Koronavirüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? – Hekim Tavsiyeleri

Koronavirüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Yeni bir sorun. Koronavirüs. Çin ile birlikte adı anılan koronavirüs ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Durum Özeti
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ilk olarak Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan’da tanımlanan yeni (yeni) bir koronavirüsün neden olduğu solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasını yakından izlemektedir. Çinli yetkililer, Wuhan Şehri dışındaki durumlar da dahil olmak üzere Çin’de binlerce onaylanmış vakaya yol açan yeni koronavirüsü belirlediler. Birleşik Devletler de dahil olmak üzere , giderek daha fazla sayıda uluslararası yerde ek vakalar tespit edilmiştir . Daha fazla bilgi için devam eden araştırmalar var.

2019 Yeni Coronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak Wuhan, Çin’de tespit edilen bir solunum yolu hastalığı salgınının nedeni olarak tanımlanan bir virüstür (daha spesifik olarak bir koronavirüs ). Başlangıçta, Wuhan’daki salgında bulunan hastaların çoğunun, büyük bir deniz ürünleri ve hayvan pazarına bazı bağları olduğu bildirildi. Bununla birlikte, artan sayıda hastanın hayvan pazarlarına maruz kalmadığı, bu da kişiden kişiye yayılmanın meydana geldiğini göstermektedir. Şu anda, bu virüsün insanlar arasında ne kadar kolay veya sürdürülebilir şekilde yayıldığı belirsizdir. En son durum özeti güncellemeleri CDC’nin 2019 Novel Coronavirus, Wuhan, Çin web sayfasında mevcuttur .

Konu Başlıkları

Önleme ve Tedavi

Şu anda 2019-nCoV enfeksiyonunu önleyecek bir aşı yoktur. Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Bununla birlikte, bir hatırlatma olarak, CDC, solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için daima aşağıdakileri içeren günlük önleyici eylemler önerir:

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
Hasta olduğunuzda evde kalın.
Öksürüğünüzü örtün veya bir doku ile hapşırın, ardından dokuyu çöp kutusuna atın.
Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
Bunlar birkaç virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek günlük alışkanlıklardır. CDC gezginler için özel rehberliğe sahiptir .

019-nCoV enfeksiyonu için spesifik bir antiviral tedavi önerilmemektedir. 2019-nCoV ile enfekte olan kişiler semptomları hafifletmek için destekleyici bakım almalıdır. Şiddetli vakalarda, tedavi hayati organ fonksiyonlarını desteklemeye özen göstermelidir.

2019-nCoV’a maruz kalabileceğini düşünen kişiler derhal sağlık uzmanınıza başvurmalıdır.

Araştırılan hastalar hakkında bilgi için Sağlık Profesyonelleri için Geçici Rehber’e bakınız .

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın