DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER? – Hekim Tavsiyeleri

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Hayatımızın bir döneminde diş ağrısı çekmeyen insan yok gibidir. Bazen diş çürüğü bazen eski kaplamaların altı ve bazen de diş eti iltihabı nedeni ile ağrı çeker birçok insan. Düşmanıma bile vermesin dediğimiz türden bir problemdir diş ağrısı. Başladığında insanın sağlıklı düşünebilmesine bile engel olur. Hayatı bize zehir eden diş ağrısı nasıl geçer?

Bu önemli konu için bilgi ve deneyimlerine güvendiğimiz Sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya danıştık. Bize diş ağrısı neden olur, ağrı nasıl giderilir, dolgulu diş, kaplamalı diş ağrır mı, diş ağrısı ilacı hangisidir sorularını yanıtladı.

DİŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Çürük dişi tedavi eder veya çeker. Ağrı geçer
Diş doktoru çürük dişi tedavi eder veya çeker. Ağrı geçer

Genel olarak diş çürükleri en sık karşılaştığımız diş ağrısı nedeni olarak bilinir. Dişin sert dokuları hasar görür. Mine ve dentin dokusu altındaki pulpa odasına giren bakteriler duyu sinirlerini etkilerler. Buradan başlayan şiddetli ağrı insanın aklını başından alabilecek kadar fazla bir ağrıdır.

Ağrı şiddetlenmeden önce mutlaka bir belirti verir. Dişlerin arasına gıda parçalarının girmesi, diş eti kanaması, soğuk sıcak hassasiyeti diş ağrısı başalamadan önce hissedilen sorunlardır. Bunlar bir nevi erken uyarı sistemidir aslında. Dişler bizlere uyarı verirler. Bir sorun olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede giderilmesi gerektiği açıkça ortadadır.

Diş hekimi için randevu alıp mümkün olan en kısa sürede genel diş kontrolünü yaptırmanın zamanı gelmiştir. Diş hekimi yapacağı muayene ile sadece dişlerimizi değil çevre dokuları da kontrol eder. Tek tek bütün dişlerin ara yüzleri, çiğneme yüzeyleri, dudak ve dil kontrol edilir. Diş röntgeni çekilir. Sorun tespit edildikten sonra tedavi başlar.

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Aslında sadece doktor tedavisi iyi gelir. Ama doktor bulana kadar ağrı kesici ilaç içmek gerekir. Tuzlu su ile çalkalamak ve diş fırçalamak rahatlatıcı olabilir. Diş ağrısında bazen soğuk ağrıyı azaltabilir. Bazen arttırabilse de soğuk su ile çalkalamanız yeni başlayan diş ağrıları için 23 saate kadar rahatlatıcı olabilir.

Aslında sadece doktor tedavisi iyi gelir.

Genellikle diş çürüğü nedeni ile dişte ağrı olur. Diş çürüklerinde dişe sıklıkla kanal tedavisi uygulanır. Diş bazen dolgulu dişte de ağrı görülebilir. Bu durumda da dolgu altında çürük oluşumu veya diş pulpası iltihabı söz konusudur. Diş kanala tedavisi ile kurtarılmaya çalışılmalıdır.

Kanal tedavisi olmayacak durumdaki dişler için dişin çekilmesi son çare olabilmektedir. Diş hekimi dişin mevcut durumuna göre size yapmayı düşündüğü işlemi söyler. Diş kanallarının eğri olması ve dişin ağız içerisindeki hacmi ve sağlam kalan diş oranına göre diş çekimi veya kanal tedavisi gerçekleştirilir.

DİŞ AĞRISI İLACI

Ağrıyı evde geçirmenin en kolay yolu diş ağrısı ilacı içmektir. Diş ağrısı ilk başladığında alınan ilaç daha etkili olur. Ağrı şiddetlendikten sonra kullanacağınız ilacın etkisini göstermesi zaman alacağı için sizi perişan edebilir. Dişi fırçalamak, tuzlu su ile çalkalamak ve soğuk su diş ağrısını geçirmedi ise en kısa sürede diş hekimi bulmanızı öneririz. Kan sulandıran ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Mesela asla ASPİRİN içmeyin. Daha önce kullandığınız ve sizde yan etkisi görülmeyen bir ağrı kesici içebilirsiniz. İlk fırsatta da diş hekimine gitmeniz gerekir.

Sağlıkla Kalın.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 145

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş estetiği, implant, zirkonyum diş kaplama tedavilerini İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde uygulamaktadır. Randevu Tel 05493474347

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?” için 5 yorum

 • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:10
  Permalink

  Diş Ağrısı insanı perişan ediyor. Nasıl geçer?

  Yanıtla
 • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:11
  Permalink

  Bu nasıl bir diş ağrısı ölüyorum. Hangi ilacı içsem bilemedim.

  Yanıtla
  • 16 Şubat 2018 tarihinde, saat 09:47
   Permalink

   Diş ağısı ilaç ile tedavi olmaz. Mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekiyor. Geç kaldığınızda daha fazla problem yaşarsınız.

   Yanıtla
 • 14 Şubat 2018 tarihinde, saat 19:11
  Permalink

  Allah kimseye diş ağrısı vermesin arkadaşlar daha fazla duramam buralarda hadi size happy valentinesler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp ile randevu alın