Zirkonyum Diş Kaplama Kırılması – Hekim Tavsiyeleri

Zirkonyum Diş Kaplama Kırılması

Popüler diş kaplama malzemesi zirkonyum ile ilgili birçok olumlu yazı okumuşsunuzdur. Estetik diş yapımında yeni bir çağ başlatan zirkonyum malzemesi hızla yaygınlaşmış ve günümüz diş estetiği uygulamalarında en çok uygulanan estetik diş tedavi işlemlerinden birisi olmuştur.

Zirkonyum diş kaplama fiziksel dayanıklılık olarak metal porselen diş kaplamalar ile çok yakın değerlere sahiptir. Estetik amaçlı kullanılan malzemelerin tipik özellikleri olarak estetik arttıkça dayanıklılık azalması olarak bilinir. Zirkonyum ve lamina diş kaplamalar da bu bakımdan sert kuvvetler karşısında kırılma gibi bir problem yaratırlar.

Diş kaplama ve diş köprüleri için estetik zirkonyum alt yapı malzemesi kullanılmasıyla metalik altyapıdan uzaklaşılmak istenilir. Metalin olumsuz etkileri ve estetik problemleri nedeni ile zirkonyum tercih edilir. Zirkonyum ile elde edilen birçok olumlu avantaj mevcuttur. Zirkonyum dişler üzerine gelen aşırı kuvvetler nedeni ile kırılabilir.

Metal içeren diş kaplamaları ile karşılaştırıldıklarında zirkonyum diş kaplamalar daha kırılgan bir malzemedir. Esneme katsayısının düşük olması nedeniyle daha kolay kırılır. Zirkonyum diş kaplama üzerinden ince bir tabakanın atması zipping olarak isimlendirilir ve bu yeni nesil diş kaplamalarında sıklıkla karşılaşılan bir problemdir.

Laboratuvarın ve hekimin çiğneme kuvvetlerini ayarlayarak üstesinden gelebileceği bir problem gibi görülse de hastadaki diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı zirkonyum dişin kırılmasına neden olabilir. Zirkonyum diş kaplama kırılması çapraz kuvvetler ve karşı çene dişleri ile aşırı temas olması gibi durumlarda görülen bir sorundur. Erken kapanış ve diş sıkma gibi problemler kırılma olasılığını arttırmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ NEDEN KIRILIR?

Zirkonyum diş kaplama yapımı ve fiyatı ile kırk zirkon arasındaki ilişki

Genellikle uzun zirkonyum köprülerde kırılma gövde bölümünde gerçekleşir. Köprünün kırılması yeniden yapılması ile giderilebilir. Küçük bir kırık veya çatlak olsa bile bunu tamir etmek için kaplamayı yerinden çıkarmak gerekir.

Zirkonyumu yerinden çıkarırken kaplama veya diş köprüsü kırılır. Hekim dişi çıkarma sırasında dişin kırılabileceğini bilmeli ve geçici diş yapmak için hazırlıkları yapmalıdır. Yenileme aşamasında diş bir hafta süre içerisinde hazırlanabilir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.4 / 5. Oy sayısı: 302

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın