Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2019 – Hekim Tavsiyeleri

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2019

Diş kaplamaları konusunda bilinmesi gerekenler. Diş kaplamaları ile ilgili olarak kullanım süresinin çok önemli olduğundan daha önce bahsetmiştim. Bu yazımda da diş kaplama fiyatları ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

Hastalarım bana 2018’de bu fiyatların yaklaşık olarak ne kadar olduğunu sordular. Aslında bilmek istedikleri şey, bu işlemin maliyetinin bütçelerine uygun olup olmadığıydı. Diş fiyatlarının 2018’in başında ve sonunda farklı olması gibi 2019’da da diş tedavi fiyatları ile diş kaplamaları fiyatlarında birtakım farklılıklar olacak. Döviz fiyatlarındaki artıştan elbette diş kaplama fiyatları da etkilenecek. İmplant fiyatları da aynı şekilde artacak. Yazıda bahsi geçen porselen diş fiyatı ve zirkonyum diş fiyatı, fiyatlar döviz üzerinden arttığı için € olarak yer alacak.

Diş kaplama fiyatları ile ilgili bilgiler

Bu yazımda, diş kaplamasının fiyatını kaplama çeşitlerine göre sınıflandırarak ele alacağım. Ayrıca diş kaplaması öncesinde yapılması gerek diş temizleme, dolgu ve kanal tedavisinin fiyatları ile ilgili de bilgiler vereceğim.

Öncelikle İstanbul’da ve Türkiye genelinde bu fiyatların ne durumda olduğundan ve bu fiyatlamayı hangi etkenlerin belirlediğinden bahsedeyim. Sizlere içimi dökmek isterim. Sonrasında da porselen diş fiyatı, zirkonyum diş kaplama fiyatı, diş temizletme fiyatı ve diş dolgu fiyatı ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim.

Yazacaklarımı dikkatlice okuyup anlarsanız vereceğim fiyatları da daha iyi anlamlandırma şansınız olur. “Bir diş 500 lira” desem bu bir anlam ifade etmez, bu yüzden konuyu etraflıca anlatayım.

Diş Tedavisi Fiyatlarının Yüksek Olmasının Nedeni Nedir?

Şöyle bir düşünün. Bir diş polikliniğinde kullanılan en ufak malzeme bile ithal. Bu malzemeler alınırken de hesaplama dolar ve euro üzerinden yapılıyor. Hekim parayı TL cinsinden ödese bile diş deposunun kestiği her fişte, malzeme listesindeki ürünün euro veya dolar olan fiyatı günlük kur üzerinden TL’ye çevrilip yazılıyor. En uzun vade ise bir ay.

Hastanın içeri girdiği anda ayağına taktığı galoştan, ağzındaki tükürüğü çekmek için kullanılan tükürük emiciye kadar her şey ithal. Bunlara hekimin kullandığı yüzlerce diş malzemesini de ekleyin. En azından bardaklarımız yerli olsun diye aldığımız malzemede de gramajdan kısmak için ürünler öyle inceltilmiş ki elde tutabilmek mümkün değil. Bu yüzden bunları iade edip yeni ithal bardaklar almak zorunda kaldık.

2019 2020 Yıllarında Diş Kaplama Fiyatları

Anlattığım üzere diş kaplaması için sadece ithal malzemeler kullanılıyor ve yoğun emek sarf ediliyor. Otomasyona giremeyen butik işlerde bile fiyatlar oldukça yüksek. Diş kaplamaları kişiye özel üretilen ürünler olduğu için raftan alarak koyabilmek mümkün değil. İşte bu nedenle de fiyatlarının ucuz olması imkânsız.

Porselen diş kaplamalar, içlerinde metal bulunduğu için artık tercih edilmiyor. Fiyatı yaklaşık 100 € olan iyi bir porselen kaplama yerine 150-200 € verip zirkonyum kaplama yaptırmak daha uzun ömürlü estetik sonuçlar veriyor.

İmplant hakkında sorulanlar
İmplant hakkında sorulanlar

Zirkonyum diş kaplama fiyatları, porselen kaplama fiyatlarının neredeyse iki katı. Döviz kurlarındaki hareketliliği de göz önünde bulundurduğumuzda yüksek bir tutar çıkıyor. Ancak zirkonyum kaplamalar, bu yüksek fiyatların karşılığını fazlasıyla veriyor. Zirkonyum diş kaplamalarının artılarını kısaca şöyle sıralamak mümkün:

  • Daha uzun kullanım süresine sahip olması
  • Biyolojik uyumlu olması
  • Sağlıklı diş etleri
  • Doğal diş rengine uyumlu
  • Isı iletkenliği
  • Yüzey parlaklığı
  • Kırılma dirençleri
  • Korozyona uğramamaları

Zirkonyum diş kaplamaları ilk başta estetik amaçlar için tercih edilse de alınan performansın yüksekliği sayesinde zamanla arka dişler için de uygulanabilir duruma geldi. Zirkonyumun farkını anlayan hastalar, fiyatı daha yüksek olmasına rağmen sonraki dönemlerde diş eti sorunları yaşamamak için bu malzemeyi tercih etmeye başladı.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 243

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın