GÜLÜŞ ESTETİĞİ DİŞ VE DUDAKLAR – Hekim Tavsiyeleri

GÜLÜŞ ESTETİĞİ DİŞ VE DUDAKLAR

Diş ve Gülüş Estetiği

Gülüş tasarımı.

Gülüş tasarımı sadece dişler üzerinde yapılacak işlemler ile sınırlı kalınmaz.Genel ve diş estetiği bir bütün olarak ele alıp yüz bölgesinde, dişlerin, dudakların, diş etinin birbirleri ile orantılı ve dengeli bir şekilde görünümü sağlanmalıdır. Aynı zamanda dişlerin tek tek şeklinin düzgün olması ve bu düzgün dişlerin birbirleriyle uyumlu bir şekilde sıralanması gerekir. Dişlerin sadece düzgün olması ve sıralanması yeterli değildir. Diş renginin de göz rengi ve ten rengi İle uyumlu olması gerekir.

 • Dişler
 • Diş etleri
 • Dudaklar
 • Burun
 • Kaşlar
 • Yüz simetrisi

İyi bir gülüşe sahip olmayan insanlar sosyal hayatta, ikili insan ilişkilerinde daha çekingen olur ve özgüvenlerini yitirirler. Rahat bir şekilde gülmekten kaçınırlar. Çoğu zaman gülme sırasında elleri ile dişlerini kapatırlar. İş ve özel yaşantı da büyük sorunlara yol açan özgüven kaybı estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı sayesinde kişiye yeniden kazandırılabilir.

Klinik tecrübelerimiz ile dişleri üzerindeki ve gülüş estetiği sorunlarını giderdiğimiz bir çok hasta tedavi sonrası evlilik veya işte terfi etme gibi güzel haberlerle geri dönüş yaptılar. Bizi mutlu ettiği kadar hastayı daha iyi bir yaşam standardına taşıyan bu uygulamalar bazen çok basit gibi görünse de yaşam kalitemiz üzerinde büyük etki yaparlar. Sizin için uygulanabilecek estetik diş tedavileri ve gülüş tasarımı uygulamaları için randevu alarak muayene olabilirsiniz. İletişim sayfamızdan randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Estetik Diş Kaplama

Dişlere estetik ve fonksiyon sağlamak amaçlı uygulanan kılıflardır. Bir diş veya daha fazla dişin üzerine uygulanabildiği gibi eksik diş boşlukları da köprü adı verilen kaplamalar ile doldurulabilir. Diş kaplamaları ağızda ki dişlerin birçok sorununu ortadan kaldıran uygulamalardır.

 • Diş çürüklerinde
 • Kırık dişlerde
 • Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde
 • Renk sorunu diğer yöntemler ile giderilemeyen dişlerde
 • Eğri dişler için ortodonti tedavisinin uygulanamadığı durumlarda

Kapanış bozukluklarının giderilmesinde
Dişlerin kaplanması ile daha iyi bir estetik ve çiğneme imkanına kavuşmanın yanısıra konuşmadaki bozukluk da giderilmiş olur. Özellikle diş eksikliğinde seslerin çıkarılmasında büyük sorun yaşanabilir.  

Diş estetiği denildiğinde güzel gülüş akla gelir. Peki bu güzel gülüşleri engelleyen sorunlar nelerdir?

Ağızda dişlerin aralıkları olması, diş sıkma gıcırdatma gibi nedenlerle dişlerin çiğneme yüzeylerinin aşınması, ağızdaki asitli ortam nedeniyle dişlerin yüzeylerinde elime olması, dişlerin sıralanışında bozukluk olması eğri dişler), diş etlerinin gülme sırasında istenilenden daha fazla görünmesi, dişler üzerinde Çürük bulunması, dişlerin olması gerektiğinden daha küçük olması, diş renginin bozuk olması.

Porselen diş kaplama zirkonyum diş kaplama arasındaki fark
Porselen diş kaplama zirkonyum diş kaplama arasındaki fark

Yukarıda bahse geçen sorunların giderilmesi için estetik diş hekimliği bazı uygulamalar yapar ve estetik diş görünümü ve güzel bir gülüş kazandırır. Bu işlemlerin başında ortodonti, zirkonyum diş kaplama, Diş eti estetiği, gülüş tasarımı, Bonding sistemi, porselen dolgu ve lamina diş estetiği uygulamalarıdır.

Diş eti düzenlemeleri ile estetiğin sağlanması: üstüste pembe ve beyaz estetik olarak adlandırılan diş ve diş eti estetiği güzel bir gülüş için büyük önem taşır. Dişlerin boyunun kısa olması gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesini sağlar. Dişhekimi dişlerin boyunu uzatabilir. Bu işlemi yaparken dişlerin üzerinde bulunan diş etlerini almak ve gülme sırasında görünen diş eti kısmını azaltarak diş boyunu uzatmak şeklinde uygulanır. Özellikle üst çenedeki dişlerde kuran boyu uzatma adı verilen bu işlem sıklıkala uygulanır. Pembe estetik elde etmek için her zaman diş etlerini tamamen kaldırmak gerekmez. Diş etlerinin şekilleri sağ ve sol taraftaki dişler için simetrik olmadığı durumlarda diş eti şekillendirmesi adı verilen işlem yapılır. Bu işlem sayesinde diş etlerinde simetrik ve göze hoş gelen bir görüntü elde edilir. Bazen bir kaplama kenarından diş etine fazla baskı yapması bazen de diş eti kenarında ki bir dolgu veya diş taşı diş etinin konturunu bozuyor olabilir. Diş ekimi bu bölgeye müdahale ederek sağ ve sol taraftaki diş etlerini simetrik hale getirir ve estetik diş görünümü için büyük bir avantaj sağlar. Hasta için çok kolay olan bu işlem kısa süre içerisinde gerçekleştirilir ve gülüş estetiği ne önemli katkısı vardır. Bazen dişeti hastalığı nedeni ile diş etlerinin estetiği bozulabilir. Bu gibi durumlarda uygulanacak tedavi daha geniş kapsamlı olmalıdır. Önce diş eti tedavisi tamamlanmalı daha sonra estetik diş tedavileri ne geçilmelidir.

Diş eti ameliyatı ile diş eti çekilmesi tedavisi:

İleri derecede diş eti çekilmeleri estetik görünüme olumsuz etkiler. Açığa çıkan kök yüzeyi genellikle soğuk sıcak hassasiyeti ne yol açar. Mide asidi, diş sıkma, gıcırdatma, tırnak yeme, sert cisimleri kemirme gibi nedenler ile diş eti altındaki kemik ile beraber çekilebilir. İleri derecede diş eti çekilmesinin tedavisinde öncelikle buna neden olan etkenler belirlenmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Diş eti çekilmesi tedavisinde yumuşak doku cerrahisi adı verilen işlem uygulanarak açığa çıkmış kök yüzeyleri örtülür. Diş eti çekilmesi nedeniyle ortadan kalkan dişeti dokusu yeniden sağlanmak amacıyla dişeti dokusu nakli gerçekleştirilir. Bu işlemler öncesinde iyi bir diş yüze düzeltmesi yapılmalı ve hastanın bütün kurallara uyarak tedavi sonuna kadar hekim tavsiyelerine uymalıdır. Bilinmesi gereken en önemli. Kaybedilen diş etinin yerine yenisinin koy olmasının çok zor oldu kolay olsa bile bunu muhafaza etmek için büyük çaba gerektiğidir.www.drsertac.com/zirkonyum

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 131

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

GÜLÜŞ ESTETİĞİ DİŞ VE DUDAKLAR” için 6 yorum

 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Ünlü Şarkıcılar dişlerini zirkonyum m kaplatıyorlar? Gülüş estetiği için başka yöntrm var mı?

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:22
   Permalink

   Aynur hanım merhaba. Her kişi için uygulanan tedavi seçeneğini farklılık göstermektedir. Bazı insanlar için sadece diş beyazlatma uygulanırken bazıları için dediğiniz şekilde bütün dişlerin kaplanması gerekebilir. Lamina diş kaplamaları ile de estetik diş hekimliği nde çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

   Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Her türlü estetiği yaptirabilirsin. Gülüş çok başka, bambaşka bişey…

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:21
   Permalink

   Ezgi hanım diş estetiği de belirttiğiniz gibi diğer estetik operasyonlar kadar önemlidir. Özellikle bilgili ve tecrübeli hekimler tarafından yapıldığı nda çok iyi sonuçlar alınan diş estetiği uygulamaları hakkında sitemizde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:41
  Permalink

  İmplant tedavisi ve gülüş estetiği için Hollanda’dan kliniğimnize gelmek istiyoruz.

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:20
   Permalink

   Merhaba öncelikle mevcut durumunuz ve yapılacak tedavi planının Onaylanması gerekiyor. İmplant için uygun olup olmadığınız ile ilgili. Konsültasyon meraktan gerekmektedir. İstanbul’a geliş tarihinizi bildirirseniz randevunuzu ayarlayabiliriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın