Çocuklarda Görülen Kötü Alışkanlıklar Nedir? – Hekim Tavsiyeleri

Çocuklarda Görülen Kötü Alışkanlıklar Nedir?

Uzun süreli ve sık tekrarlayan kuvvetlerin vücudumuzda bir takım problemler açabileceğini hepimiz tahmin edebiliriz. Bu yazıda çocuklarda sık görülen parmak emme, emzik kullanımı tırnak yeme, kalem ısırma gibi uzun süre yapılan hareketlerin yaratabileceği problemlerden bahsedeceğiz.

Kötü Alışkanlıklar Dişlerde Bozukluklara Yol Açar mı?

Çocuklarda parmak emme, emzik kullanımı, dil emme gibi alışkanlıklar emme refleksindan dolayı dört yaşına kadar normal sayılır. Dört ile beş yaşlarından sonra bu refleksleri kötü alışkanlıklar denilebilir. Bu alışkanlıklar zamanında terk edilmediğinde sıklık şiddet ve süresine göre dişlerde ve çenelerde bozukluklara neden olabilmektedir. Kötü alışkanlıklar erken yaşlarda bırakıldığında Çelebi işlerde oluşan bozulmalar herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan üzere bilmektedir. Kendiliğinden düzelmeye problemlerde anne iyice ortodontik tedavi gereksinimi ortaya çıkar. Kötü alışkanlıkların bırakmakta zorluk yaşayan kişiler için psikolojik destek alınabilir.

Açık Kapanış

Yukarıda bahsettiğimiz istenmeyen alışkanlıklar nedeni ile ortaya çıkan ve estetik fonksiyon sorunlar yaratan durumlardan birisi de ön açık kapanıştır. Bazı kişilerde geniz eti bulunması bu durumun artmasına ve kolaylıkla oluşmasına yardım eder.

Erken dönem diş hekimi kontrolleri sayesinde bu tip bir problem oluşmadan veya oluşu iken fark edilebilir. Giderilmesi daha kolaydır. Daha kısa süre içerisinde daha iyi sonuçların alındığı önleyici koruyucu tedaviler yapılabilir.

Parmak veya diş kafesi denilen apareyler çocuğun emme alışkanlığını terk etmesine yardımcı olur.

İlerlemiş yaşlarda bu sorunlar iskeletsel anomali durumuna geldiği için tedavisi daha zordur. Bazen ortognatik cerrahi girişimler gerekebilir. Çok ileri olmayan vakalar için ortodonti uzmanı diş hareketleri ile tedaviyi gerçekleştirebilir.

Mevcut sorunun ne aşamada olduğunu hekim ancak ağız içi klinik muayene ve röntgen görüntüleri ile tespit edebilir. Bu mahalde tedavi planı oluşturabilir. Görüntüleme yöntemi olarak panoramik diş röntgeni ve sefalometrik röntgen görüntüsü gerekebilir.

Körü alışkanlıklara bağlı oluşan diş ve çene bozuklukları tedavisi için önce diş hekimine, sonra ortodonti uzmanı, estetik cerrahi uzmanı ve çene cerrahisi uzmanı ile irtibat kurmanız gerekecektir.

Böyle bir durumda asıl olan mevcut diş ve ağız bakımını en iyi derecede devam ettirmektir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 178

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın