TAM DİŞSİZ AĞIZDA İMPLANT – Hekim Tavsiyeleri

TAM DİŞSİZ AĞIZDA İMPLANT

Kimse dişlerini kaybetmek istemez. Ama bazen bilinçsizlikten bazen travma ile ve bazı durumlarda da ihmal nedeni ile dişlerin bir bölümünü veya tamamını kaybederiz. Bu durumda ne yapmak gerekir? Kaybettiğimiz dişin yerine onu taklit eden diş implantların uygulaması mümkün mü? bu sorunun doğru cevabını bulmak için internetdeki hatalı çeviriler veya yetersiz bilgiler ile zaman kaybetmeyin diye konunun uzmanı Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgileri sizinle paylaşacağız.

İMPLANT FİYATINI ETKİLEYEN UNSUR:” İMPLANT SAYISI”

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya implant ve estetik diş tedavileri konusunda bilgi ve tecrübelerine güvendiğimiz bir isim. İstanbul Korudent Diş Kliniğinde diş hekimliğinin bütün branşlarında hizmet veriliyor. 20 yılı aşan tecrübesi ile hastalara uyguladığı uzun ömürlü dişler ile tanıyoruz. Kendisi ile İstanbul Küçükçekmece’de bulunan implant ve estetik diş kliniği Korudent de görüştük.

Bizi kırmayıp zaman ayırdığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Şimdi size yaptığımız görüşmenin içeriğini aktaracağım. Özellikle implant hakkında merak edilen implant fiyatları hakkında bilgi almak istedik. Bize implant sayısı ile fiyatın bağlantılı olduğunu daha önce söylemişti. Bu nedenle bu defa hangi durumda kaç implant gerekir? sorusuna anıt bulmak için kendisine sorularımızı yönelttik.

NE ZAMAN KAÇ İMPLANT UYGULANIYOR?

Diş kaybını takiben onun yerine yapılacak protezin araştırmasına başlıyoruz. Diş neden kaybedildi, kaç diş kaybedildi ve daha da önemlisi kalan dişlerin durumu nedir? Bütün bunların tam cevabını almadan doğru bir implant planı yapabilmek inanın mümkün değil. Hastalar kendi açılarından haklı olarak telefon ile veya internet yazılarında implant fiyatları ile ilgili bilgi edinmek istese de kendileri için uygulanacak tedavi fiyatını muayene olmadan hatta panoramik veya tomografi röntgenleri çektirmeden doğru bir şekilde öğrenemezler.

Bir dişim eksik kaç liraya mal olur veya bir implant fiyatı ne kadar diye sorulduğunda bizler hekim olarak o dişin neden kaybedildiğini düşünürüz. Kalan dişlerin durumu nasıl diye düşünürüz. Dişlerin sıralanışlarında sorun olup olmadığını merak ederiz. Diş eti sağlığının ne durumda olduğunu bilmek isteriz. Eksilen diş sallanarak çıktı ise onun her iki tarafındaki dişin çevresindeki kemiğin iyi durumda olma ihtimali pek yoktur. Hasta tek dişinin eksildiğini düşünebilir ama aslında sorun diğer dişler için de başlamış hatta ilerlemiş olabilir. Belki de kişinin asıl ihtiyacı bir imlant değil iyi bir diş eti tedavisi olabilir.

Siz yine de bize kaç diş eksi olduğunda kaç implant gerekebilir diye kaba taslak bir bilgi verseniz biz de insanların bu konudaki meraklarına bir nebze de olsa ışık tutmuş olabilsek.

Tabi genel hatları ile bilgi vereyim. Her kişi iççin bu durumlar ve implant sayıları değişim gösterebilir ama en azından bir fikir sahibi olunur maksadı ile  tek tek ifade edeyim.

Bir diş eksik ise ve diğer dişlerde herhangi bir problem oluşmamış ise tek implant yapılır bildiğiniz üzere. Bunun üzerine de tek bir kaplama uygulanır. Sabit türde bit diş protezdir diş kaplama. Metal veya zirkonyum diş kaplama mevcuttur. biz implant üzerine genellikle zirkonyum diş kaplama tercih ediyoruz. İmplant fiyatı ile birlikte zirkonyum diş fiyatı toplam rakamı biraz yükseltse de uzun ömürlü ve estetik diş sonuçları için bizim tercihimiz bu yönde oluyor.

İmplant diş
Resimde de gördüğünüz gibi tek diş eksikliğinde implant vidası tıpkı diş kökü gibi kemik içerisindedir. Üzerine yerleştirilen diş kaplama da diğer dişlerin rengi ve boyutlarındadır. Kaplama implant üzerine genellikle siman ile yapıştırılır. Bazen de vidalı sistemlerin kullanılması gerekebilir.  İmplant diş

 

EKSİK DİŞ SAYISI ARTTIKÇA

Uygulanacak implant sayısı eksik diş sayısı arttıkça artar. İmplant sayısı ile birlikte implant ücretleri de yükselir. Her implant ve üzerine uygulanacak diş bir maliyettir. En güzeli dişleri kaybetmemek desek de bazen artık iş işten geçmiş olabiliyor. diş eksikliği iki ise genelde bir yada iki implant planlanıyor. Bu tüp hastalara uygulanacak implant sayısı iççin mutlaka muyaene gerekir.

size en kolay söylenecek implant sayısı tam dişsiz ağızlarda kaç implant gerekeceği olsa da aslında durum böyle değildir. Tam dişsiz ağızda kemik durumu ve diğer kapanış faktörleri implant sayısını çok değiştirebilir. Size şöyle ifade edeyim. 6 implant ile alt üst tam dişsizlik rehabilitasyon edilebildiği gibi 16 implant uygulanan hastalar da vardır.

Tabi implant üzerine uygulanacak diş protez şekilleri farklıdır bunlarda. Üst çenede en az dört implant üzerine bir hareketli protez kullanışlı bir takılıp çıkarılan sistem demektir. Hasta bunu kullanmak istemez ise sayı en az 6 adete çıkarılarak üst çenede sabit 6 implant üzeri 10 ile 12 diş kaplama uygulanabilir. Burada kemik durumu müsait ise implant sayısının yedi veya sekiz implant olarak arttırılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede daha iyi bir çiğneme ve daha uzun ömürlü kullanım söz konusu olabilmektedir.

TAM DİŞSİZ ALT ÇENEDE KAÇ İMPLANT?

İmplant fiyatı 2018
İmplant fiyatı 2018

Üst çene için en az 4 implant dedik. Durum alt çene için böyle değil. Sadece 2 implant ile alt çenede implant üzeri protez uygulanması mümkün. Hareket eden alt protezin rahatlıkla kullanılabilmesi için sadece iki implant ile protez çeneye sabitlenebiliyor. Neden üst çenede en az 4 de alt çenede 2 implant yeterli? Çünkü alt çene kemiğinin taşıma kapasitesi daha iyi. Kemik sert ve zor rezorbe oluyor.

Alt çenede sabit diş istenildiğinde de durum üst çenedeki gibi. En az 6 implant veya daha fazlasına ihtiyaç var. bu implantları üzerine de implant yerlerine ve hacimlerine göre diş sayısını ayarlamak gerekiyor.

Sanırım genel anlamda implant sayları ve hangi durumda kaç implant gerekeceği ile ilgili bilgi verebildik. İmplant fiyatlarının sadece sayı ile ilgili olmadığını da unutmayalım. Kullanılan implantı markası ve kliniğin bu isin yapılmasında kullandığı enstrümanlar implant fiyatlarını önemli oranda etkilemektedir. Daha ayrıntılı bilgiler için www.drsertac.com/implant sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 158

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın