Diş Tomografisi Ne Zaman Çekilmeli? – Hekim Tavsiyeleri

Diş Tomografisi Ne Zaman Çekilmeli?

Diş doktorum çürük dişim olup olmadığını anlamak için beni sürekli üç boyutlu görüntülemeye teşvik ediyor. Tomografiye gerçekten ihtiyacım var mı? Bize gelen bu soruyu İstanbul Küçükçekmece Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya ilettik. Verdiği tatmin edici yanıt için teşekkür ederiz.  Büyük ihtimalle hayır! Diyen hekimimiz bakın ne bilgiler verdi. 

İmplant Öncesi Tomografi

İmplant Öncesi Tomografi
İmplant Öncesi Tomografi

Bir ağız dolusu çürük veya sinirlere çok yakın bir 20’lik diş bulunmadığı sürece tomografi gibi ileri görüntüleme sistemlerine ihtiyaç olmaz.  Ancak implant diş yapımı, yirmilik diş çekimi, kist operasyonları öncesinde tomografi çekilmesi gerekir. Bu görüntüler tedavi biçimini belirlediği gibi işlem komplikasyonlarının azalması için de önemli rol oynarlar. Beyin görüntülemesi yapabilen, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) ağız için oldukça detaylı üç boyutlu röntgen gösterdiğinden, diş doktorunuzun operasyon gerekip gerekmediğine karar vermesin sağlıyor. Fakat rutin diş kontroller ve arayüz çürükleri için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya, ağıza küçük film tablet yerleştirilerek yapılan standart görüntüleme yöntemlerinden faydalanabileceğiniz belirtti. Tomografiler hem periapikal diş röntgenlerinden hem panoramik diş röntgenleri den çok daha fazla radyasyon yayıyor.

Ne Yapmalıyız?

Diş Panoramikrontgen
Diş Panoramikrontgen

İmplant tedavilerinde, gömük dişlerde, kist tedavilerinde  ve anatomik oluşumlar ile komşuluğu olan çene problemlerinde kullanılmaması gerekir” diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya göre bu, akciğer kanser olmadığınızdan emin olmak için her altı ayda bir göğüs röntgen çektirmeye benziyor. 

Özel bir risk durumunuz olmadığı sürece standart görüntüleme yöntemine sadık kalın diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın