DİŞ KÖPRÜSÜ, İMPLANT VE PROTEZ HANGİSİ DAHA İYİ? – Hekim Tavsiyeleri

DİŞ KÖPRÜSÜ, İMPLANT VE PROTEZ HANGİSİ DAHA İYİ?

Arka azı dişi eksik olduğunda, diş hekiminiz size kalıcı olarak yapıştırılacak diş köprüsü, protez veya implant önerebilir. Takılıp çıkarılabilen diş protezleri en son tercih edilen alternatiftir. Eksik ön dişler için bazen hasta mevcut dişlerin minimal aşındırma ile rehabilitasyonunu isteyebilir. Bu durumda cam fiber veya maryland köprü ile boş olan bölge doldurulabilir.

Maryland köprüler ön dişlerin çiğneme stres seviyesinin az olduğu durumlarda sadece boşluğu kapatmak için uygulanır. Uygulama alanlarının kısıtlı olması ve fiyatlarının yüksek olması nedeni ile pek tercih edilmezler. Geçici diş yapımında bazen hekimlerin önerdiği yöntemlerden birisi olurlar. Bu yazıda size diş köprüsü,implant ve diş protezi uygulamaları hakkında bilgiler vererek hangi işlem ne zaman tercih edilir ile ilgili bilgi vermek isterim. İmplant sabit bir diş yapımı için uygulanır diye düşünen insanların sayısı oldukça fazla. Ancak implant üzerine hareketli diş protezleri de uygulanabiliyor. Bu yazıyı okuduğunuzda uygulamalar ile alakalı daha geniş bilgilere sahip olacaksınız. Sırası ile başlayalım.

DİŞ KÖPRÜSÜ YAPIMI

Köprü ayağı olarak kullanılan diş olması gerekenden daha fazla yüklere maruz kalır. Üzerine yük verilecek dişin bu nedenle sağlıklı olması gerekir. Uygulanacak tedavinin en iyi seçenek olduğuna emin olmak için bireysel ihtiyaçları doğru değerlendirip mevcut duruma en uygun seçenek belirlenmelidir. Diş yapılmadan önce diş hekiminin değerlendirmesi önemlidir. Röntgen ve klinik değerlendirme sonrasında diş boşluğuna implant mı diş köprüsü mü tavsiye ettiğini hekiminiz size mutlaka söyleyecektir. Ben şimdi size genel hatları ile bilgiler vermeye devam edeyim.

DİŞ KÖPRÜSÜ ZİRKONYUM VEYA PORSELEN OLABİLİR
DİŞ KÖPRÜSÜ ZİRKONYUM VEYA PORSELEN OLABİLİR
 • Hangi yöntem daha uzun ömürlü olacak? Yapılacak diş köprüsü estetik ihtiyaçlarıma yanıt verecek mi? Metal üzerine porselen olan bir köprü mü estetik zirkonyum diş kaplama mı?
 • Köprü desteği olarak kullanılan iki diş yeterince dayanıklı? Araya implant yapıldığında dayanıksız olan dişlerimi kaybettiğimde ne olacak?
 • Boşlukları doldurmasan ne olur? Takılıp çıkarılan protezler çok mu kullanışsız?

Diş hekimi çekim sonrası diş köprüsü önerebilir nedenleri aşağıda sıralayalım.

 • Diş kavsinin şeklini ve çiğneme fonksiyonunu korumak için.
 • Kalan dişlerin hareketini önlemek için.
 • Çiğneme ve konuşma yeteneğini geri kazandırmak.
 • Eksik dişlerin boşluğu doldurmak estetik kaygıyı gidermek.

DİŞ KÖPRÜSÜ NASIL YAPILIR?

Sabit bir köprü için tedavi iki veya daha fazla diş hekimi ziyareti gerektirir.

 • İlk ziyarette diş hekimi yapılacak işlemin şeklini belirler. Bu aşamanın ardından uygulama yapılacak dişler uyuşturulur. Dişlerin uyuşmuş olması çok önemlidir. Diş üzerine yapılacak kaplamaya mesafe oluşturmak amacı ile dişin dış tabakası bir mitar aşındırılır. Dişin doğru hazırlanması işlemin başarısı için temel faktördür. Diş ile diş etinin birleştiği alanlar, diş araları, kapanış mesafesi ve pulpa odasına olan mesafe dikkat ile ayarlanmalıdır. Diş kaplama fiyatlarını etkileyen unsurlardan birisi de diş kesiminin hangi hassasiyet ile yapıldığıdır. Hızlı yapılan kesimler, özensiz uygulamalar, bilgi ve beceri olmadan diş kesimleri hazırlanmalarını aynı randevu köprü çerçeve. Ofise gitmeden önce monte edilecek bir sonraki randevunuza kadar geçici bir köprü ile.
 • İkinci klinik ziyaretinizde diş hekiminiz  köprü prova yapar. Dişler ile ilgili ayarlamalar tamamlanabilir ise dişiniz takılabilir. Ancak diş teknikerinin yaması gereken düzeltmeler var ise üçüncü defa kliniğe gtmeniz gerekir.
 • Diş ağzınızdaki dişe, diş etinize, karşı çenedeki dişlere ve komşu dişlere uyum sağladı ise artık sabit olarak yapıştırılabilir.

Diş köprüleri hakkında estetik zirkonyum diş kaplama ile ilgili sayfasıyı okumanızı tavsiye ederim.

Diş köprüsü ne kadar iyi yapılır ise yapılsın uygulama sonrası kullanım ve bakım alışkanlıklarının köprü ömrüne etki ettiğini de vurgulamak gerekir. İyi beslenme alışkanlıkları ile birlikte düzenli diş hekimi ziyaretleri ve ağız hijyeni diş kaplama ve estetik diş köprüsü ile implant dişlerin ömrünü uzatan önemli faktörlerdir. Şimdi implant diş yapımı ile ilgili bilgi vermeye devam edeyim.

İMPLANT DİŞ

Eksik dişiniz olduğunda, diş hekiminiz kalıcı olarak kullanmanız için size bir diş köprüsü veya implant önerebilir. Takılıp çıkarılabilen diş protezleri de diğer bir alternatiftir. İmplant yapımı sıklıkla uygulanan ve başarısı artık % 90’ların üzerinde bir tedavi yöntemidir. Diğer dişleri kesmeden, kaplamadan sadece çekim alanında gerçekleştirilen bu işlem fiyat olarak da artık daha uygun fiyatlar ile uygulanmaktadır. İmplant fiyatları 600 Euro civarındadır.

Tek diş eksikliğinde köprü ve implant yapımı
Tek diş eksikliğinde köprü ve implant yapımı

Maliyetli  ve uzun süreli bir tedavi olması nedeni ile implant uygulaması her zaman öncelikle tercih edilen bir tedavi olamamaktadır. Özellikle uygulanacak implant sayısının artması ile fiyat da yükselir. İmplant uygulaması için önemli bir faktör olan fiyat faktörü yerli implant üretilmesi ile ortadan kalkacak gibi görünse bile uygulamada durum bunu doğrulamamıştır.

İster yerli ister ithal implant uygulansın genelde implant fiyatlarının diğer diş yapım fiyatlarına göre daha yüksek fiyatlı olduğunu bilmek gerekir.

İmplant tedavisinin yapılışı değil fiyatları sizi korkutabilir!

Cerrahi işlem ile yerleştirilen implant için hastalar korktuklarını söylediğinde onların streslerini azaltmak ve işin ekonomik boyutunun da olduğunu vurgulamak istiyor isem yukarıdaki cümle tam da amaca hizmet ediyor. Gerçekten implant yapımında korkulacak bir durum yok. Ama implant fiyatları sizi ürkütebilir. 12 implant olduğunda 40-50 bin TL rakamlar duymaya hazırlıklı olmalısınız. Bir de döviz fiyatları yükseldikçe bu rakamın artacağını da duymak daha fena değil mi? Size bu durumda ucuz diş yapım tekniklerinden de bahsetmek isterim.

DİŞ PROTEZİ

Bazen ekonomik nedenler bazen biyolojik nedenler diş implantı veya diş köprüsüne izin vermeyebilir. Bu duruda en geleneksel yöntem olan diş protezleri kullanmak bir çözüm olur. Hemen her durumda uygulanabilen diş protezleri için fiyat avantajı olduğunu biliyoruz. Daha uygun fiyatlar ile kısa süre içerisinde uygulanma imkanı olan diş protezleri neden tercih edilmiyor biliyor musunuz?

 • Hareket etmeleri
 • Yara ve vuruk yapmaları
 • Çiğneme kuvvetini sağlayamamaları
 • Esneme gülme sırasında hareket etmeleri
 • Estetik ihtiyaçlara tam yanıt verememeleri.

Diş protezleri implant ile desteklendiğinde az ücret ile kullanışlı diş protezleri yapılabilmektedir. Özellikle alt çenede 2 implant üzeri diş protezi veya üst çenede 4 implant üzeri diş protezleri ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

HANGİSİ DAHA İYİ?

İhtiyaç ve beklentilerin belirlenerek işlemin planlanması  diş yapımında en iyi sonucu verecektir. Bazı hastalar için implant hayat kurtarıcı olabilir. Ancak başka bir hasta için implant yapımına hiç gerek duyulmayabilir. Mevcut problemin tespit edilen ve sorunların belirlenmesi ile ihtiyaçlar ortaya çıkar. İhtiyaçları giderebilmek için bazen alternatif tedaviler olabilir. Bunlar içerisinde uzun süreli kullanım ömrü olan ve hastanın istek beklentilerine karşılayacak diş yapımı planlanmalıdır.

Mesela ağzında hiç dişi olmayan bir hasta takıp çıkarılan bir protez istemiyorsa ona implant üzeri sabit diş köprüsü planlamak gerekir. Başka bir hasta dişlerini çıkarıp yıkayarak kullanmak istediğinde ise ona implant üzeri hareketli diş protezleri önerilmesi doğru olacaktır. Bunlar hasta istek ve beklentilerine verdiğim örnekler. Mevcut biyolojik duruma göre de bir takım planlama stratejileri belirlenir. Örneğin çekilmiş bir dişin ön ve arkasındaki dişlerde kanal tedavisi, kırık veya eğrilik gibi sorunlar var ise o bölgede bir diş köprüsü yapmak implant diş yapmaktan daha verimli sonuçlar ortaya koyacaktır. Sizin için hangi diş daha iyi sorusunu cevabını alabileceğiniz en doğru yer diş hekimi kliniğidir. Orada mevcut durumunuz tespit edilir istek ve ihtiyaçlarınız belirlenerek yapılacak tedaviler ve alternatifler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Randevu Almak İçin lütfen 05493474347 Whats App ile yazınız veya 02126616979 Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu almak için arayınız. www.drsertac.com

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 217

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın