Diş Beyazlatma Bilinmeyenleri

Dişlerdeki renk değişikliklerinin nedenleri nelerdir?

Çay, kahve gibi içecekler, sigara ve tütün kullanımı, yaşlanma gibi nedenlerle dişlerin rengi koyulaşır. Ayrıca dişe uygulanan kanal tedavileri ve büyüme çağında kullanılan bazı antibiyotikler de dişlerde renk değişimine neden olabilir.

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi dişlere zararlı mıdır?

Diş hekimi kontrolünde yapılan işlemlerde, gerekli miktarda diş beyazlatma maddesi kullanılır. Hekim gözetimindeki uygulamalar, dişlere kalıcı zarar vermez. Bazı zamanlarda dişlerde sızlama ve soğuk hassasiyeti görülebilir. Bu gibi sıkıntılar özel kimyasallarla giderilir.

Diş beyazlatma işlemi en iyi nasıl yapılır?

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Evde veya ofiste diş beyazlatma uygulaması yapılabilir. En iyi sonuç, ofiste gerçekleştirilen beyazlatma uygulamasının ardından evde pekiştirme yapmaktır. Hasta plak takmak istemezse ofis uygulaması tekrarlanmalıdır. Tekrar işlemi maliyeti yüksek olsa da gereklidir.

Klinikteki işlemde, diş üzerine ilaç uygulanır. İşlem 20 ila 40 dakika sürer. Seans sırasında dişlere uygulanan beyazlatıcının ışık kaynağı ile aktivasyonu sağlanır. Işık sayesinde diş beyazlatma işlemi daha etkili olur. Dişler kısa sürede beyazlar. Diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilirken diş etleri ve yumuşak dokular kimyasallardan korunmalıdır.

Ofis beyazlatma işlemi kısa sürmesi ve hassasiyet yaratmaması sayesinde tercih edilir. Bu uygulamanın ardından evde pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır.

Diş beyazlatma işleminin dişe zararı olur mu?

Diş hekimi kontrolündeki işlemlerde, dişler üzerine uygun yoğunlukta madde uygulanır. Hekim gözetimindeki uygulamalarda dişlerde kalıcı hasar meydana gelmez. Zaman zaman sızlama ve soğuk hassasiyeti gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Diş hekimleri, bu hassasiyeti özel ilaçlarla giderir.

Bazı insanlarda soğuk içeceklere karşı hassasiyet vardır. Hassas dişlere sahip olan kişilerin diş beyazlatma işlemi yaptırırken dikkatli olması gerekir. Dişlerinizde hassasiyet varsa diş beyazlatma işlemi yaptırmadan önce hekiminize bu konuda bilgi veriniz.

Diş beyazlatmayla ilgili en çok merak edilenler

Estetik diş kaplamaları sebebiyle diş renginin değiştirileceği durumlarda, diş hekiminin yapacağı beyazlatma işlemleri başarıyla sonuçlanır.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Dişleri beyazlatmak için bir ila üç seans yeterlidir. Evde yapılacak iki ila on günlük uygulamalarla beyazlatma tedavisi pekiştirilebilir. Kaç seans uygulanacağına; diş rengine ve dişin hassasiyet durumuna bakılarak karar verilir. Kliniğimizde, bu işlem için otuzar dakikalık iki seans yapıyoruz.

Diş beyazlatma işlemi uzun ömürlü müdür?

Kişinin beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzına bağlı olarak beyazlatılmış dişleri bir ila üç yıl arasında kullanabilmek mümkündür. Bu sürecin sonunda pekiştirme seansları ile dişler yeniden beyazlatılır. Bu süreçte dişler koyulaşsa da eski rengine dönmez. Sadece bir veya iki ton koyulaşma görülebilir.

Antibiyotik kullanımına bağlı olan renklenmeler düzelir mi?

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Çok ilerlemiş diş renklenmelerinde lamina veya diş kaplamaları tercih edilir. Ayrıca diş beyazlatıcı ajanlarla yapılan hekim uygulamalarıyla da dişlerin renkleri düzeltilebilir.

Diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgiler

Diş beyazlatma fiyatlarını kullanılan ürünün markası ve fiyatı belirler. Dişlerde çürük, kırık ve büyük çatlaklar varsa diş beyazlatma işlemi başarılı olur. İletişim formumuzu doldurarak güncel diş beyazlatma fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz. Sizin için en uygun olan diş beyazlatma seans adedi ve diğer merak ettiklerinizle ilgili gerçekleştirilecek mini muayene ücretsizdir.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

× WhatsApp ile randevu alın