Porselen Diş – Hekim Tavsiyeleri

Porselen Diş

Dişer üzerinde çatlak kırık veya renk değişikliği gibi problemler olduğunda üzerine diş kaplaması yapılması gerekir. Günümüzde en çok bilinen diş kaplama çeşidi porselen diş kaplamadır. Diş kaplaması eksik dişlerin olduğu durumlarda da uygulanan bir tedavi yöntemidir. Eksik dişinin önündeki ve arkasındaki dişler dayanak olarak kullanılır ve aradaki boşluk kapatılır. İki veya üç diş eksikliği nde aynı yöntem kullanılarak köprü uygulaması ile dış ses bölge problemi giderilebilir. Alternatif bir tedavi de implant uygulamasıdır. Ancak implant için uygun olmayan kemik ve kapanış olduğunda diş kaplaması tercih edilmektedir. Porselen diş kaplamasında alt yapı olarak kullanılan metal dayanıklılık sağlar.

Daha dayanıklı ve çiğneme kuvvetlerine karşılayan diş kaplama uygulamaları için planlamanın doğru yapılması gerekir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamalar porselen diş kaplamalar yerini almıştır. Metalin getirdiği olumsuz yan etkiler günümüzde porselen diş uygulamalarının daha az yapılmasına neden olmaktadır. Özellikle diş eti kenarında koyu bir renk oluşması porselen diş kaplamaların ön bölgede kullanılmasını engeller. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir diş etine sahip olmak isteyen hastalar için zirkonyum diş kaplamalar daha iyi sonuç vermektedir.

PORSELEN DİŞ İLE ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA KARŞILAŞTIRILMASI

Özellikle ön bölgede estetik sonuç alınmak isteniyor ise zirkonyum diş kaplamalar tercih edilmektedir. Porselen diş kaplamaların içerisindeki metal diş eti ile temas ettiğinde allerji reaksiyonu oluşturabilmektedir. Özellikle nikel alerjisi olanların porselen diş kaplama yaptırmadan önce gerekli testleri yaptırmasını tavsiye edilir veya zirkonyum diş kaplama yaptırarak hiçbir riske girmeden uzun ömürlü sağlıklı diş kaplamalarına sahip olabilirler.

Zirkonyum diş kaplama üretim aşamaları bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim aşamaları ile gerçekleştirilir. Ağızdaki kesilmiş diş ile tam bir uyum sağlayan zirkonyum diş kaplamalar bu sayede kaplamanın altından çürük oluşması gibi problemler çıkarmazlar. Uzun Ömürlü kullan olabilmelerini en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur.

PORSELEN DİŞ FİYATLARI

Diş tedavilerinde uygulanan fiyatlar çoğumuz da yüksek gelmektedir. Kişiye özel üretim ve tasarım aşamaları ile elde edilen dişler benzersizdir. Fabrikasyon olarak üretilseler daha ucuz fiyatlar ile uygulanabilirler. Ancak her kişi için farklı ölçü ve farklı şekillerde dişler yapılmaktadır. Çok hassas bir çalışma gerektiren diş kaplama fiyatları uygulaması için malzeme ve emek yoğun olarak kullanılmaktadır.

Porselen diş fiyatlarını etkileyen en büyük unsur budur. Diş kaplama fiyatları günümüzde kullanılan malzemenin özelliklerine göre belirlenir. Zirkonyum diş fiyatları ile porselen diş kaplama fiyatları karşılaştırıldığında zirkonyum diş uygulama ücretlerinin daha yüksek olduğu görülür. Çünkü zirkonyum malzeme daha pahalıdır. Ucuz diş kaplama isteyenler için porselen diş kaplama ilk başta tercih edilmek istense de kullanım ömrü ve sağlayabildiği sınırlı estetik nedeni ile tercih edilmemektedir. Onun yerine vücut ile biyolojik olarak daha uyumlu olan zirkonyum diş kaplama uygulamaları tercih edilir. Özellikle ön diş bölgesinde estetik diş kaplama için porselen veya laminate veneer diş uygulanmış. İmplant üzerine diş kaplama yapılmak istendiğinde porselen diş kaplama yapılabilir

 

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 185

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Porselen Diş” için bir yorum

  • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:34
    Permalink

    Diş koklerim saglam kaplama yaptirmak nsl mantikli olur,? 2’limit yaptirmali 4’lumu yaptirmali,?. 2’Li yaptirinca kayma Riski olabilirmi,?
    Tsklr

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın