Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Dişeti Çekilmesi
Dişeti Çekilmesi

Diş eti çekilmesinin tedavisinde öncelikle çekilmenin hangi derecede olduğunu tespit etmek gerekir. Yağ ile birlikte doğal bir diş eti çekilmesi normal karşılanır. Diş eti çekilmesinin genel bir çekilme mi bölgesel bir diş eti çekilmesi mi olduğu da büyük önem taşımaktadır. 

Yaygın diş eti çekilmesine genellikle kalıtım veya sistemik hastalıklar neden olur. Bölgesel diş eti çekilmeleri diş sıkma veya gıcırdatma, kürdan kullanma, yanlış diş fırçalama gibi dış etkilerle olmaktadır. Diş eti çekilmesinin tedavisinde en önemli unsur, çekilmenin nedenini ortadan kaldırmaktır. Çekilmeye neden olan sert fırçalama ise diş fırçasında yumuşak fırça kullanmak ve daha az baskı yaparak fırçalamak tavsiye edilecektir.

Düzenli yapılacak diş kontrolleri diş eti hastalığının ilerlemesini durduracak ve dişleri daha uzun süre kullanma olanağı sağlayacaktır. 

Dişleri Fırçalamak Yeterli Midir?

Diş sağlığı denildiğinde sadece olmayan dişler düşünülmemelidir. Sağlıklı işlerden kasıt etrafındaki dokusu ve kemik dokusunun sağlıklı olması ve diş minesinin düşük koruyacak özellikte olmasıdır. Diğer taraftan dişlerin doğru sıralanıyor olması da sağlıklı dişler koşuludur. Doğru beslenmek de iyi bir ağız sağlığı için büyük ihtiyaçtır. Aşırı tatlı tüketimi veya asitli gıdaların alınması problemlerinin ortaya çıkma İhtimalini arttıracaktır. Özellikle yemeklerden sonraki ilk yarım saat içerisinde dişler üzerinde verirken yemek artıklarını uzaklaştırmak faydalı olacaktır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

× WhatsApp ile randevu alın