Diş Hekimliğinde Yenilikler – Hekim Tavsiyeleri

Diş Hekimliğinde Yenilikler

Ünlülerin diş hekimi olarak tanıdığımız diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan diş hekimliğinde uygulanan yeni teknolojiler hakkında bilgi aldık. Biz implant ve diş estetiği konularında İstanbul Küçükçekmece Avcılar bölgesi diş kliniğinde bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmaları paylaşıyoruz. Bilgisayar ve röntgen teknolojileri ile değişime uğrayan diş yapımı ve görüntüleme sistemleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Zayıflama ilaçları

Hastalarımızın her zaman bize sorularda diş hekimliğinde ne gibi yenilikler olduğu en başta gelen sorulardan biri olmuştur. Benim mezun olduğum, 25 yıl öncesindeki diş hekimliği artık ne konsept olarak ne malzeme olarak ne de ekipman olarak aynı yerde değil. Aslında hep gelişti ancak bu gelişmelerden hastalar anında faydalanmaya başlayınca gelişmeler sanki normal yöntemlermiş gibi algılandı. Tıpkı otomobil teknolojisinde olduğu gibi. bize bugün son derece normal gelen birçok özellik eski yıllarda ya hayaldi ya da lükstü. Bu malzemelerdeki gelişmelerden çok bu yazımda ekipmanlardaki en çarpıcı iki gelişme olan Lazer ve CAD-CAM teknolojilerinden, CAD-CAM’i sizlere açıklamaya çalışacağım.

Günümüz bilindiği gibi artık bir bilgisayar çağı ve bilgisayar teknolojileri hayatımızın her tarafına girmiş durumda. Diş hekimliği de son yıllarda giderek artan bir şekilde bu akımın içerisine katıldı. CAD-CAM de (Computer-Aided Design and Computer Aided Manufacturing) bunlardan biri. Yani bilgisayar yardımı ile dizayn ve bilgisayar yardımı ile üretim.
Bir restorasyonun (köprü, kuron vs. gibi) birçok hasta için ölçü almaktan başlayan (özellikle bulantı refleksi olan hastalarda) ve birkaç kere hekime gidip gelmekle ( özellikle İstanbul gibi ulaşımın zor, zamanın değerli olduğu büyük sehirlerde) devam eden süreç artık birkaç saate sığabiliyor.

DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ

İstanbul estetik implant ve ortodonti kliniği Diş Hekimi
İstanbul estetik implant ve ortodonti kliniği Diş Hekimi

Bu yöntem bir minik kamera ile ağız içi görüntüyü alıyor, ekrana aktarıyor ve orada model oluşturuluyor. Saatler içerisinde diş kaplamalarının bitirilip hasta ağzına yapıştırılmasıyla sonlanan hızlı bir süreç mümkün oluyor. Seksenli yıllardan itibaren geliştirilmeye başlanılan bu sistem ilk olarak yapıyor duvarlara adapte edildi.

Zaman içerisinde de hasta başında hekimin kullanabileceği şekle getirilen sistem artık kullanımda. Alışılmış ölçü yöntemlerine göre diş hekimlerine büyük kolaylık sağlayan bu teknikte ölçü maddesi kullanımı ortadan kalkmaktadır. Alınan ölçünün alçı modellerinin hazırlanıp bu model üzerinde çalışılma sürecide artık tarihe karışacak anlaşıldı. Bu yeni süreç diş yapım süresini kısalttığı gibi saf malzeme kullanımını da en az da indirmektedir. Üç boyutlu tarama ve kazıma sistemiyle kombine bir süreç olan dijital diş hekimliği, fiyat olarak yüksek olsa da zaman içerisinde giderek ucuzlayacaktır.

İstanbul çocuk diş doktoru
İstanbul çocuk diş doktoru

RÖNTGEN VE TOMOGRAFİ İLE İMPLANT

Dijital röntgen ve tomografi sistemi ile entegre edildiğinde implant planlamasında da kullanılan bu dijital sistem hata payını en az da indirmesi ve hızlı uygulanması nedeniyle büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar bilgisayar destekli diş hekimliğini beş yıl içerisinde hızlı bir şekilde ilerleyecekini ve artan bir kullanım sergilediğini göstermektedir.

Sistem hastalar için hızlı güvenilir sonuçlar verir. Şu anda en büyük olumsuzluk olarak sistemin fiyatlarının yüksek olması söylenmektedir. Sarf malzeme fiyatları ve bir dişin yapım maliyeti düşürüldüğünde hızla yaygınlaşacğı açıktır.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 199

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın