Zirkonyum Kaplamada Kırılma Neden Olur? – Hekim Tavsiyeleri

Zirkonyum Kaplamada Kırılma Neden Olur?

Estetik diş kaplamaların uygulanmasına olanak sağlayan zirkonyum diş kaplama hekimliğinde yoğun bir uygulama alanı bulmaktadır. Ancak malzeme, metal destekli restorasyonlar ile karşılaştırıldığında daha fazla kırık görülmektedir. İlk uygulanmaya başlandıklarında kırılmalar nedeni ile diş hekimlerinin bu estetik diş kaplama malzemesine olan ilgisi azalmıştır.

Bu yazıda zirkonyum diş kaplama kırılmasının nedenini ve çözümü ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz.

Zirkonyum Diş Kalama Kırılır mı?

Yapılan çalışmalarda zirkonya ile desteklenmiş porselen diş restorasyonlarda veneer kırıklarına bağlı klinik başarısızlıklar

  • Üç yıllık takip sonunda % 13 ,
  • Beş yıllık takip sonunda da % 15.2 olarak tespit edilmiştir.

Zirkonyum restorasyonlarda kırıkları önlemek için hem alt yapı hem de veneer seramik materyalinin dikkatlice seçilmesi, ek olarak uygun yüzey hazırlığı yapılması iyi bağlanma kuvveti elde etmek için gereklidir”.

Üst yapı kırığı oranını azaltmak için anatomik kesim yerine düz oklüzal indirgeme tercih edilmesi, veneer materyalinin kalınlığının eşit olması, veneerleme esnasında uygun soğutma protokolü uygulanması, kor ve veneer seramiğin termal genleşme katsayılarının birbiriyle uyumlu seçilmesi önerilen yöntemlerdir. Mekanik stabilitenin arttırmasına yönelik bir diğer estetik porselen ile yenilikçi yaklaşım veneerlenmemiş tam kontör zirkonyum restorasyonların uygulanması olabilir.

Tek Parça Zirkonyum Uygulaması:(MONOLİTİK)

Estetik porselen ile kaplanmış kuvvetli ve dayanıklı zirkonyum alt yapılı restorasyonların iki tabakalı sistem olmasına bağlı bir takım sakıncalar vardır.
1 Yapımları çok aşamalı işlem gerektirir
2 Kaplamanın dayanıklılığı düşüktür, kırık oluşabilir.
3 Alt yapı ve üst yapı arasındaki bağlantı birleşen malzeme tabakalarının dayanıklılığına göre daha güçsüz olur. Kırık oluşmasına neden olabilir
4 Diş kaplama sırasında artık gerilim stresleri oluşabilir. Bu durum porselenin zirkonyum alt yapıya bağlanmasını azaltır.

Bütün bu olumsuz özellikleri ortadan kaldırmanın yolu iki tabakalı sistem yerine tek parça uygulamayı gerçekleştirmektir.

Üretici firmanın da önerdiği gibi özellikle kapanış için mesafenin az olduğu zamanlarda  yeterli kalınlığın elde edilemeyeceği düşünülüyor ise bu vakalarda tek parça zirkonyum kaplama kırılma problemi ile karşılaşmamak amacı ile uygulanır.

Zirkonyum diş kaplama kırılmasını önlemek için hem malzeme hem bilgi ve deneyim önemlidir. Zirkonyum diş kaplamaların farklı fiyatlar ile uygulanması da bu etkenlerden kaynaklanır. Doğal görünümlü estetik zirkonyum kaplamalar için uzun ömrlü kullanım en önem verilmesi gereken konuların başında gelmelidir. Bu nedenle bir defa yaptırıp iyisini yaptırmak hem daha doğal ve sağlıklı hem de daha uzun ömürlü diş kaplamalarınız olması demektir.

KIRILMAMASI İÇİN

  • Kaliteli malzeme kullanılması
  • Hekimin dişi doğru şekillendirmesi
  • doğru ölçü malzemesi ve tekniği
  • Laboratuvar ekipmanlarının kalibrasynaları
  • Teknisyenin eğitimi
  • Gerekli durumlarda monolitik çalışma yapılması

Ayrıntılı bilgi için www.drsertac.com

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 153

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın