CEREC DİŞ YAPIMI – Hekim Tavsiyeleri

CEREC DİŞ YAPIMI

CEREC YÖNTEMİ İLE DİŞ YAPIMI

Cerec bir markadır. Bilgisayar destekli diş üretilmesidir. Sistem 3 boyutlu tarama ve üretim aşamalarından oluşur. Kısaca diş yapımında kullanılan bilgisayar sisteminin ismidir.

Hastadan alınan ölçü laboratuvarda bilgisayar ortamına aktarılır. Dijital olarak  yapılacak olan  diş dolgusu, zirkonum kaplama, empress kaplamalar bu bilgisayar ortamında dizayn edilir.

Planlama işlemi bittikten sonra üretim aşamasına geçilir. Üretim Cerec’in 3 boyutlu yazıcısı ile  özel millerle kazılarak yapılır. Porselen diş, zirkonyum kaplama, kompozit esaslı tüm diş kaplamaları veya dolguları bu üç boyutlu yazıcı ile üretilir ve ağıza uygulamaya hazır hale getirilir.

Hata payını nerede ise sıfıra indiren bu işlem sayesinde uzun ömürlü ve estetik diş yapımı mümkün olmaktadır. Diş kliniğinde küçük kazıma üniteleri ile kısa sürede diş kaplamalarının veya inley onley diş dolgularının takılması mümkündür.

CEREC SİSTEMİ AVANTAJLARI

  1. Laboratuvar aşamaları digital ortamda yapılır
  2. Malzemeye bağlı hatalar en aza iner
  3. Estetik diş tedavileri uygulanır.
  4. Paralellik kontrolleri hatasız yapılır.
  5. Kısa sürede diş yapımı mümkün olmaktadır.

Diş hekimliğinde yen nesil üretim tekniği olarak uygulanan CEREC sisteminde dijital tarama, tasarım ve üretimden oluşmaktadır. Bu işlemler için detaylar şu şekildedir:

1.Dijital Tarama ile Ağız Ölçüsü (Ölçü Alımı)

Hasta kliniğe gelir, işlem yapılacak dişler dijital tarayıcılarla 3 boyutlu olarak taranır. Böylece dişin 3 boyutlu görüntüsü sanal ortama taşınmış olur.

2.Dijital Diş Kaplama veya Dolgu Tasarımı

3 boyutlu tarama görüntüsü üzerinde diş tasarımı dijital olarak yapılır. Dişin şekli, konturları, diş eti ile uyumlandırılması gibi tüm işlemler bilgisayar ortamında tasarlanır.

Dijital Tasarım bittikten sonra sıra üretime gelir. 3 boyutlu yazıcılar sayesinde (Cad/Cam destekli frezeleme makineleri) dişin üretimi gerçekleştirilir.

4.Porselen Dişler

Hasta ağzına uygulamaya hazır halde olan yeni dişlerin son kontrolleri ağız içinde yapılır ve hastaya uygulanır.

Dişlerin kaplama yapılması için aşındırılması ve dijital ölçü alınması büyük bir titizlikle yapılmalıdır.

Diş hekimliğinde protez,  diş kaplama, inley ve onley tedavileri gibi işlemlerde diş ve çene ölçüleri özel kaşık ile alınır. Bu yöntem hastalarda bulantı refleksini ortaya çıkarabilir. Böyle bir durumunda alınan ölçünün istenilen hassasiyette olmamasına neden olur. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için dijital diş hekimliğinde ölçü alma işlemi 3 boyutlu tarama yöntemi ile gerçekleştirilir.
Özel bir kamera ile dişler taranır ve 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Üç boyutlu tarama hemen hemen diş hekimliğinin tüm branşlarında kullanılmaya başlanmıştır. CEREC ile diş hekimliğinde yeni bir devir açılmıştır. Uygulama fiyatları için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 153

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın