Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir? – Hekim Tavsiyeleri

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Önleyici
Ağız Kokusu Önleyici

Ağız kokusu ortaya çıktığında akla ilk gelen dişler ve diş etleridir. Oysa bazen boğaz enfeksiyonları mide rahatsızlıkları veya akciğer problemleri ağız kokusuna neden olabilir. İlerlemiş bir sinüzit bile dişlerinizi istediğiniz kadar fırçalayın ağızda kötü tat ve koku yapacaktır. Bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen ağız kokusu büyük oranda diş ve dişeti kaynaklıdır. Diş hekiminin yapacağı genel bir muayene sonucunda ağız kokusunu dişlerden mi yoksa diğer organlardan mı kaynaklandığı tespit edilebilir. Ağızda yapılan muayene sonucunda Çürük veya diş eti problemi görünmüyor ise veya var olan çözüldükten sonra ağız kokusu devam ediyorsa kulak burun boğaz uzmanı olarak gitmek doğru olacaktır. 

Ağız kokusu nasıl önlenir?

Kişinin hem genel sağlığı için hem de sosyal ilişkileri bakımından ağız kokusu büyük sorun yaratır. Ağız kokusunu sakız çiğneyerek veya mentollü şekerler emerek gidermeye çalışmak yanlıştır. Öncelikle ağız kokusunun nedenini bulmak sonra bu nedeni ortadan kaldırmak şeklinde yaklaşım gösterilmelidir. Ağız kokusu her zaman diş veya diş etleri kaynaklı olmayabilir. Bazen bir boğaz enfeksiyonu bazen akciğer rahatsızlığı bazen de şeker hastalığı ağız kokusunun altında yatan gerçek neden olabilmektedir. Bu bakımdan ağız kokusunu bastırmak yerine nedenini araştırmak ve bunu ortadan kaldırmak yerinde olacaktır.

Zirkonyum Diş Koku Yapar Mı?
Zirkonyum Diş Koku Yapar Mı?

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın