DİŞ BEYAZLATMA MÜMKÜN MÜ?

Mümkün olan en beyaz dişler bende olsun. Kim istemez estetik diş tedavi yöntemleri ile birlikte yaygın olarak uygulanan diş beyazlatma işlemi hakkında size en doğru bilgileri Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız detaylar ile aktarmak istiyoruz.  Bu yazıda diş beyazlatma işlemi ne zaman yapılabilir, her diş beyazlar mı, beyazlatılan diş rengi kalıcı olur mu, bitkisel diş beyazlatma için ne kullanılmalı, diş beyazlatmanın zararları gibi merak ettiğiniz bütün konulara yer vereceğiz. Sizin de bunlar haricinde merak ettiğiniz konular olur ise iletişim sayfamızdan bize iletiniz. Mümkün olan en kısa sürede konunun uzmanı diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan alacağımız bilgileri size ileteceğiz.

Şimdi diş beyazlatma işleminde kullanılan ilaçlardan ve yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Diş üzerindeki lekelerin veya diş taşlarının uzaklaştırılması diş beyazlatma işlemi değildir. Diş temizleme olarak isimlendirilen taş temizliği ve diş parlatma (polisaj)işlemi farklı bir işlemdir. Dişler üzerine uygulanan kimyasal jel ile diş renginin açılması diş beyazlatma olarak isimlendirilir. Bleaching olarak da isimlendirilen bu işlem için diş hekimleri iki farklı yöntem kullanırlar.

HEKİMİN UYGULADIĞI BEYAZLATMA İŞLEMİ

Diş estetiği için diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama ve laminate veneer fiyatları
Diş estetiği için diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama ve laminate veneer fiyatları

Birinci yöntem doğrudan diş üzerine ilaç uygulamak sureti ile gerçekleştirilir. Beyazlatma jeli sadece dişlerin minesi ile temas etmelidir. Bu nedenle diş eti üzeri ve var ise açığa çıkmış kök yüzeyi örtücü tabaka ile kapatılır. Diş ile diş etinin birleştiği bölgeden başlayarak diş etinin üzeri kapatılır. Genellikle kapatıcı malzeme üzerine ışık kaynağı tutulur ve bu örtücü malzeme sertleşerek diş üzerine yapışır. Bu sayede kullanılacak diş beyazlatıcı ilaç diş etleri ve kök yüzeyindeki sement  dokusuna zarar vermez. Diş eti üzeri sıkı bir şekilde kapatıldıktan sonra diş minesi üzerine hidrojen peroksit veya karbamid peroksit jeli uygulanır. Bazı sistemlerde toz ile likit karıştırılarak elde edilen jel bazı sistemlerde de iki ayrı jelin aplikatör vasıtası ile karıştırılması ile uygulamaya hazır duruma gelir.

Diş minesi üzerine uygulanan jel dişin mikro kanalları içerisinde ilerleyerek ağartma işlemini başlatır. jelin daha etkili olabilmesi için ışık kaynağı uygulanarak işlem hızlandırılır ve etkisi arttırılır. Işık kaynağı 700 ile 1500 nanometre dalga boyundaki halojen ışık,led veya lazer kaynağı olabilir. Dikkat edilmesi gereken dişin ısınarak nekroz olmasını önlemek gerekir. Bu nedenle 15 dakikalık periyotlar ile kontrol edilmelidir. Diş rengi tek seansta daha beyaz bir renk almaktadır. Yeterli görülür ise işlem tamamlanmış demektir. Ancak diş rengi istenilen seviyede beyazlatılamadı ise işlem ikinci defa uygulanabilir.

Klinik uygulamalarım ile en iyi sonuç aldığım beyazlatma yöntemini ise evde diş beyazlatma işlemi ile ilgili bilgi verdikten sonra açıklayacağım. En iyi diş beyazlatma yöntemi ile ilgili bilgi için evde diş beyazlatma yöntmi hakkında verdiğimiz bilgileri de okumuş olmanızı öneririm.

EVDE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMİ

Dişlerin rengini değiştirmek için karbamid ve hidrojen peroksit ajanlarını kullandığımızdan bahsetmiştik. Evde yapılacak profesyonel diş beyazlatma işlemi için de bu jellerin daha düşük konsantrasyonlu olanları kullanılır. Yine dişler üzerine uygulanır. Hekimin klinikte uyguladığı diş beyazlatma yöntemi ile karşılaştırıldığında diş etlerinin üzerini kapatmak yerine dişlerin üzerine hazırlanan plak ile  beyazlatma jelinin sadece mine yüzeyine gelecek şekilde uygulanmasıdır. Yöntemi uygulamak için aşağıdaki aşamalar gerçekleştirilmelidir.

  1. Hekim ağızdan ölçü alır.
  2. Laboratuvarda alçı model oluşturulur.
  3. Model üzerinde kazımalar ve bloklama işlemi gerçekleştirilir. İlaç hacmi kadar hacim blok malzemesi ile beslenir.
  4. Şekillendirilen model üzerine ince şeffaf plak basılır.
  5. Plak kenarları diş ile diş etinin birleştiği alan net olacak biçimde kesilir.
  6. Hastaya diş plağı ile birlikte ev tipi beyazlatma jeli verilir.
  7. Nasıl kullanılacağı uygulamalı olarak gösterilir.
  8. Ortaya çıkabilecek problemler ile ilgili bilgilendirme yapılır
  9. Bir hafta sonra hasta çağrılır. Diş rengi kontrol edilir.

Bu aşamaları her bir tanesi büyük titizlik ile uygulanmalıdır. Tersi durumda diş beyazlatmanın başarısından söz etmek mümkün değildir. En iyi diş beyazlatma işlemi için sertifikalı lisanslı ürünler kullanılmalıdır. Hasta takibi iyi yapılmalıdır.

DİŞ BEYAZLATMA ZARARLI MI?

Yaygın olarak konuşulanın aksine diş beyazlatıcı ilaçların diş sağlığı ve genel sağlık üzerine olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Diş hekimleri birlikleri, gıda, tarım ve ilaç denetim mercileri ve üniversitelerin yaptığı araştırmalar sonucu lisans alan diş beyazlatıcıların zararlı olmadığı açıkça belirtilmiştir. Hekimin uyguladığı veya uygulayacağı jellerin kesinlikle diş yapısını bozan bir etkisi olamaz. Bütün sorumluluk hekime aittir.

EN İYİ DİŞ BEYAZLATMA METODU

Şimdi gelelim klinik uygulamalar sonrası uzun yıllar edindiğim tecrübeler ile en iyi diş beyazlatma yönteminin hangisi olduğuna. Yapılan çalışmalar ister evde diş beyazlatma ister hekim kliniğinde uygulanan diş beyazlatma olsun sonucun bir mucize oluşturmayacağını açıkça belirtmektedir. Bu demek oluyor ki büyük hayallere kapılmayın. Yazılı ve görsel basında diş beyazlatma ile ilgili görüntülerin tasvir amacı taşıdığını unutmayın. Resimler üzerinde photoshop ile oynama yapılarak dikkat çekici renk değişikliği olacağı gibi bir intiba edinmek hatalı olacaktır. Tabi renk değişir ama sizin web sitelerinde görsellerde takip ettiğiniz kadar büyük ölçüde bir değişim olamaz. Bu nedenle sizi uyarmak isterim. Dişleriniz daha beyaz olur ama fayans gibi bembeyaz olmaz.

En beyaz diş benim olsun diyor iseniz yukarıda bahsettiğim her iki diş beyazlatma yöntemini birlikte kullanmanızı sağlamam gerekecek. Yapılabilecek en iyi beyazlatma işlemi biraz maliyeti yüksek olsa da hem evde hem ofiste diş beyazlatma işlemidir. Diş yapınıza göre hangi yöntemi ne kadar ve hangi sıra ile uygulayacağıma karar verip en iyi sonuca ulaştığımda kendi dişlerim beyazlamış gibi mutlu oluyorum diyor Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya.

Sizler de daha parlak ve beyaz dileriniz olsun istiyor iseniz Küçükçekmece Korudent Diş kliniğinden Diş Doktoru Sertaç Kızılkaya İle görüşmelisiniz.

Diş temizleme olarak isimlendirilen taşı temizliği ve diş parlatma (polisaj)işlemi farklı bir işlemdir.

DİŞ BEYAZLATMA FİYATI 2018 DE NE KADAR?

İşte can alıcı sorulardan bir tanesi daha. Diş beyazlatma ücretleri kullanılan malzeme ve tekniğine göre farklılık göstermektedir. Diş taşı bulunan ağızlarda diş temizliği uygulandıktan sonra diş beyazlatma işlemine geçilebileceğini  de belirtmekte fayda var. Diş beyazlatma ile diş temizletme işlemleri farklı işlemlerdir ve ayrı ücretlendirilirler. Diş Hekimiz size diş temizleme ücretin ayrı olarak söyleyecektir. Önce diş temizliği işlemi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda diş eti sağlığı iyi değil ise diş temizletme sonrası diş etinin toparlanması İçin bir müddet beklenmesi tavsiye edilebilir.

Diş temizleme ücretinin 200 ile 300 TL aralığında olduğunu biliyoruz. Yapılacak işlemin birkaç seans sürmesi diş temizleme işleminin fiyatını arttıracaktır. Hekimin diş temizlemek için ayırdığı zaman  400 dolar, ev tipi beyazlatma için ise 300 dolar seviyelerinde bir ücretlendirme yapılmaktadır. Heriki yöntem ile uygulanacak tedavi için indirimli fiyatları öğrenmek isterseniz bizi 05493474347 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 189

× WhatsApp ile randevu alın