Diş Dolgusu Fiyatları 2019

Diş dolgusu fiyatları hakkında bilgiler…

Diş tedavilerinden biri de diş dolgusudur. Geç fark edilmesinin diş kayıplarıyla sonuçlandığı diş çürüğünü dolgu ile tedavi etmek mümkündür. Bu yazıda, 2019 yılı diş dolgusu fiyatları hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Fiyatlardan bahsetmeden önce bazı önemli konular hakkında bilgilendirme yapacağız. Yazıda “Diş dolguları ne zaman yapılmalı? Dolgu çeşitleri nelerdir, amalgam dolgunun zararı var mıdır? Kompozit diş dolgusu ne demektir? Diş dolgularının ömrü ne kadardır? Yapılan dolguda neden ağrı olur?” gibi soruların yanıtları yer alacak. Sonra da kaliteli bir diş dolgusunun ücretinin ne kadar olduğundan bahsedeceğiz.

Diş dolgusu, diş temizletme gibi uygun fiyatlı tedavi yöntemlerindendir. Diş dolgusu fiyatları diğer tedavilerden daha düşüktür. Bu yazıda da diş dolgusunun ne olduğundan, fiyatlardan, diş dolgusu yapılamaz ise gerekli kanal tedavisinin fiyatının ne kadar olduğundan bahsedeceğim. Diş çürüğü çok fazla sayıda olan hastaların zirkonyum diş kaplama sayfamı okumaları gerektiğini söylemeliyim. Eksik dişler için ise implant sayfama göz atabilirsiniz.

Diş Dolgu Fiyatları 2019

Diş Dolgu Fiyatları 2019
Diş Dolgu Fiyatları 2019KDV Dahil %8
Diş Hekimi Muayenesi100 TL
Diş Röntgen Filmi (Periapikal)90 TL
Panaromik Film120 TL
Lokal Anestezi (Enjeksiyon – İnfiltratif)50 TL
Lokal Anestezi (Rejyonal)75 TL
Konsültasyon200 TL
Bilgisayarlı Tomografi (Tek Çene)400 TL
Amalgam Dolgu (Bir Yüzlü)200 TL
Amalgam Dolgu (İki Yüzlü)200 TL
Amalgam Dolgu (Üç Yüzlü)200 TL
İnley Dolgu (Bir Yüzlü)140 TL
İnley Dolgu (İki Yüzlü)155 TL
İnley Dolgu (Üç Yüzlü)165 TL
Kompozit Dolgu (Bir Yüzlü) (Kimyasal Işıklı)300 TL
Kompozit Dolgu (İki Yüzlü) (Kimyasal Işıklı)330 TL
Kompozit Dolgu (Üç Yüzlü) (Kimyasal Işıklı)330 TL
Pansuman (Seans Başı)50 TL
Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç)400 TL
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç)500 TL
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç)600 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç)450 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç)550 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç)650 TL
Diş Ağartma (Beyazlatma) (tek diş)900 TL
Diş Ağartma (Beyazlatma) (Alt-Üst Çene)2000 TL
Tam Protez (Akrilik) (Tek Çene)4000 TL
Tam Protez (Metal) (Tek Çene)4500 TL
Diş Çekimi250 TL
Komplikasyonlu Diş Çekimi350 TL
Gömülü Diş Operasyonu365 TL

Diş dolgusu ne zaman yapılmalıdır?

Diş Çürüğü Dolgu
Diş Çürüğü Dolgu

Diş üzerinde bakteri plaklarının birikmesiyle birlikte diş çürükleri meydana gelir. Diş çürüğünün başlamasıyla birlikte mine tabakasında çözülmeler meydana gelir. Bakteri plağı, yumuşayan mine tabakasının giderek aşınmasına neden olur. Diş minesindeki çürük ilerlediğinde dentin tabakasına ulaşır. Dentin tabakasının altında yer alan diş pulpası; sıcak, soğuk ve ekşi gibi uyaranlara karşı hassastır. İlerlemiş diş çürüklerinde, bu uyaranlarla başlayan ağrıya rastlanır.

Diş ağrımadan önce çürük temizlenip dolgu yapılırsa daha iyi sonuç almak mümkündür. Diş çürüğünü ağrı oluşmadan saptamak ise sadece düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde mümkün olur. Ağrı ile sinyal vermiş bir dişe dolgu yapılabilir. Bununla birlikte, bu dişte uzun süre sıcak ve soğuk hassasiyetinin devam etmesi mümkündür. Bazı zamanlar dolgu sonrasında ağrı öyle artar ki dişe kanal tedavisi yapmak zorunda kalınabilir.

Dişteki çürükler bazen kahverengi veya siyah, bazen ise beyaz renge sahiptir. Beyaz çürükler geç fark edildikleri için daha tehlikelidir. Bu çürükler, siyah çürüklere oranla daha hızlı ilerleme özelliğine sahiptir. Çürükler en kısa sürede temizlenmelidir.

Diş dolgusu çeşitleri nelerdir?

Diş dolgusunun nasıl oluştuğunu ve ilerlediğini anlattık. Çürük saptandıktan sonra en kısa sürede dolgu yapılması gerektiğini de öğrendik. Peki nasıl bir dolgu yapılacak? Şimdi de diş dolgusu türleri, diş dolgusu fiyatları ve diş dolgusunun ömrü ile ilgili çeşitli bilgiler verelim.

Bugünlerde geleneksel amalgam diş dolguları hemen hemen tercih edilmiyor. Hem içinde cıva bulunması hem de renginin metalik olması nedeniyle bu dolgu maddesinin kullanımından vazgeçildi. Biraz da estetik diş dolgusundan bahsedeyim. Amalgam dolgu zararlı mı? yazısı, sizlere az önce bahsettiğim konu ile ilgili bilgi verecektir.

Kompozit diş dolgusu hakkında bazı bilgiler…

Amalgam diş dolgusu, kişiyi renk olarak rahatsız ettiği için artık tercih edilmiyor. Bu malzemenin fiyatı ucuz olsa da içindeki cıva tartışma konusudur.

Yanda yer alan resmin üzerine mouse ile tıkladığınızda, metal diş dolgusu yerine yapılan kompozit diş dolgusunun durumunu görebilirsiniz. İlk çıktığında şualı dolgu malzemesi adı verilen bu malzeme, zaman içerisinde lazerli dolgu, ışıklı dolgu, ışınlı dolgu gibi terimler ile adlandırıldı. Bu dolgular, BIS—GMA kompomer malzemeler kullanılarak üretilir. Partikül kalınlığı ve renk pigmentleri sayesinde ön diş estetik kompozit veya arka diş posterior kompozit olarak kullanılabilirler.

Dolgu maddesine eklenen cam seramikler ve iyonomerler ile daha değişik dayanıklılık ve ışık yansıtma özelliklerine sahip türler üretilebilir. Doğal diş rengine uyumlu olması açısından A1, A2, A3, A3,5, A4, B1, B2, B3, C1, C2, C3, D1 ve D2 renkleri mevcuttur.

Diş dolgusunun ömrü ne kadardır?

Yapılan işlem uzun ömürlü olursa ödediğiniz ücretin karşılığını aldınız demektir. Çeşitli kalitelerde diş dolgu malzemeleri vardır. Bu dolgu malzemelerinin türleri aynı olsa da kaliteleri arasında çeşitli farklar mevcuttur. Peki diş dolgu malzemelerinin kalite farklarını belirleyen kriterler nelerdir?

  • Diş ile tutunma güçleri
  • Sahip oldukları kıvam (Yerleştirildikleri boşluk ile tam temas etmeleri açısından önem taşır)
  • Zamanla ne kadar aşındıkları
  • Renk değiştirmeleri
  • Sekonder çürük oluşumu yani dolgu altında çürük oluşması
  • Isı iletkenlikleri yani sıcak ve soğuk hassasiyeti
  • Renk tonları yani diş rengiyle ne kadar uyumlu oldukları
  • Esneme katsayıları özelliği
  • Yapışma özelliği
  • Diş ile dolgu arasında bir sınır çizgisinin oluşması

gibi malzeme kalitesinin doğrudan etkilediği birçok faktör mevcuttur. İyi malzemelerle daha uzun ömürlü ve estetik diş dolguları yapmak mümkündür. Ancak bazen hastalar ucuz diş dolguları isterler, bu nedenle de hekimler fiziksel ve kimyasal özellikleri yetersiz olan dolgu malzemeleri kullanmak zorunda kalır. Devlet kurumlarında ihaleyle alınan diş dolgu malzemeleri de bu gruba örnektir. Diş dolgu fiyatı

Diş Çürüklerinde Amalgam ve Kompozit Dolgu Tedavisi

Birçok hasta, ön dişine yaptırdığı dolgu sarardığı için kliniğe başvurur. Kaliteli diş dolgu malzemesi kullanıldığında, diş dolgu rengi yıllar boyunca bozulmaz. Kliniğimizde kaliteli diş dolguları kullanıp uzun ömürlü ve estetik bir tedavi amaçladığımızdan fiyatlarımız bazı yerlere göre daha yüksektir. Diş dolgusu fiyatları için 250 TL ila 350 TL arasında ücretlendirmeden bahsedebiliriz.

Ödeme şekli de diş dolgusu fiyatları üzerinde etkilidir. Nakit ödenen diş dolgusu ile 5 taksit hâlinde ödenen diş dolgusu arasında fiyat farkı vardır.

2019 Yılı Diş Dolgusu Fiyatları

Yazının başında da belirttiğim gibi, diş dolgusu en uygun fiyatlı diş tedavisidir. Diş çürüğünüz ilerlemeden dolgu yaptırırsanız ödediğiniz ücretin tam karşılığını almanız mümkündür. Henüz derinleşmemiş bir diş çürüğü için dolgu yapıldığında, bunu uzun yıllar boyunca ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. İlerlemiş çürüklerde yapılan dolgular ise ağrıyabilir ve kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

2019 yılı diş dolgusu fiyatları ne kadar olacak diye öğrenmek isterseniz, liradaki değer kaybı ile bu rakamın en az 250-350 TL olacağını söyleyebiliriz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 209

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

× WhatsApp ile randevu alın