İmplantlar – Hekim Tavsiyeleri

İmplantlar

Dişlerimiz sindirim sistemi için büyük önem taşıyor. Dişlerden bir veya daha fazlasını kaybettiğimiz zaman sindirim sistemi daha ilk adım olan çiğneme aşamasında yani sindirimin başlangıcında aksar. Bu nedenle eksilen diş için, onun fonksiyonunu yapacak yapay dişler takılır. Bu implant, köprü veya protez şeklinde olabilir. 

Diş Köprüsü mü İmplant mı?

Önceleri diş köprüsü olarak adlandırılan yöntem ile çekim yerleri tamamlanıyordu. Bu yöntemde eksik dişin ön ve arkasındaki diş kesilerek köprü yapılıyordu. Artık günümüzde  çekilmiş yerine yapılan implantlar diş kaybeden birçok hasta için kurtarıcı olmaktadır. 

Diş köprüleri veya kaplamalar kurallar uygun ve kaliteli malzemeler ile yapıldığında 20 yıl kullanılabilmektedir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ilk tercihlerinin yine de implant olduğunu söyledi.  

Kimi zaman tek diş eksikliğinde, kimi zaman da çoklu veya tam diş eksikliğinde implant uygulamalarının başarı ile yapıldığını anlatan Kızılkaya implant sayısını ve kullanılacak implant üzeri diş şeklini vakaya göre doğru planlamak gerektiğinin de altını çizdi. 

Tam Dişsiz Ağızda İmplant

Geçmişte tam protez olarak adlandırılan tedavi uygulanıyor. Ağızda hiç diş olmadığı için protezin hareket etmesi ve yeterli çiğneme kuvveti uygulayamaması en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyordu. Artık implantlar sayesinde yapılan protezi daha rahat kullanma imkanı doğmuştur. İmplant üzeri sabit diş uygulamanın en çok tercih ettikleri yöntem olduğunu belirten Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya gerektiğinde de daha az sayıda implant kullanarak implant destekli takılıp çıkarılabilen hareketli diş protezleri uygulanabileceğini anlattı. 

Tam Dişsiz Ağızda İmplant
Tam Dişsiz Ağızda İmplant

Bazen maliyetler hasta bütçesini aşabiliyor bu durumda daha ekonomik bir seçenek olarak implant üzeri hareketli diş uygulamalarını gerçekleştirebiliyoruz diyen Kızılkaya az sayıda implant ile de çok konforlu diş protezleri uygulanabildiğini söyledi.

İmplant Üzeri Sabit Protez

Kimi zaman 6 kimi zaman 8 implant ile uygulanan sabit implant üzeri protezler kişiye yeniden doğma hissi verirler. Takma çıkarma olmadan sürekli sabit olarak kullanılan implant üzeri sabit diş köprüleri iyi bakım ve düzenli kontrol isterler. Bütçe yetersi olduğunda veya kemik hacmi ile ilgili yetersizlik bulunduğunda 4 implant üzerine sabit diş köprüsü uygulanması da mimkn olabilmektedir. All on 4 olarak adlandırılan sistemde arka çiğneme dişlerinin eksik kalacağı unutulmamalıdır. 

İmplant Üzeri Sabit Protez
İmplant Üzeri Sabit Protez

Her hasta için yapılacak tedavi farklı olmaktadır. Size uygun implant tedavisini ve süresini öğrenmek için lütfen bizimle iletişim kurun. Klinikte yapılacak muayene ve röntgen tetkiki sonrasında size tedavi hazırlanacaktır. İmplant hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz implant sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İmplant Üzeri Hareketli Protez

Alt çene de iki adet implant üzerine yapılan protezler son derece kullanışlı olmaktadır. Üst çene içinde dört adet implant üzerine yapılan hareketli protezler son derece başarılı tutuculuk ve çiğneme fonksiyonu verebilir.Aşağıdaki resimde üst çene için dört implant üzeri hareketli protez ile ilgili örnek bir model görmektesiniz. Kemik durumu kapanış ve kas kuvvetleri gibi faktörlere bağlı olarak implant sayısı ve planlama belirlenmektedir. 

İmplant Üzeri Hareketli Protez
İmplant Üzeri Hareketli Protez

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 3 / 5. Oy sayısı: 2

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın