Bilgisayar ile Estetik Diş Yapımı – Hekim Tavsiyeleri

Bilgisayar ile Estetik Diş Yapımı

İlerleyen teknoloji sayesinde diş tedavileri de  artık Bilgisayar sistemleri kullanılarak yapılıyor. Tarayıcı cihazlar yardımı ile sayısal verilere dönüştürülen üç boyutlu modeller veya ağız içi görüntüleri tasarım aşamasından sonra üç boyutlu yazıcılar ile diş hekimliği sektörüne hizmet ediyor.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA İÇİN BİLGİSAYAR KULLANIMI

Estetik özellikleri ve biyolojik uyumu ile adından her geçen gün daha çok söz ettiren zirkonyum diş kaplamalar üretim tekniği olarak hatasız bilgisayar destekli sistemleri kullanmaktadır. Üç boyutlu model veya ağız içi görüntüsü tarayıcı yardımı ile bilgisayara aktarılan kesik diş görüntüsü üzerinde diş laboratuvarı çalışma yapar. Laboratuvarda ağız modeli üzerine bilgisayarın önerdiği tasarım uygulanır. Bazı bölgelerde ve kritik noktalarda diş teknisyeni bilgi tecrübe sayesinde Düzenlemeler yapar. Özellikle diş eti kenarında ve köprü bünyelerinden birleşme noktalarında diş teknisyenin müdahalesi gerekir. Hazırlanan tasarım üç boyutlu yazıcı adı verilen üretim cihazına gönderilir. Üretim cihazında blok halindeki zirkonyum tabakalardan aşındırmaya yöntemi ile kaplama malzeme altyapısı üretiliyor.

3D yazıcılar, geliştirilen yeni teknoloji ve malzeme seçenekleri ile sağlık sektörünü de değiştiriyor. Formlabs SLA 3d baskı teknolojisi, diş hekimlerinin ve dental laboratuvarların iş akışının kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bu teknolojiyi kullanan doktorlar ve laboratuvar maliyetlerini de düşürebiliyor.

3d yazıcı diş hekimleri ve dental laboratuvarlara ne gibi avantajlar sağlar?

  • İmplant uygulamalarında, geleneksel yöntemlere göre yüksek doğrulukla pozisyonlandırma imkanı sağlar.
  • CNC veya elde edilemeyen kron kaplama parçalarını 3d yazıcı ile hassas bir şekilde çıkartma imkanısağlar.
  • Süreçleri hızlı ve birkaç saate düşürür.
  • Diğer geleneksel üretim yöntemlerine göre fire yoktur ve düşük maliyetler oluşturur.
  • İş akış sürecini dijitalize ederek, hata riskini azaltır.
  • Dental SG reçinesi güvenli, bio uyumlu malzemelerle çalışma imkanı verir.

Yukarıda sayılan bir çok önemli üstünlük nedeni ile günümüzde artık bilgisayar destekli diş tedavileri uygulanmaktadır. Hatasız ve sağlıklı diş üretimi bilgisayar tuşları ile yapılabilmektedir. Hasta ve diş ekimi için büyük konfor sağlayan bilgisayar destekli estetik diş uygulamaları hakkında bilgi almak yapılmış diş örneklerini görmek isterseniz diş hekimi ile irtibata geçmeniz önerilir.

Bilgisayar ile estetik diş yapımı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan web sitesinde http://www.drsertac.com/zirkonyum

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 183

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın