Diş Kaplama (Kuron ve Köprü)

Dişlerin çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybetmesi nedeni ile üzerinin küçültülüp yapay bir malzeme ile üzerinin kapatılması işlemine kuron (diş kaplama) adı verilmektedir.

Köprü

Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde, yandaki dişlerin aşındırılarak küçültülmesi ve bu aşındırılmış dişlerden destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemine verilen isimdir.

Dişlerden herhangi birinin madde kaybına maruz kalması sonucu dişte boşluklar meydana gelir. Ve komşu diş bu boşluğa doğru bir hareket eder. Böylece ağız içi diş yapısı ve şekli bozulur. Buna bağlı olarak ağız kapanışı ve çiğneme kuvveti de bundan etkilenir. Bu boşluklar uzun süre doldurulmaz ise boşluk artar ve çevre dişler de bundan etkilenir.

Bu nedenle boşluğun büyüklüğü ve sayısına göre kuron ya da köprü ile bu boşluklar doldurulur. Bu işlemlerde metal destek kullanılmaktadır. Ancak günümüzde kozmetik diş hekimliği estetik çözümlerle metal desteksiz full porselen kuron köprüler ile hiç metal kullanmadan ağız içi boşlukların giderilmesini sağlanabilmektedir.

Metalsiz Porselen Kuron Köprüler :

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş yapımında metal yerine beyaz renkli zirkonyum alaşım kullanılır.

Metalsiz Köprü diye bilinen zirkonyum Porselen köprü diş sistemin en büyük üstünlüğü metalin koyu renginin bu dişlerde olmamasıdır. Diğer taraftan malzemenin yüksek dayanım gücü ile arka bölgedeki köprülerde de estetik bir görünüm sağlaması diğer bir özelliğidir.

Diş Kaplama (Kuron ve Köprü)

Doğal dişler ışığı geçirdikleri için dişte derinlik ve canlılık vardır. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları fazladır .Metalsiz full porselen dişler ile doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Diş Kaplama (Kuron ve Köprü)

Bu kaplamalarışığı geçirmeleri nedeni ile doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururlar.

Metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.Metal altyapılı porselenkaplama dişler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb..) koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler.

Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.Metalsiz porselen diş kaplama yapısında metal olmadığı için kaplama ile diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Bu sayede diş eti bölgesinde estetik bir görüntü sağlanır.

Diş eti çekildiğinde, tam porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş eti çekildiğinde kaplama ile dişin ile birleştikleri bölgede koyu bir görüntü oluştururlar.

Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Metal Desteksiz IPS Köprüler :

IPS estetik köprüler porselenlerin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanılıklı değildir.

Diş Kaplama (Kuron ve Köprü)

Metal Desteksiz Zirkonyum Köprüler :

Zirkonyum Köprü Dişlerde metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum kullanılır. Avantajı, ulaştığı yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Diş Kaplama (Kuron ve Köprü)

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Kaplama (Kuron ve Köprü)” için 5 yorum

 • 23 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  Zirkonyum Diş Kaplama Yöntemi ile 1 Haftada bu gülüş mümkün ise neden herkes yaptırmıyor?

  Yanıtla
 • 23 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:06
  Permalink

  Zirkonyum Kaplama Uygulamasi neden pahalı?

  Yanıtla
  • 27 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:16
   Permalink

   Sistem uygulaması bilgisayar destekli uygulamadır. Tasarımı ve üretimi gelişmiş pahalı altyapı ile yapılır. Kullanılan malzeme de özel malzemedir. Blok olarak satılır. Bloklar ithaldir ve pahalıdır. Gerek malzeme, işçilik ve altyapı yatırımı gibi nedenler zirkonyum diş kaplamaların iyi ve pahalı olmasına etkendir. http://www.drsertac.com/zirkonyum

   Yanıtla
 • 23 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:07
  Permalink

  Diş tedavim başladı. Kanal tedavileri, köprü, çürükler, taş temizleme, flor kaplama. Şu estetiği de yapılabilse süperdi siz ban fiyat verebilirmisiniz?

  Yanıtla
  • 24 Ekim 2017 tarihinde, saat 12:16
   Permalink

   Merhaba, diş tedavinize başlamadan önce fiyat almış olmanız gerekiyor. Tedavinize başladığınız yerde devam etmenizi öneririm.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dinamobet - Dumanbet -

Betpark

-

Gorabet giriş

-
Restbet giriş
- Akcebet - Bayşanslı girişDinamobet - Dumanbet -

Betpark

-

Gorabet giriş

-
Restbet giriş
- Akcebet - Bayşanslı giriş
× WhatsApp ile randevu alın