Diş Çekildikten Kaç Gün Sonra Köprü ve İmplant Yapılabilir? – Hekim Tavsiyeleri

Diş Çekildikten Kaç Gün Sonra Köprü ve İmplant Yapılabilir?

Dişlerde meydana gelen sorunlar, ertelene ertelene büyür ve insanı mahveder. Dişler zaman içerisinde çevresel faktörlerden etkilenerek bizden ayrılmak isteyebilir. Peki diş kaybı neden olur? Ayrıntılı şekilde öğrenebileceksiniz. Çünkü konuyu bu konunun uzmanı diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan öğrendik. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş kaplamaları ve implant diş yapımı konusunda uzun yıllardır başarılı tedavilere imza atan bir hekim. İstanbul Küçükçekmece KORUDENT DİŞ Kliniği kurucusu doktorumuzdan öğrendiklerimzi size aktaralım. Kendi web siteleri www.drsertac.com/iletisim

Çürük dişi tedavi eder veya çeker. Ağrı geçer
Diş doktoru çürük dişi tedavi eder veya çeker. Ağrı geçer ama dişin yeri boş kalır

Dişlerimiz bizi neden terk eder?

Diş kaybetme konusu çok derin bir konudur. Bu yüzden önce kısaca diş kaybı nedenlerini anlatacağım. Sonrasında da diş çekiminden kaç gün sonra implant yapılır sorusuna yanıt vereceğim. Bu tedaviyi istemeyen ya da tedaviye uygun olmayan hastalar için ise diş çekiminden kaç gün sonra köprü veya protez yapılır sorularına yanıt vereceğim.

Diş çekimi nedenleri nelerdir?

Zaman içinde çeşitli nedenlerle dişlerimizden bazılarını hatta bazen hepsini kaybedebiliyoruz. Bazen kaza sonucu dişe gelen kuvvet, diş kırığına neden olabiliyor. Bazen diş eti hastalıkları yüzünden diş eti çekilerek periodontitis oluşur ve bu, diş kaybına neden olur. İlerlemiş diş çürükleri de dişlerin çekilmesine neden olabilir. Bu tip diş çürüklerinde kanal tedavilerinde çeşitli sorunlar yaşanabilir ya da eski kanal tedavili olan dişlerde sorun ortaya çıkabilir. Bu da diş çekimini gerektirebilir.

Yaygın diş kayıplarının sorumlusu ise çoğunlukla diş eti hastalıkları sonucu ortaya çıkan periodontitistir. Hastalar bir anda dişlerinin sallanmaya başladığını ve onları çektirmek zorunda kaldıklarını söyleseler de işin aslı öyle değildir. Bu rahatsızlık, uzun süre boyunca sinyal vererek hastayı uyarır. Diş etinde meydana gelen kızarıklık ve diş eti kanamaları önemsenip diş hekimine gidilmezse sorun gittikçe büyür.

Diş eti enfeksiyonu, zamanla kemik dokuyu da etkiler. Kemik miktarı azalmaya başladığı zaman diş eti ödemli yani şiş olur. Kemik kaybı, dişin ilerlemesine kadar ilerler. Diş sallanınca dişler ağızda kalmaz. Zamanla bütün dişleri etkileyen bu durum, ciddi diş kayıplarına neden olur. Diş çekildiği zaman da yerine estetik diş köprüsü veya bilinen adı ile zirkonyum diş kaplama yapılamaz.

Diş çekimi sonrası implant uygulaması

KOMPLE İMPLANT
KOMPLE İMPLANT

Dişi çekmek ile implant yapmak arasında bir dakika ile 6 ay arasında bir süre boyunca beklemek gerekir. Diş kökünde sorun yok ise dişi çekip implant yapılabilir. Ancak diş çekimi genellikle diş enfeksiyonu gibi nedenlerle yapıldığından dişi çekip bölgedeki enfeksiyonun geçmesi için en az 15 gün beklenmesi gerekir. Bazen de diş çekimi sonrasında kemik hacmi elde etmek için 1 ila 3 ay beklenebilir. Beklemenin bir nedeni de sinüs lifting işlemidir. Üst çenede sinüs bölgelerinde yükseklik kazanmak için sinüs tabanı yükseltmesi işlemi yapıldığında implant uygulanamıyor ise bu alana implant yapmak için beklenmesi gereken süre 6 aydır.

‘Bir günde diş’ nedir?

“Bir günde diş” diye bir şey yoktur. Böyle bir şeyin olabilmesi için mucize gerekir. Yani bu, dişlerinizi çektirdikten sonra bir günde yeni diş takılması anlamına gelir. Sakın bu pazarlama cümlesine kanmayın. Çok kızıyorum çünkü bu pişkinlik beni rahatsız ediyor. Elbette ben de zaman zaman hastalanıyorum ve doktora gittiğimde bana böyle cümleler kurmasını asla istemem.

Diş çekiminden hemen sonra yapılan implant etrafına kemik tozu uygulaması. Dİş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Diş çekiminden hemen sonra yapılan implant etrafına kemik tozu uygulaması. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Böyle bir duruma bilmeden maruz kalırsam da çok gerilirim ve hesabını sorarım. Örneğin bir prostat operasyonu geçireceğim. Bana operasyonu geçirdiğim gün eve dönüp normal hayatıma devam edebileceğimi söyleseler ama eve döndüğümde sıkıntı yaşasam isyan ederim. Diş çekimi sonrası implant konusunda da size sadece gerçekleri anlatacağım.

Öncelikle diş çekildikten kaç gün sonra implant uygulaması yapılabileceğini konuşalım. Bütün şartlar sağlandığı takdirde, implant yapıldıktan sonra yapılan değerlendirmede implantlar ile çene kemiğiniz arasındaki bağlantı kuvveti 50 Newton ve üzerinde ise bunların üzerine geçici olarak plastik malzemeden üretilmiş yapay dişler takabilmek mümkündür.

Diş çekildikten sonra hemen implant yapabilmek mümkündür. Üzerine geçici diş koymak için yapılan uygulamayla kemik arasındaki tutunma kuvveti belli miktarda olmalıdır. Bu şartlar sağlandığında implant yerleştirildiğinde sadece görüntü amaçlı olan implant üzeri diş hazırlanarak yerleştirilebilir.

Diş çekiminin gerekli olduğu zamanlarda, bazen çevre dokuların istediğimiz gibi temiz olmama durumu vardır. Enfeksiyon olduğu takdirde çekim sonrası implant uygulanamaz. Bazı zamanlarda da diş çekiminde cerrahi işlem sonucunda yeterli kemik hacmi olmayabilir. Böyle durumlarda kemik hacmini artıran işlemler de gerçekleştirilir. Kısaca implant hemen uygulanamaz. Uygulamanın hemen yerleştirilmesi için tek engel enfeksiyon ise diş çekimi sonrasında antibiyotik kullanmak gerekir. Diş eti epitelinin iyileşmesi sonrasında da implant uygulanabilir. Bu süre yaklaşık olarak 3 ila 4 hafta sürer. Kemik hacmi ve çekilen diş boşluğunda sorun olmazsa implant başarıyla sonuçlanır. Kemik defektlerinin iyileşmesi için ise 3 ila 6 ay arasında beklemek gerekir.

Diş çekimi sonrası bekleme süresi ne kadardır?

Diş çekildiği zaman ortam müsaitse implant hemen yerleştirilebilir. Peki uygulama üzerine diş ne zaman yerleştirilebilir? İmplant sonrası üzerine diş yapmak için genellikle 3 ay beklenmesi önerilir. Kemik yoğunluğu ve kemik miktarına göre bu süre uzayıp kısalabilir. En önemli nokta, uygulamanın yapımından bir hafta sonra ilk tutuculuğun giderek azaldığı, ikinci haftadan sonra ise implant ile kemik arasında zamanla artan bir bağlanma kuvveti oluştuğudur. Bu ölçüm, osilometre ile yapılır.

İmplant üzerine diş yapımı aşaması ile ilgili bilgiler ve healing kep

implant üzerinde ball ataşman

Kemik ile implant bağlantısı gerçekleştikten sonra sıra diş yapmaya gelir. Şimdi size birçok kişinin önceden bilmediği, implant sonrası diş yapılırken fark ettiği bir işlemden bahsedeceğim: İmplant öncesinde araştırma yapanlar için genelde pek bahsedilmeyen iyileşme başlığı aşaması. Bu aşama, protez için belki de en önemli olan aşamadır. Diş etinin içinden implant üzeri açılıp implant kapağı çıkartılır. İmplant uygulamasının üzerine “healing kep” adlı iyileşme başlığı takılır. Diş eti, bu başlığın etrafına sarılı şekilde yeniden iyileşmeye başlar. İşte bu süre hiç hesaba katılmaz. Çoğunlukla bir hafta ila on gün arasında diş eti yarası iyileşir. Bu iyileşmenin sonrasında implant üzerine diş kaplama, diş köprüsü veya protezi yapmak için ölçü alınır. Ardından laboratuvar aşamaları başlar. Bir hafta gibi bir zamanda diş kaplama veya implant üzeri diş köprü ya da protezleri tamamlanır.

Diğer yazılarımda implant diş fiyatları ve implant üzeri zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama arasındaki farkları okuyabilirsiniz. Sağlıkla ve mutlu kalın.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Randevu için telefon no: 02126616979

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 206

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın