğin yapılamaması çürük oluşumu riski ile birlikte kötü ağız kokusuna ve dişeti hastalığına sebebiyet verebilirler. 20 yaş dişlerinin etrafında tümör ve kistik oluşumların meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Aynı zamanda diş ve kulak ağrısı, ağız açmada kısıtlılık ve dişlerde çapraşıklık gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Eğer ortodontik tedavi yapılacaksa ve bu dişler için yer yoksa ya da nüksün engellenmesi için çekilmeleri gerekir. Ağızda dişin bir kısmının görünüp diğer yarısının ise gömük olduğu yarı gömük diye tabir ettiğimiz 20 yaş dişleri fokal enfeksiyon odağı olabillir. Çekim çene cerrahı tarafından çekilme işlemi yapılmalıdır.

Gömük Diş Çekimi

Gömük yirmilik diş ve kanal tedavisi
Gömük yirmilik diş ve kanal tedavisi

Gömük dişlerin çekimi lokal anestezi altında yapılır. Gömük diş çekimi çene cerrahlarının uzmanlık alanıdır. Operasyonun ardından yarım saat boyunca bölgeye tampon konulur. İlk 24 saat içerisinde pıhtı oluşumunu engelleyen çalkalama ve tükürme hareketleri yapılmaz. Bu süre içerisinde çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler ve içeceklerin tüketilmemesi tavsiye edilir.

Buz kompres uygulaması çekim sonrasında oluşabilecek ödemi azaltmakla birlikte hastada oluşabilecek ağrıyı da azaltır ve hastayı rahatlatır. Anestezinin etkisi geçmeden hastaların yeme içme aktivitelerinde bulunmamaları istenir. Anestezi sonrası ağız bölgesinde uyuşma olduğu için, hastanın farkında olmadan dudaklarını ya da dilini ısırma ihtimali vardır. Hasta çekimin yapıldığı günün akşamında mutlaka yumuşak bir fırçayla dişlerini fırçalamaya başlamalıdır. Çene cerrahı tarafından verilen ilaç varsa mutlaka aksatmadan ve düzenli bir şekilde alınmalıdır.

Gömük Diş Çekimi İle Oluşabilen Komplikasyonlar

Her işi uzmanına bırakmak gerekir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya gömük yirmilik diş çekimleri için kliniğimizde çene cerrahisi uzmanları gömük yirmi yaş diş çekimi yapmaktadır dedi. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, gömük dişlerin çekilmesi sonrasında da çok az karşılaşılır. Ancak az da olsa cerrahi işlemlerde bir takım komplikasyonlar gelişebilir. Cerrahi işlem sonrasında oluşabilecek ağrı genellikle çok şiddetli olmamakla birlikte ağrı kesicilerin alınmasıyla kontrol altına alınabilir.En sık görülebilecek problemler şunlardır.

  • Şişlik
  • Ağrı
  • Enfeksiyon
  • Uyuşukluk hissi
  • Kanama

Gömük dişlerin çekilmesi sonrası ödem ve ağız açmada kısıtlanma gibi sorunlar görülebilir. Ödem bir hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Hastalara buz kompresi önerilebilir. İltihap, enfeksiyon ve kanama problemleri sonucunda ise, problemlerin şiddetine göre ek tedavilere gereksinim duyulabilir. Bir çekim sırasında ağızda bulunan bütün gömük dişlerin çekilmesi mümkündür. Fakat hastanın çiğneme fonksiyonunu devam ettirebilmesi için genellikle bir seansta iki tane diş çekimi yapılıp, yaklaşık 10 gün sonra çekim bölgesinin iyileşmesi ile kalan diğer 20 yaş dişlerinin çektirilmesini tavsiye ederim. Bu sayede daha az antibiyotik kullanmış olacak ve dört yirmilik dişden de kurtulacaktır diyen diş hekimi Sertaç Kızılkaya www.drsertac.com/iletisim sayfası ile irtibat kurabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın