Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır? – Hekim Tavsiyeleri

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş fırçalamadaki amaç yemek artıklarını ve ağız içerisinde dişler üzerinde oluşan bakteri plağını uzaklaştırmaktır. Diş minesi üzerinde bulunan bu zararlı plak yarım saat içerisinde asit üretmeye başlar ve oluşan bu asit diş minesine zarar verir.

Bu asit sadece diş minesine zarar vermekle kalmaz diş eti kenarında da enfeksiyona yol açar. Bu nedenle her yemekten sonra en kısa süre içerisinde dişler üzerinde bulunan birikintiler fırçalayarak uzaklaştırılmalıdır. Diş fırçalama dişin bütün yüzeylerinde uygulanmalıdır. Dişin 5 tane yüzeyi vardır. Özellikle fissür adı verilen girinti çıkıntıların bulunduğu büyük azı dişlerinin çiğneme yüzeyleri çürük oluşumu için elverişlidir. Çocuklarda fissür çürükleri daha büyük önem taşır. Çünkü dişler ilk ağza sürdüklerinde fissürler daha derindir ve fırçalama iyi olmadığında 6 yaş dişleri kısa bir süre içerisinde çürümeye başlar.

Küçük yaşlarda  aşırı şeker tüketimi, yeterli  diş fırçalayamamak gibi nedenler bir araya geldiğinde büyük azı dişinin çürümesi kaçınılmaz olur. 6 yaş dişi olarak da isimlendirilen birinci büyük azı dişi bu tip çürüklerden korunması için fissür örtücü adı verilen diş çiğneme yüzeyindeki girinti ve çıkıntıları kapatan koruyucular ile kapatılır. Ancak bu tamamen bir koruma sağlayamaz. önemli olan doğru beslenme ve iyi fırçalamaktır.

Fırçalama süresi en az 3 dakika olmalıdır. Diş üzerindeki tabakanın tamamen uzaklaştırılması ile iyi bir diş fırçalama sağlanır. Diş macununu fazla sürmeye gerek yoktur. Çümkü asıl temizliği fiziksel süpürme hareketleri ile elde ederiz.

Fırçala işlemi düzenli yapılsa bile senede en az 1 defa diş hekimine gidilmeli ve gerktiğinde diş temizletme işlemi yaptırılmalıdır. Diş temizletme işleminin kesinlikle bir zararı bulunmamaktadır.

Verdiği bilgiler için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz.

www.drsertac.com

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 201

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın