Şeker Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı Uygulamaları – Hekim Tavsiyeleri

Şeker Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı Uygulamaları

Diyabetik problemleri olan hastalarda diş tedavi uygulamaları öncesi açlık kan şekeri ve H1A1c kan test sonuçlarını değerlendirmek gerekir. Açlık kan şekeri 125 üzerinde olduğu durumda hastayı diyabetin kontrol altına alınması gerektiği yönünde uyararak uzman doktoruna yönlendirmek gerekir. HbA1c test seviyesinin %7’den küçük olmasını bekleriz. İlgili doktor tarafından verilen Konsültasyon formunu değerlendirip tedaviye başlamadan önce diyabetin tipleri tedavisini göz önünde bulundurmak gerekir. 

Hastanın kullandığı ilaçların etki süresi, mekanizması ve diğer ilaçlarla etkileşim önemlidir. Tedavi süresi dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesidir. Hastayı uzun süre beklemeden Öğün saatlerini aksatmadan tedavi uygulamak gerekir. Aralarda bir şeyler atıştırması gereken hastanın tedavi sırasında da kan şekeri ölçümü yapılması mümkündür. Gıda alımının gecikmesi hastanın hipoglisemiye girmesine neden olur. 

Enfeksiyon olduğu durumda antibiyotik uygulanır. Kronik enfeksiyonları akut döneme geçme ihtimali göz önüne alınmalıdır. Yara iyileşmesi geç olduğundan olduğu İçin mümkün olduğu kadar hastalanma ile çalışmak gerekir. B & C kompleks vitamin desteği önerilen desteklerdir. Ağrı kontrolü ve stresin en az da indirilmesi amacıyla gerekli durumlarda sedasyon. Diyabetin ağız sağlığının bozulma riski bakımından önemli bir yeri vardır. Doktorları olarak diyabetin erken tanısında ve diyabet hastalarının ağız diş sağlığının korunmasında diş doktorları önemli rol oynar.

Şeker hastalarında ağız ve diş sağlığı uygulamaları
Şeker hastalarında ağız ve diş sağlığı uygulamaları

Ağız ve diş sağlığının genel sağlığımız için önemi bilinmektedir. 

Diyabet hastalarında genel komplikasyonların yanında ağız diş sağlığı problemlerine de sıklıkla rastlanır. Diyabet hastaları enfeksiyonlara yatkın sinir hasari, damarsal bağışıklık yetersizligi sonucunda gelişen komplikasyonlara maruz kalabilirler.

Diş eti hastalıklarında artış gözlemlenir

Diş etinde büyüme

Çekilen diş alanında enfeksiyon riski

Diş çürüğü riskinde artma

Ağız kuruluğu

Tekrarlayan diş eti apseleri

İşe hekimleri ağız muayenesi sırasında şeker bulgularının ve neden olduğu yan etkilerinin değerlendirilmesi erken tanı için yardım eder. Diş eti hastalığı olan ve diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi gibi tedaviler yapılmasına rağmen tedaviye cevap vermeyen hastaların diyabet yönünden incelenmesi yerinde olur. 

Bu tip hastalardan kuşkulanmak gerekir.

Teşhis edilmemiş şeker hastalığının ağız bulguları 

Enfeksiyona yatkınlık, ağız kuruluğu, tat alma duyusunda bozulma, yanan ağız sendromu, ağrısı, bezlerinde büyüme, ülserasyon oluşumları, diş çürüğünün artması, diş eti hastalıklarında artış, diş eti büyümeleri, tekrarlayan diş iltihabı şişliği, yara iyileşmesinde gecikme, nefeste aseton kokusu, ağız mantarları. Diyabetli çocuklarda anormal diş sürülmeleri gözlemlenebilir. Erken diş sürmeleri on yaşından önce görülebildiği gibi gecikmiş sürmeler de görülebilmektedir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın