Kırık Diş Tedavisi – Hekim Tavsiyeleri

Kırık Diş Tedavisi

Kırık Diş
Kırık Diş

Dişte kırılma veya çatlama olması spor esnasında veya kaza anında ortaya çıkar. Dişin dayanıklılığına ve travmanın açısına ve kuvvetine göre dişte farklı problemler meydana gelebilir. Dişin kırılması esasında ağızdaki alveol kemiğinin kopmasından daha kötü bir durum değildir. Diş kırıldığı zaman kuvvet yükü dişin köküne hasar vermeden atlatılmış olur. Kırık diş kırılan bölgenin durumuna göre düzeltilebilir. Eğer dişin kırık kısmı bulunursa dişe tekrar yapıştırılabilir.

Bodin metodu ile kırık dişin onarılması aralıklı diş kapatma işleminde kullanılan son teknoloji ürünler diş tedavi malzemeleri ile artık rahatlıkla yapılabilir. Diş üzerine gelen kuvvet miktarına bağlı olarak bazı durumlarda diş kökünden çıkmasa bile yerinden oynamaya başlar ve ağız içerisinde yönü başka taraflara değişebilir. Böyle bir durumda dişi tekrar yerine doğru çevirmek gerekir. Bu işi evde kendi başıma yapamıyorum diyor iseniz eğer dişi süt dolu bir kaba koyup en kısa sürede bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim.

Dişim Kırıldı! Ne Yapmalıyım?

Böyle bir olayda ilk iş kırılan dişi bulmak olmalıdır. Diş kirli bir vaziyette ise dişi su ile temizlemeli veya süt dolu bir kabın içine koymalısınız. Bu işlemleri yapamayacak durumda iseniz dişi tükürük ile temizlemeniz önerilir.

Dişin Yerinden Çıkması

Diş ağız içerisinde konum değiştirdi ise dişi eski yerine doğru ittirmeniz önerilir. Bazı vakalarda ise ağzı kapatarak dişleri yerine oturtmaya çalışmak işe yarayabilir. Yetişkin bir kişinin dişi yerinden çıktı ise dişi tekrar yerine yerleştirmeye çalışmak gerekir. Tabi ki yapılması gerekli olan eylem doğruca bir diş hekimine gitmektir. Diş hekimi yerinden ayrılan dişi temizler ve o alanı usulca uyuşturarak dişi olduğu yere yeniden yerleştirir.

Yapılacak takip ve denetlemeler ile dişin yerinden tekrar kayıp kaymadığına hususunda bilgi alabilirsiniz. Diş yerine yerleştirildikten sonra tekrar oynamaması için diş hekimi tarafından atel denilen dişi yan dişler vasıtasıyla sabitleyen bir işlem yapılır.

 Yerinden düşen diş kayıp, sinir eksik diş öncesinde uygulanabilecek seçenekler şunlardır:

  1. Diş protezi
  2. Köprü
  3. İmplant

Ağız içerisine takılıp çıkarılabilen hareketli diş protezleri uygulanabilir. Köprüler dişler üzerine ve boşluğun arkasındaki dişleri sabitlemek amacıyla yapılan protezlerdir. İnsanlar titanyumdan üretilen silindirik eder biçiminde diş köklerini çene kemiği içine yerleştirilirler. İmplant üstüne dişi kopyalayan kaplama yapılır. Düşmüş olan dişin yerine konulan protez, işlevinin yanı sıra hastaya estetik bir gülüş kazandırarak kaybettiği özgüveni geri kazanmasına yardımcı olur.

Spor Dişliği

Diş travmaları çoğu zaman spor esnasında meydana gelir. Bu gibi zamanlarda korunmak maksadıyla dişlik ismi verilen koruyucu ilaç uygulaması yapılmalıdır. Diş hekimi laboratuvarda ölçü alarak kişiye özel spor dişlikleri tasarlayıp oluşturabilir. Her kişi için özel bulunan bu dişlikler kesinlikle spor yaparken takılmalıdır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın