Diş Sıkma – Hekim Tavsiyeleri

Diş Sıkma

Bir çok insan farkında olmadan dişlerini sıkıyor veya gıcırdatıyor. Hastaların diş sıktıklarının farkında olmaması bu sorunun ortaya çıkardığı problemlerin de ilerlemesine sebep oluyor. Diş minellerinde aşınma ve çene eklemlerinde ortaya çıkan patoloji sonuç olarak en büyük problem olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Diş sıkma ve gıcırdatmanın ortaya çıkardığı problemler ,sıkma süresi, sıkma kuvveti ve deformasyona uğrayan dokularının dayanıklılığı gibi etkenlere bağlı olarak gözlemlenebilmektedir. Diş hekimliği literatüründe erken diş temaslarının diş sıkmaya neden olduğu hipotezi de yaygındır. 

Diş sıkma belirtileri sorunlarını ortaya çıkarmadan tespit edilip, erken tedavi uygulanmaya başlandığında tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir. 

Ancak ilerlemiş vakalar için farklı tedavi uygulanmak zorunda kalınabilir. Kuvvetleri her kişide farklı olmakla birlikte genellikle 70 ile 150 MP aralığındadır. Kişinin kas yapısı, cinsiyetli beslenme alışkanlıkları gibi etkenleri ile çiğneme kaslarının kuvveti bir miktar değiştirir. Diş sıkan hastaların zamanla kaslarında ortaya çıkan gelişme nedeniyle daha yüksek çiğnemek kuvvetleri uyguladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Gece Plağı
Gece Plağı

Dişler sıkılıyken güç dişlerin üzerinde dağılır. İkinci büyük azılarda en fazla %55 yük ortaya çıkarken kesiciler de bu yükün sadece %20 olduğu tespit edilmiştir. Köpek dişleri yüksek çiğneme kuvvetleri iletilen işlerdir. Maksimum yükten daha fazla yük aldığı tespit edilmiştir.

Diş sıkma sıklığı, buna bağlı pluşan olumsuz sonuçları etkiler. Araştırmalar insanların diş gıcırdatmasının olup olmadığının sorulmasıyla sadece bazı insanların bu durumun farkında olduğu sonucunu çıkarmaktadır. 

Çocuklarda %10 ile %40 oranında diş sıkma gıcırdatma görülür. Zaman içerisinde geçebilen çocuk diş sıkma sorunu devam ettiğinde psikiyatri ile görüşmek faydalı olabilmektedir. 

Konu Başlıkları

Gece Plağı

Diş sıkn hastalar için gece dişler üzerine takılan plaklar önerilebilir. Gece boyunca dişler üzerinde kalan bu plaklar hem diş aşınmasını engeller, hem de eklemi korur. Çocuklar için önerilmeyen bu plakları yapımı ağızda ölçü alındıktan sonra 1 ile 2 günde tamamlanır. Diş hekiminiz diş sıkma plakları ile ilgili size detaylı bilgi verecektir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın