ÖN DİŞ KAPLAMA İÇİN ZİRKONYUM AVANTAJLARI – Hekim Tavsiyeleri

ÖN DİŞ KAPLAMA İÇİN ZİRKONYUM AVANTAJLARI

Ön dişler ısırmak koparma yaptığımız kadar güzel görünmemize de etki eden önemli bir fonksiyona sahiptir. Dişlerin öğütme işlevi yanısıra dudağı desteklemek ve konuşmaya yardımcı olmak gibi fonksiyonları vardır. Ön diş bölgesinde çalışma yapılırken fonksiyon ve estetik bir arada sağlanmalıdır. Bu nedenle ön diş kaplama için zirkonyum tercih edilmektedir. Estetik diş kaplama zirkonyum un avantajları ile ilgili bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Uzun yıllar diş hekimliği yapmış estetik diş hekimliği nde bir çok başarı ile çalışmaya imza atmış diş ekimi Sertaç Kızılkaya ile ön diş  patlamalarda zirkonyum un avantajları hakkında konuştuk.

PORSELEN DİŞ KAPLAMA NEDEN TERK EDİLDİ?

Diş hekimliği uzun yıllar boyunca en diş bölgesinde porselen diş kaplamalar kullanmışlardır. Ancak zaman içerisinde porselen kaplamanın bir çok olumsuz özelliği en plana çıkmıştır.

ESTETİK SORUNLAR

Porselen diş kaplama zirkonyum diş kaplama arasındaki fark
Porselen diş kaplama zirkonyum diş kaplama arasındaki fark

Kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda aşınma direncine karşı dayanma özellikleri ve plastik malzeme ile karşılaştırıldığında renk değiştirmeden uzun süre ağızda kullanılabilen deri en önemli özellikleri olmuştur. Işık yansıması nedeniyle porselen altında kullanılan metal büyük bir estetik kaygı yaratır. Çünkü farklı ışık kaynakları altında değişik renk yansımaları oluşur. Alt yapıda zirkonyum kullanıldığı porselen metalinin bir çok olumsuz özelliği ortadan kaldırılmış olur. Çünkü zirkonyum ışığı geçiren ve doğal dış görüntüsü verebilen önemli bir malzemedir. Üzerine gelen porselen ile son derece iyi bir uyum sağlar.

Estetik olarak porselenin diğer bir önemli dezavantajı da bir şey eti ile birleştiği bölgede oluşmaktadır. Porselen metal yedi şeklinde koyu renklenme yapar. Oysa zirkonyum diş kaplamalar da bir şey koyu renklanma olmaz.

ALERJİ

Giderek artan allerji sorunları diş kaplamaları içinde gündemdedir. Porselen altında kullanılan metal alaşımlar içerisinde nikel bulunan malzemelerdir. Bir çok insanın nikelle karşı alerjisi olduğunu biliyoruz. Altın olmayan takılar saat ve diğer metal ürünler cilde dediğinde kızarıklık kaşıntı gibi problemler yaşatıyor ise o kişide çok büyük ihtimal ile alerji sorunu vardır. Diş kaplaması ağzı takıldıktan sonra alerji ortaya çıktı ise kaplamanın sökülmesinden başka çare olmayacaktır. Oysa zirkonyum kullanılan diş kaplamalarında alerji görülme ihtimali yoktur. Literatürde zirkonyum alerjisi tespit edilmemiştir. Bu nedenle alerji problemi olan hastalar için güvenli bir diş kaplama malzemesi olarak Zirkonyum diş kaplamalar al plana çıkmaktadır.

KIRILMA

Porselen altındaki metalin genleşme katsayısı ile porselenin genleşme katsayısı farklı olduğu için ısı karşısında değişik oranlarda genişliğe üzülüyorlar. Buda aradaki bağlantının zayıflaması ve kopmaları neden olur. Porselen dişlerin kırıldığını sıklıkla duymuşsunuzdur en önemli nedenlerinden birisi yukarıda anlattığımız porselen ile metal arasındaki  genleşme ve büzülme katsayısının farklı olmasıdır.

Diğer bir kırılma sebebi de porselenin altında metal ile birlikte kullanılması sonucu yeterli kalınlığa ulaşamamasıdır. İnce olan posa lan kırılmaya mahkumdur. Kırıldığı zaman posterlerinin ağız içerisinde tamir etmek mümkün değildir. Yapılan yamalar kısa süre içerisinde eski haline döner. Bu nedenle  zirkonyum diş kaplama uygulanmasını tavsiye edilmektedir.

ISI İLETKENLİĞİ

Her malzemenin ısı iletkenlik katsayısı farklıdır. Tıpkı yukarıda bahsettiğimiz genleşme tatlısında olduğu gibi ısı ile maruz kaldığında zirkonyum on alttaki dişe bu listeye geçilmesi ısı genleşme iletkenliği kat sayısı ile ilgilidir. Kesik dişlerin üzerinde bulunan mine tabakası nedeniyle işler soğuk ve sıcağa karşı hassas duruma geliyor. zirkonyum malzemenin ısı iletkenlik katsayısı diş minesi ne en yakın olan kaplama malzemesidir. Bu nedenle zirkonyum kaplama takıldıktan sonra soğuk sıcak hassasiyetindan daha az olması beklenir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 224

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

ÖN DİŞ KAPLAMA İÇİN ZİRKONYUM AVANTAJLARI” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın